Lastnosti
O izdelku
Poleg slovitih specialitet z žara, z natančno opisanimi in razdelanimi recepti za čevapčiče v številnih lokalnih različicah, pleskavice, uštipce in klobasice ... nas preseneti obilica brezmesnih ali zelenjavnih jedi. Obsežno poglavje s pitami in pogačami, nadevano zelenjavo in predjedmi prikaže preprosto pristnost te kuhinje, ki z malo sestavinami doseže učinek polnega okusa in intenzivnih vonjav. Vse jedi so prikazane na nazornih podobah, ki jih spremljajo tudi doživete reportažne fotografije.
Ko boste vzeli v roke to knjigo, ne boste nikoli več kupili »dve kili mase«. Raje se boste pozanimali, kako se nekaj naredi, potem pa začinili in premešali sami, spekli papriko, nadevali liste vinske trte, razvlekli testo in morda celo v hladilniku nalagali svoj kajmak, ki bo delal družbo kimčiju.
Kajti pristop k tej nam vsem na prvi pogled dobro znani, toda v resnici ne dovolj raziskani kuhinji, avtor Fišer opiše kot »južnfjužn«: to je odkrivanje balkanske kuhinje za generacije, ki pečejo odpuljeno svinjino, negujejo droži, ki so jim burgerji morda bolj domači kot pleskavice in fermentirajo svoje kimčije. Zakaj ne bi tokrat skvasili še zelja v glavah in pripravili leče beluga na način prebranca?
Marsikdo nosi v spominu vonjave in okuse tistih pravih jedi: razgretega žara nekje v borovem kampu ob morju, vonj paprikaša na dvorišču bloka, sarme v zamrzovalniku, skorjice zapečenega prebranca v lončeni posodi – recepti v tej knjigi so poziv, da jih poustvari sam. Da jih ozavesti, analizira, spozna in si končno »babičine filane paprike« nadeva sam, zase in za svoje potomce. Da vrže na žar svoje polpetke. Tudi če bi ob tem imel vaški žar mojster kaj za pripomniti ...
O avtorju:
Fotograf Matej Fišer je rojen v Murski Soboti, živi in dela pa med Dunajem in Prekmurjem. Uveljavil se je kot eden najbolj pronicljivih kulinaričnih piscev v slovenskem prostoru. Je avtor številnih kolumen in šestih avtorskih knjig: Fotografija – zakonitosti in skrivnosti, Reja polžev, Tradicionalna prekmurska kuharica (izšla v slovenskem, nemškem in angleškem jeziku), Goričko – divji vzhod, Prlekija – zgodba v sedmih flašah, Ostrige v Evropi (izšla v slovenskem in nemškem jeziku). Knjigo Balkan ekspres je oblikoval Emil Kozole iz Studia Ljudje. Kozole je magistriral na Central Saint Martins v Londonu in je docent na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani, njegova dela so bila predstavljena v številnih publikacijah, kot so Wired, Der Spiegel in Le Monde. Studio Ljudje je strateški oblikovalski studio in deluje na področju vizualnih identitet, kampanj, grafike in industrijskega oblikovanja.
Podobni izdelek
Želite obdariti svoje najdražje? Obiščite trgovino Aleteia.
Povezani članki
Poišči izdelek v naših prodajalnah
Knjigarna založbe Družina na Krekov trg 1 v Ljubljani
Knjigarna založbe Družina v prostorih Zavoda sv. Stanislava v Šentvidu
Knjigarna založbe Družina v Novem mestu - Knjigarna Kapitelj
Knjigarna založbe Družina v Ajdovščini - Knjigarna Zvonček
Knjigarna založbe Družina v Murski Soboti - Kleklova knjigarna