Na območju Maribora letos razdelili že približno 90 ton donirane hrane
Na območju Maribora letos razdelili že približno 90 ton donirane hrane
V letošnjem letu so v Nadškofijski karitas Maribor doslej prevzeli in razdelili približno 90 ton donirane hrane. Program sofinancira Mestna občina Maribor. »Financiranje lokalne skupnosti omogoča sistemsko pomoč človeku v socialni stiski in na drugi strani odgovoren odnos do hrane, ki bi bila sicer zavržena in postala odpadek. Zahvaliti se želimo tudi vsem, ki s svojim darom ali prostovoljnim delom podpirajo in sodelujejo v projektu ter pomoči Karitas. Zahvala naj bo prošnja za pomoč in podprtje še naprej.«
Prostovoljci na dan poberejo tudi do 850 kilogramov hrane
Nadškofijska karitas Maribor se s prevzemom, skladiščenjem in razdeljevanjem donacij hrane srečuje že 33 let, torej vse od ustanovitve. Kot izvajalska organizacija se je oktobra 2016 na povabilo Lions kluba Maribor - Zarja vključila v projekt Donirana hrana. »Prostovoljci Karitas danes vsak obratovalni dan prevzemajo hrano v 30 trgovskih centrih v Mariboru. Večina prejemnikov je vključenih enkrat tedensko. Količina dnevno prejetih (do 850 kg/dan) živil omogoča, da po vnaprejšnjem fiksnem razporedu vsakodnevno vključimo do 35 družin oziroma posameznikov, prejemnikov donirane hrane dnevno ali 59-107 oseb dnevno. Ob vzpostavitvi mreže dnevnih prevzemov donirane hrane s strani župnijskih Karitas v Mariboru ter drugih socialnih ustanov ocenjujemo na vključitev dodatnih 60-120 oseb (skupaj 119-227 oseb dnevno).«
Lani v program vključenih 235 družin in posameznikov
V letu 2022 je bilo v program skupno vključenih 235 (leto 2021 - 210) družin in posameznikov, kar skupaj predstavlja kar 629 (leto 2021 – 569) oseb, ki so vsaj enkrat tedensko prejele pomoč iz navedenega projekta. »Večinoma gre za prejemnike socialnih transferjev, nizkih pokojnin ali zaposlenih z nizkimi dohodki. Med prejemniki so tudi osebe, ki imajo težave v telesnem in duševnem zdravju, invalidi, starejši in mlajše osebe, ki živijo same.« Stroški izvajanja programa v letu 2022 so znašali dobrih 86 tisoč evrov, nanašajo pa se na stroške dela ter posredne stroške, kot so elektrika, ogrevanje, hlajenje, gorivo, …).
Ocenjena vrednost prejete in razdeljene donirane hrane v letu 2022 je znašala 733.188,32 evrov. Lani je v projektu Donirana hrana sodelovalo 42 (28 – večerni in 14 jutranji del) sodelavcev in prostovoljcev Karitas, ki so opravili 9317 delovnih ur. V celem letu so zbrali 307 ton hrane.
Stiske po podražitvah se poglabljajo
V nadškofijski Karitas Maribor medtem opažajo, da so se stiske po podražitvah osnovnih življenjskih potrebščin in energentov poglobile. »Poleg rednih prejemnikov pomoči se na Karitas vse več obračajo družine oz. posamezniki v stiski ob dolgovih za stroške ogrevanja in povečanih drugih življenjskih stroških. Vse več je prošenj ob dolgotrajni brezposelnosti (bolni, invalidi, …), prošenj delavcev z družinami iz tretjih dežel, zaposleni z minimalnim dohodkom oz. zaposleni – družine, ki le malenkost presežejo cenzus za uveljavljanje socialnih transferjev oz. tisti, ki kljub plači prejemajo tudi denarno socialno pomoč,« pojasnjujejo na mariborski Karitas.
Poročilo Nadškofijske Karitas Maribor.docx
Poleg materialne tudi psihosocialna stiska
V prvih štirih mesecih letošnjega leta je v okviru sprejemno informacijske in svetovalne pisarne NŠKM prejelo pomoč kar 3524 oseb. Pomoč se je nanašala na pomoč v hrani in higienskih potrebščinah, oblačilih, pomoč v obliki informiranja, svetovanja ter drugo materialno oz. psihosocialno pomoč. »Opažamo, da je veliko rednih, novih ali prosilcev za pomoč, ki so se oglasili po dveh ali treh letih na Karitas, poleg materialne izpostavilo tudi močno psihosocialno stisko.«