Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Vrvež v moji glavi

Naslov: Vrvež v moji glavi
Izvirni naslov: Inside out
Leto produkcije: 2015
Dolžina: 1 ura 35 minut
Režija: Pete Docter
Igrajo: Amy Poehler, Phyllis Smith, Lewis Black, Bill Hader, Mindy Kaling, Kaitlyn Dias, Diane Lane, Kyle MacLachlan

Vrvež v moji glavi je animirana risanka iz studia Pixar, ki prikazuje čustva znotraj glave 11-letne deklice Riley, ko se sooča s selitvijo v novo mesto in s spremembami, ki jih ta prinaša. V njeni glavi živijo Radost, Žalost, Jeza, Strah in Gnus – vsak s svojo nalogo, da Riley pomaga obvladovati nova doživetja in izzive. Ko se Radost in Žalost po nesreči izgubita v spominskem skladišču, morajo skupaj prebroditi zapletene notranje svetove, da bi Riley pomagala najti pravo ravnovesje in ponovno srečo.

Za otroke

Riley pri soočanju z različnimi izzivi njena čustva. Ali tudi ti kdaj čutiš podobne stvari kot Riley? Katera od teh čustev najbolj prevladajo pri tebi? Se ti zdi, da je v redu, če si kdaj žalosten? Kako se takrat počutiš, kaj ti takrat pomaga?

Za starše

Risanka je odličen način, kako predstaviti otrokom svet čustev. Je odlično izhodišče za pogovor o čustvih in čustvenem izražanju pri otrocih. Tukaj je nekaj načinov, kako lahko to storite:

1. Pogovor o čustvih

Starši lahko po ogledu risanke z otroki skupaj raziščejo različna čustva, ki jih vidijo na zaslonu, in vprašajo, kako so se otroci počutili ob določenih prizorih. Na ta način lahko otroci bolje razumejo, da so vsa čustva naravna in koristna.

2. Spodbujanje izražanja čustev

Starši lahko otroke povabijo, da izrazijo svoja čustva, tako kot to počnejo liki v risanki. Na primer, lahko se pogovorijo o trenutkih, ko so bili jezni, žalostni ali prestrašeni, in jih vprašajo, kako bi lahko na te občutke drugače reagirali.
3. Razumevanje pomena žalosti

Risanka ponuja priložnost za pogovor o žalosti in njenem pomenu. Starši lahko otroke naučijo, da žalost ni nekaj, čemur bi se morali vedno izogibati, ampak je pogosto pomemben del procesa soočanja s spremembami ali izgubo.

4. Razvijanje sočutja in empatije

Starši lahko otrokom pokažejo, kako liki skrbijo drug za drugega in se podpirajo. Pogovor o tem, kako lahko tudi oni pomagajo prijateljem ali družinskim članom, ki se soočajo s težkimi čustvi, pomaga pri razvoju empatije.

5. Pomoč pri spopadanju s spremembami

Ker se Riley v risanki sooča s selitvijo in novimi izzivi, je to priložnost, da starši z otroki spregovorijo o morebitnih spremembah v njihovem življenju in jim pokažejo, kako lahko čustva obvladamo in z njimi lažje prebrodimo težke trenutke.

Nazaj na vrh