XXIII. sezona cikla Glasba z vrtov svetega Frančiška: Goriški komorni zbor
XXIII. sezona cikla Glasba z vrtov svetega Frančiška: Goriški komorni zbor
V torek, 20. junija, zaključujemo letošnjo sezono XXIII. cikla Glasba z vrtov svetega Frančiška, ki ga Kulturni dom Nova Gorica ob podpori Mestne občine Nova Gorica prireja v sodelovanju s Frančiškanskim samostanom Kostanjevica. Tokrat bo v cerkvi Gospodovega oznanjenja Mariji na Kostanjevici ob 20. uri nastopil Goriški komorni zbor pod vodstvom zborovodkinje Mateje Černic.
Vstop je prost, prostovoljni prispevki so namenjeni vzdrževanju samostana.
Vabljeni!
V letošnjem XXIII. ciklu Glasba z vrtov svetega Frančiška smo v dvorani Frančiškanskega samostana Kostanjevica od 9. maja organizirali šest zelo obiskanih koncertov z nastopi uveljavljenih skupin, kot tudi mladih solistov in komornih zasedb, ki so se v tekočem letu izkazali na domačih in mednarodnih tekmovanjih. Pred nami je tako še zadnji koncert, tokrat v cerkvi Gospodovega oznanjenja Mariji na Kostanjevici, kjer bo nastopil Goriški komorni zbor pod vodstvom zborovodkinje Mateje Černic.
Goriški komorni zbor je eden vidnejših vokalnih sestavov na Goriškem. Želja po kakovostnem poustvarjanju raznolike zborovske glasbe združuje 20 pevk in pevcev iz Goriške in okolice, ki se v takšni zasedbi srečujejo na tedenskih pevskih vajah od leta 2013. Na koncertih in priložnostnih nastopih se zbor predstavlja ljubiteljem zborovske glasbe doma in v tujini. Na Reviji pevskih zborov Goriške so bili že kot debitanti uvrščeni na najvišji državni nivo, prav posebno vez pa je zbor stkal z avstrijsko Koroško, kamor se letos na povabilo koroških Slovencev vrača že drugo leto zapored.
Repertoar zbora sestavljajo dela vseh glasbeno-zgodovinskih stilnih obdobij; posvetne in sakralne skladbe tako slovenskih kot tujih skladateljev. Najraje ga dopolnjujejo z redko izvajanimi skladbami.
Goriški komorni zbor je kot demonstracijski zbor sodeloval na zborovodski šoli v Novi Gorici pod vodstvom Jerice Gregorc Bukovec. Zbor večinoma nastopa a capella. Samostojno ali v sodelovanju z drugimi sestavi pa izvaja tudi tehtnejša vokalno-inštrumentalna dela. Tako je leta 2015, skupaj s Komornim ansamblom Nova, izvedel Schubertovo mašo v G-duru za zbor, orkester in soliste. Letos pa je v sodelovanju z Dekliško vokalno skupino Bodeča Neža ter orkestri Ars Atelier, San Marco ter Collegium Apollineum, na koncertu z naslovom Beethoven in Schubert na Dunaju, izvedel dve Schubertovi skladbi. Cilj letošnje sezone je tudi izvedba Brahmsovega cikla valčkov Liebeslieder Walzer za zbor in klavir štiriročno, kar bodo izvedli tudi kot del tokratnega koncerta.
Zborovodkinja Mateja Černic se je učila klavir na SCGV Emil Komel v Gorici in petje na ljubljanski glasbeni šoli Moste. Leta 2002 je zaradi izjemnih šolskih uspehov prejela naziv "alfiere del lavoro" (praporščak dela). Leta 2008 je diplomirala na Pedagoški fakulteti, kjer je sodelovala na katedri za glasbo. Leta 2013 je diplomirala iz slovenistike in primerjalne književnosti na Filozofski fakulteti v Ljubljani leto kasneje pa še iz glasbene pedagogike na Akademiji za glasbo v Ljubljani. Študira zborovsko dirigiranje na konservatoriju Bonporti v Trentu v razredu prof. Lorenza Donatija. Redno se izpopolnjuje na zborovodskih seminarjih ter tečajih za petje in vokalno tehniko. Na italijanskem državnem tekmovanju za zborovodje Le mani in suono 2017 se je uvrstila na 3. mesto.
Bila je članica APZ Tone Tomšič iz Ljubljane, Arnold Schömberg chora iz Dunaja, nacionalnega mladinskega zbora iz Italije ter komornega zbora Utopija in Realnost. Projektno je sodelovala kot dirigentka italijanskega mladinskega zbora z nastopom na koncertu skupine Rolling Stones v Rimu leta 2014. Od leta 2007 vodi DVS Bodeča neža, s katero je sodelovala na raznih državnih in mednarodnih tekmovanjih, kjer je prejela visoka priznanja in nagrade. Januarja 2013 ji je Javni sklad za kulturne dejavnosti republike Slovenije podelil Zlati znak, eno najvišjih priznanj, ki jih posameznik lahko prejme za delo v ljubiteljski kulturi. Od leta 2011 do 2014 je vodila ženski zbor Mens sonora, s katerim je leta 2013 na tekmovanju v Bad Ischlu prejela dve zlati plaketi in nagrado za najboljšega dirigenta. Od leta 2014 vodi Goriški komorni zbor, s katerim je leta 2015 izvedla Schubertovo mašo v G-duru. Redno sodeluje kot članica žirij na mednarodnih in državnih tekmovanjih in predavateljica na zborovskih seminarjih.
Program:
Marij Kogoj (1892-1956):
Večerni zvon
Orbán György (1947-):
Nunc dimittis
Ola Gjeilo (1978-):
Ubi caritas
Mario Lanaro (1957-):
O salutaris hostia
Luigi Molfino (1916-2012):
O sacrum convivium
Ignacij Hladnik (1865-1932):
Večerni zvon
* * *
Johannes Brahms (1833-1897):
Liebeslieder Walzer (1-9) za zbor in klavir štiriročno
Klavir: Aleksandra Pavlovič in Miha Štokelj
* * *
Claude Debussy (1862-1918):
Dieu! qu'il la fait bon regarder!
Morten Lauridsen (1943-):
Se per havervi, oime
Vilko Ukmar (1905-1991):
In če sem samo vetru brat
Ivan Grbec (1889-1966):
Pa da bi znal
Emil Adamič (1877-1936):
Dekletce, podaj mi roko…
Goriški komorni zbor_20.6._1.jpg Goriški komorni zbor_20.6._2.jpg
Podprite Družino!
Članek, ki ga brez omejitev berete, za vas posebej ustvarja uredništvo spletnega medija Družina.
Medtem ko so članki tednika Družina, prilog in revij tudi v digitalni obliki dostopni samo naročnikom, želimo, da bi bile naše dnevne novice o družbi in Cerkvi še naprej brezplačne in prosto dostopne vsem na spletu.
Zato vas prosimo, da nas podprete z darom v sklad za razvoj.
Tako boste bistveno pripomogli, da se bo glas slovenskih katoličanov slišal tudi na spletu in preko družabnih omrežij.
Družina d.o.o., Krekov trg 1, 1000 Ljubljana
SI56 02014-0015204714, odprt pri NLB
Sklic: 00 76805
Hvala že v naprej za vaš prispevek!
Uredništvo spletnega medija Družina