Srednjeveški misterij Slehernik
Srednjeveški misterij Slehernik
Kratka predstavitev misterija
Slehernik je srednjeveški misterij, oziroma duhovna drama ali moraliteta, ki je nekakšno nadaljevanje pasijonskih iger, s širšo tematiko in pred vsem s poosebljenimi krepostmi in seveda tudi slabostmi iz vsakdanjega življenja. V literarni zgodovini je misterij sorazmerno znan in pomeni močan člen v oblikovanju sodobne dramatike. Nastal je v 15. stoletju, po vsej verjetnosti nekje v Angliji ali na Nizozemskem. Tematika in igra je najprej živela v ljudskem izročilu, pred stotimi leti pa jo je zapisal in za sodobni čas priredil Hugo von Hofmannsthal. Po njegovem zapisu in priredbi so jo prvikrat izvedli leta 1911 na Dunaju. V medvojnem času so ga izvajali tudi na kongresnem trgu v Ljubljani, pred uršulinsko cerkvijo. Zelo znamenita in stalna ponavljajoča izvedba misterija je v Salzburgu pred tamkajšnjo stolnico na začetku Salzburških poletnih iger. V slovenščini imamo dva prevoda, Župančičevega in Grafenauerjevega. Pri sv. Jožefu smo se odločili za Župančičevega, ki je v verzih. Besedilo nam je delno okrajšal prof. Mirko Mahnič, za izvedbo priredil pa Jože Planinšek.
Izvedbo smo si zastavili kot delo cele župnije Svetega Jožefa, oziroma kraja v sodelovanju z zaposlenimi iz Doma sv. Jožef. Le instrumentalisti niso iz kraja, lani nam je na pomoč priskočila Glasbena šola Celje, letos pa bo z nami sodelovala trobilna zasedba Ars Brass iz Velenja.
Gre za veliko prireditev, ki jo izvajamo na prostem in ponoči. Traja približno dve uri. S prvo ponovitvijo uprizoritve ji že dajemo trajnostno domovanje na hribu, vsako leto enkrat ali kasneje na več let, kot smo tudi načrtovali že pri prvi izvedbi.
Za več informacij pokličite po tel.: 041-694-621, Jože Planinšek.
Podprite Družino!
Članek, ki ga brez omejitev berete, za vas posebej ustvarja uredništvo spletnega medija Družina.
Medtem ko so članki tednika Družina, prilog in revij tudi v digitalni obliki dostopni samo naročnikom, želimo, da bi bile naše dnevne novice o družbi in Cerkvi še naprej brezplačne in prosto dostopne vsem na spletu.
Zato vas prosimo, da nas podprete z darom v sklad za razvoj.
Tako boste bistveno pripomogli, da se bo glas slovenskih katoličanov slišal tudi na spletu in preko družabnih omrežij.
Družina d.o.o., Krekov trg 1, 1000 Ljubljana
SI56 02014-0015204714, odprt pri NLB
Sklic: 00 76805
Hvala že v naprej za vaš prispevek!
Uredništvo spletnega medija Družina