Tretji glasbeni večer na Ptuju
Tretji glasbeni večer na Ptuju
Na Zasebni glasbeni šoli v samostanu sv. Petra in Pavla na Ptuju prirejamo že tretji glasbeni večer v sezoni 2013/2014, ki bo v ponedeljek, 23. decembra, ob 19. uri v refektoriju minoritskega samostana sv. Petra in Pavla.
Tokrat gostimo izjemne glasbenike M.ARS kvartet:
Mojca MENONI SIKUR, violina
Vanja BIZJAK PODLESEK, violina
Mateja RATAJC, viola
Martin SIKUR violončelo
Dušan SODJA klarinet
Predstavili nam bodo naslednji program:
Joseph Haydn: Godalni kvartet v C-duru “Tost”, op. 64 št. 1, Hob. III:65
Allegro moderato
Menuetto: Allegretto ma non troppo
Allegretto scherzando
Finale: Presto
Johannes Brahms: Kvintet za klarinet in godalni kvartet v h-molu, op. 115
Allegro
Adagio
Andantino
Con moto
Godalni kvartet M.ARS so leta 2012 ustanovili violinistki Mojca Menoni Sikur in Vanja Bizjak Podlesek, violistka Mateja Ratajc ter violončelist Martin Sikur, diplomanti slovenskih in tujih glasbenih akademij ter prejemniki številnih nagrad in priznanj. Skupna jim je ljubezen do komorne glasbe, ki jo razumejo kot glasbeno sodelovanje enkratnih osebnosti, kjer ima vsak glasbenik enako odgovornost.
Njihov repertoar zajema dela iz vseh stilnih obdobij.
Violinistka Mojca Menoni Sikur je diplomirala na Akademiji za glasbo v Ljubljani v razredu prof. Dejana Bravničarja. Na isti akademiji je leta 2003 uspešno zaključila specialistični podiplomski študij. Svoje znanje je nadgrajevala pri prof. Pavlu Vernikovu na Fondazione Musicale Santa Cecilia v Portogruaru (Italija) in na številnih mednarodnih mojstrskih tečajih pri priznanih profesorjih (V. Snitil, C. Hutcap, I. Ozim, H. W. Meyer, D. Schwarzberg, L. Honda Rosenberg). Je prvonagrajenka Tekmovanja mladih glasbenikov Slovenije in dobitnica dveh študentskih Prešernovih nagrad. Kot solistka ali komorna glasbenica nastopa doma in v tujini. S pianistko Jernejo Grebenšek in violončelistom Martinom Sikurjem igra v klavirskem triu Ars Musica, s katerim so se izpopolnjevali pri pianistu Chia Chou-u iz Tria Parnassus na Univerzi za glasbo in upodabljajočo umetnost v Gradcu. Mojca Menoni Sikur je vodja drugih violin v Simfoničnem orkestru RTV Slovenija.
Vanja Bizjak Podlesek je z odliko diplomirala v razredu prof. Vasilija Meljnikova na Akademiji za glasbo v Ljubljani. Znanje violine in komorne igre je nadgrajevala na številnih mednarodnih mojstrskih seminarjih pri priznanih profesorjih (H. Fister, T. Lorenz, P. Novšak, L. Honda Rosenberg in drugih). Redno sodeluje s Komornim orkestrom Festine, Ansamblom Festine, Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija in drugimi. Vanja Bizjak Podlesek se intenzivno posveča pedagoškemu delu. Na Glasbeni šoli Rakovnik poučuje violino, komorno igro in vodi godalni orkester. Njeni učenci dosegajo vidne rezultate tako na slovenskih kot tujih tekmovanjih.
Violistka Mateja Ratajc je diplomirala na Akademiji za glasbo v Ljubljani v razredu prof. M. Kosija. Študij je z odliko zaključila z Bartokovim koncertom za violo in orkester z Orkestrom SNG Opera in balet Ljubljana. Znanje viole in komorna igre je nadgrajevala na številnih mojstrskih tečajih pri svetovno znanih profesorijh (H. Fister, J. Kussmaul, A.Rossi, G. Hamann, W. Christ, A. Schumacenko ,W.-S. Yang, M. Pressler in drugih). Je dobitnica številnih nagrad in priznanj. Kot solistka ali komorna glasbenica redno nastopa doma in v tujini. Mateja Ratajc je članica Simfoničnega orkestra RTV Slovenija. V Glasbeni šoli Sevnica poučuje violo in violino.
Martin Sikur je violončelo študiral pri prof. Cirilu Škerjancu na Akademiji za glasbo v Ljubljani in pri prof. Enricu Bronziju na Fondazione Musicale Santa Cecilia v Portogruaru, komorno igro pa pri prof. Chia Chou-u na Univerzi za glasbo in upodabljajočo umetnost v Gradcu. Za svoje glasbeno delovanje je prejel več nagrad in priznanj. Izpopolnjeval se je na mojstrskih tečajih violončela in komorne igre pri priznanih profesorjih (H. E. Deckert, B. Gmelin, W.-S. Yang, M. Ostertag, E. Schoenfeld, T. Brandis, G. Gnocchi). Od leta 2001 do leta 2005 je bil član mladinskega orkestra Gustav Mahler. Kot solist ali komorni glasbenik nastopa doma in v tujini. S pianistko Jernejo Grebenšek in violinistko Mojco Menoni Sikur igra v Klavirskem triu Ars Musica. Martin Sikur je član orkestra Slovenske filharmonije, deluje pa tudi kot profesor violončela in komorne igre na Konservatoriju za glasbo in balet v Ljubljani.
Klarinetist Dušan Sodja je diplomiral na Akademiji za glasbo v Ljubljani pri Alojzu Zupanu, magistriral na Univerzi Mozarteum v Salzburgu pri Aloisu Brandhoferju, specialni študij komorne glasbe pa je obiskoval na Visoki šoli za glasbo v Kölnu pri pianistu Anthonyju Spiriju.
Za izvedbo Mozartovega Koncerta za klarinet je leta 1995 prejel študentsko Prešernovo nagrado. Kot solist je igral z mnogimi orkestri, med drugim z orkestrom Slovenske filharmonije, s simfoničnim orkestrom Državne opere iz Darmstadta in s Slovaškim komornim orkestrom Bohdana Warchala. Leta 1992 je sodeloval v Mladinskem simfoničnem orkestru v Bayreuthu v Nemčiji, leto kasneje pa še v Orkestru mladih Mediterana v Franciji. Od leta 1994 poustvarja v duu Claripiano s pianistko Tatjano Kaučič, s katero koncertirata po vsej Evropi. Skupaj sta posnela tri plošče: leta 2000 »Legende«, leta 2004 »Srečanja«, leta 2012 pa “Romantic Claripiano” z najlepšimi romantičnimi sonatami za klarinet in klavir. Posnetki so bili odlično ocenjeni v strokovnih revijah BBC Music Magazine in The Clarinet Magazine. Od leta 2001-2005 je bil docent pri “Junge Kärntner Bläserphilharmonie” v Celovcu, od leta 2007 pa je mentor na “OrkesterKampu” v Portorožu in Bovcu. Zaposlen je kot solist v orkestru Slovenske filharmonije, od leta 1999 tudi poučuje klarinet na Konservatoriju za glasbo v Ljubljani.
Podprite Družino!
Članek, ki ga brez omejitev berete, za vas posebej ustvarja uredništvo spletnega medija Družina.
Medtem ko so članki tednika Družina, prilog in revij tudi v digitalni obliki dostopni samo naročnikom, želimo, da bi bile naše dnevne novice o družbi in Cerkvi še naprej brezplačne in prosto dostopne vsem na spletu.
Zato vas prosimo, da nas podprete z darom v sklad za razvoj.
Tako boste bistveno pripomogli, da se bo glas slovenskih katoličanov slišal tudi na spletu in preko družabnih omrežij.
Družina d.o.o., Krekov trg 1, 1000 Ljubljana
SI56 02014-0015204714, odprt pri NLB
Sklic: 00 76805
Hvala že v naprej za vaš prispevek!
Uredništvo spletnega medija Družina