Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Vranski poletni večeri 2019: V kraljestvu Zlatoroga

Datum: 06. 07. 2019
Ura: 20.00
Trajanje: 6.7.2019
Župnija: Vransko
Objava: 06. 07. 2019
Ura: 20.00
Trajanje: 6.7.2019
Oznake: Dogodek
Lokacija: Vransko
Ustavi predvajanje

Vranski poletni večeri 2019: V kraljestvu Zlatoroga

Vranski poletni večeri 2019: V kraljestvu Zlatoroga
Na julijskem koncertu, ki bo v soboto, 6. julija, ob 20. uri v Kulturnem domu Vransko, se bo prvič na Vranskem glasba v živo povezala s filmom.

Na julijskem koncertu, ki bo v soboto, 6. julija, ob 20. uri v Kulturnem domu Vransko, se bo prvič na Vranskem glasba v živo povezala s filmom. Projekcijo prvega slovenskega celovečernega filma iz leta 1931 V kraljestvu Zlatoroga bo kvartet – Matej Haas (violina), Jakob Bobek (klarinet), Milan Hudnik (violončelo), Andrej Goričar (klavir) – pospremil z avtorsko glasbo pianista Andreja Goričarja, ki se že vrsto let ukvarja s spremljavo nemega filma. Omenjeni projekt se je ob polni dvorani Kinoteke odvil tudi na Festivalu gorniške umetnosti v Bergunu v Švici.

»Vsak narod ima v svoji zgodovini mejnike, ki začenjajo novo dobo. Eden od njih, na področju filmske umetnosti, je prvi slovenski celovečerni film V kraljestvu Zlatoroga, ki ga je s sodelavci iz turistovskega kluba Skala posnel in režiral Janko Ravnik. Prvič je bil predvajan v Unionski dvorani v Ljubljani 28. avgusta 1931. Janko Ravnik je v šali pripovedoval, da so ga v klubu Skala izbrali za filmskega snemalca zato, ker je kot “muzik” bil sposoben enakomerno vrteti ročico na stari Ertlovi kameri, na katero so film posneli. No, na koncu je film uspel, oživil čudovito slovensko zemljo in njene ljudi, celo nekaj romantične zgodbe se je napletlo vmes. Nazadnje pa je postal prvi slovenski celovečerni nemi film.« (Vir: Društvo Jarina Bohinj)

Glasbo Andreja Goričarja za film V kraljestvu Zlatoroga je krstno izvedel Simfonični orkester RTV Slovenija pod taktirko Helmuta Imiga ob 100-letnici slovenskega filma leta 2005. Lani pa je Andrej pripravil še kvartetno različico, ki je bila prvič izvedena na festivalu planinske kulture v Švici, predstavili pa so se še v ljubljanski Kinoteki, Domžalah, Tolminu in Radovljici. Kot takrat se bodo tudi tokrat Andreju, ki bo za klavirjem, pridružili Matej Haas na violini, Jakob Bobek na klarinetu in Milan Hudnik na violončelu.

Andrej Goričar, pianist, profesor in skladatelj, je avtor številnih klasičnih, odrskih in filmskih kompozicij. S svojim koncertom za klavir in orkester Ex Anima je zmagovalec Mednarodnega tekmovanja skladateljev ‘’2 Agosto’’ v Bologni 2010. Kot pianist je prejemnik študentske Prešernove nagrade. Med pomembnejšimi koncerti je njegova izvedba Gershwinove Rapsodije v modrem s Carlom Davisom in Simfoniki RTV Slovenija. Bil je prvi ravnatelj GŠ v Zavodu sv. Stanislava in je hišni pianist Slovenske Kinoteke že od leta 1996.

Violinist Matej Haas je študiral na univerzi Mozarteum Salzburg ter na glasbeni akademiji v Baslu. Je večkratni nagrajenec in dobitnik zlatih plaket TEMSIG-a ter nagrajenec mednarodnih violinskih tekmovanj. Leta 2008 je prejel Škerjančevo nagrado SGBŠ Ljubljana. Sodeluje s svetovnimi orkestri in komornimi zasedbami. Od 2017 je asistent za violino na Akademiji za glasbo Ljubljana.

Jakob Bobek, klarinetist, je diplomski in podiplomski študij končal pri Slavku Goričarju. Je prejemnik nagrade Antonia Tarsie, študentske Prešernove nagrade Akademije za glasbo Ljubljana, dveh prvih nagrad na mednarodni poletni akademiji v Raachu v Avstriji ter več prvih nagrad na tekmovanjih TEMSIG. Izpopolnjeval se je pri različnih glasbenikih. S številnimi nastopi doma in širom Evrope se je uveljavil kot solistični in komorni glasbenik. Od leta 2007 je redno zaposlen kot prvi klarinetist orkestra SNG Opera in balet Ljubljana.

Milan Hudnik, violončelist, je diplomski in podiplomski študij končal pri Cirilu Škerjancu na Akademiji za glasbo v Ljubljani. Je nagrajenec številnih državnih in mednarodnih tekmovanj. Deluje kot komorni glasbenik, največ v duu s pianistko Hermino Hudnik, s triom Unico in Komornim orkestrom Društva slovenskih skladateljev, kot solist pa s simfoniki RTV Slovenija, z Orkestrom slovenske filharmonije in mnogimi drugimi. Je profesor na KGB Ljubljana in namestnik soločelista v Simfoničnem orkestru RTV Slovenija.

Podprite Družino!

Članek, ki ga brez omejitev berete, za vas posebej ustvarja uredništvo spletnega medija Družina.

Medtem ko so članki tednika Družina, prilog in revij tudi v digitalni obliki dostopni samo naročnikom, želimo, da bi bile naše dnevne novice o družbi in Cerkvi še naprej brezplačne in prosto dostopne vsem na spletu.

Zato vas prosimo, da nas podprete z darom v sklad za razvoj.

Tako boste bistveno pripomogli, da se bo glas slovenskih katoličanov slišal tudi na spletu in preko družabnih omrežij.

Družina d.o.o., Krekov trg 1, 1000 Ljubljana
SI56 02014-0015204714, odprt pri NLB

Sklic: 00  76805



Hvala že v naprej za vaš prispevek!

Uredništvo spletnega medija Družina 

Kupi v trgovini

Novo
Kje najti srečo?
Duhovna rast
24,90€

Imaš zanimiv dogodek?

Deli ga z nami.

Dodaj dogodek

Novosti v knjigarni

Novosti v trgovini

Nazaj na vrh