Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Kristjani v Iraku se spominjajo svojih mučencev

Za vas piše:
Mojca M. Štefanič
Objava: 04. 03. 2021 / 10:46
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 04.03.2021 / 17:33
Ustavi predvajanje Nalaganje
Kristjani v Iraku se spominjajo svojih mučencev

Kristjani v Iraku se spominjajo svojih mučencev

Pred papeževim obiskom: odprti številni beatifikacijski postopki za umorjene kristjane v deželi.

FOTO: Vatican Media

Pred skorajšnjim obiskom papeža Frančiška v državi so iraški cerkveni predstavniki znova spomnili na nekatere izmed številnih mučencev, ki so v preteklih letih darovali svoje življenje za vero, poroča avstrijski Kathpress. Pred skoraj natančno 13 leti je bil ugrabljen in umorjen kaldejski nadškof v Mosulu, Paulos Faraj Rahho. Pred 14 leti so na ulici ustrelili mladega kaldejsko-katoliškega duhovnika Ragheeda Aziza Gannija, ki je prav tako deloval v Mosulu. Spomnili so tudi na redovnico Cecilio Moshi Hanna, ki je bila umorjena leta 2002 v Bagdadu, in na 48 mučencev, žrtev terorističnega napada v Marijini stolnici v Bagdadu leta 2010.

Iraški informacijski spletni portal ankawa.com je pozval k vnovični preiskavi za razjasnitev umora nadškofa Rahha. Številne stvari namreč še vedno niso pojasnjene. Odgovorne za ugrabitev in umor nadškofa bi morali najti in jih privesti pred sodišče.

Avto, v katerem se je vozil nadškof, je 29. februarja 2008 napadla skupina oboroženih neznancev. Rahho je ravno odhajal iz cerkve Sv. Duha v Mosulu, kjer je obhajal bogoslužje. Voznik avtomobila in dva nadškofova sodelavca, ki sta se peljala z njim, so bili umorjeni takoj, nadškofa pa so ugrabili. Po več dnevih intenzivnih pogajanj za Rahhovo izpustitev so 12. marca 2008 našli njegove posmrtne ostanke v bližini zapuščenega pokopališča v okrožju Karama. Razlogi za njegovo smrt niso bili nikoli v celoti pojasnjeni.

Po 2003 Mosul prizorišče vedno hujšega nasilja proti krščanski manjšini v Iraku

V letih po 2003, po ameriškem vojaškem napadu na Irak in padcu režima Sadama Husseina, je bilo mesto Mosul prizorišče vedno hujšega nasilja proti krščanski manjšini v državi.

Leta 2007 je po svetu odmevala tudi usoda mladega duhovnika Ragheeda Aziza Gannija. V tednih pred umorom je Ganni prejel številna grozilna pisma, v katerih so od 35-letnega duhovnika zahtevali, naj zapre cerkev in ne obhaja več bogoslužij. Toda Ganni je nemoteno še naprej maševal. 3. junija 2007 se je duhovnik po nedeljskem bogoslužju v Mosulu z avtomobilom odpravil na pot. Vozilo so nenadoma ustavili oboroženi možje. Mladega duhovnika in tri diakone, ki so ga spremljali, so na mestu ustrelili.


Ragheed Aziz Ganni FOTO: splet

Za Gannija in tri diakone, Basmana Yousefa Dauda, Wahida Hanno Isha in Gassana Isama Bidawida je trenutno odprt beatifikacijski postopek. Gannijev grob v kaldejsko-katoliški cerkvi Mar Addai v mestecu Karamles na planoti Ninive je za iraške kristjane postal že pravo romarsko središče. V času dveletne zasedbe tega območja s strani Islamske države sta bila cerkev in grob močno poškodovana, nagrobni spomenik je bil razdrobljen na koščke, cerkveni zidovi pa popisani z različnimi gesli, kot je recimo: »Če Bog da, bomo kmalu vkorakali v Rim.«

Kaldejska cerkev si prizadeva tudi za odprtje beatifikacijskega postopka za nadškofa Rahha in redovnice Cecilie Moshi Hanna. S. Cecilio so umorili avgusta 2002 v Bagdadu, ko so v samostan Srca Jezusovega vdrli trije napadalci in 71-letno redovnico zabodli do smrti.

Bagdadski mučenci

Že oktobra 2019 je krajevna iraška Cerkev zaključila območni beatifikacijski postopek za mučence terorističnega napada leta 2010 na sirsko-katoliško Marijino stolnico v Bagdadu. Odtlej je postopek v rokah pristojnih v Vatikanu.

V napadu 31. oktobra 2010 je bilo skupno umorjenih 48 kristjanov, med njimi tudi več majhnih otrok, 80 pa je bilo težje poškodovanih. Med bogoslužjem je v svetišče vdrla skupina petih teroristov, ki so vse navzoče vzeli za talce in za njihovo izpustitev zahtevali osvoboditev zaprtih džihadistov. Iraške varnostne sile in ameriški vojaki so poskušali talce osvoboditi, vendar so teroristi sprožili razstrelivo, potem ko so talcem ukazali, naj se uležejo na tla.

Prva sta bila umorjena oba mlada duhovnika, Abdallah Thaer in Boutros Wassim Kas. Teroristi so ju ustrelili, ko sta poskušala ustaviti pokol vernikov. Abdallah Thaer, ki je obhajal bogoslužje, je prihajal od oltarja, da bi se pogajal s teroristi, ko ga je eden izmed njih ustrelil. Enaka usoda je doletela Boutrosa Wassima, ki je prišel iz spovednice in poskusil zaustaviti teroriste.

Papež Frančišek bo že jutri, 5. marca, ob prihodu v Irak obiskal Marijino stolnico v Bagdadu in se poklonil spominu tamkajšnjih mučencev.

Kupi v trgovini

Potovanje duše k Bogu
Filozofija in esejistika
5,00€
Nalaganje
Nazaj na vrh