Radovljica
Radovljica
V ponedeljek, 8. avgusta, bosta na koncertu, ki bo ob 20. uri v baročni dvorani radovljiške graščine, nastopila Mateja Bajt in Egon Mihajlović.
www.festival-radovljica.si
Pred nekaj leti so tudi na ljubljanski Akademiji za glasbo začeli poučevati staro glasbo, študirati je mogoče čembalo in kljunasto flavto. Začetnika in nosilca te nastajajoče študijske smeri sta Mateja Bajt, najvidnejša slovenska solistka na kljunasti flavti, in Egon Mihajlović, ki nastopa na uglednih festivalih in koncertnih prizoriščih.
Mateja Bajt je Radovljičanka, ki je svojo glasbeno pot začela s profesorjem Klemenom Ramovšem, študij je nadaljevala pri prof. Hansu Marii Kneihsu na Visoki šoli za glasbo in upodabljajočo umetnost na Dunaju. Študirala je koncertno in pedagoško smer, leta 1994 je diplomirala iz glasbene pedagogike ter 1997 z odliko zaključila magistrski študij na koncertni smeri iz kljunaste flavte. Za izjemen uspeh je prejela nagrado avstrijskega Ministrstva za znanost. Leta 1998 je na Dunaju zaključila še izredni študij s poudarkom na komorni in sodobni glasbi.
Egon Mihajlović se je rodil v Postojni. Študiral je zgodovinske instrumente s tipkami na visoki šoli za glasbo v Frankfurtu pri Haraldu Hoerenu in leta 1996 z najvišjimi priznanji končal študij kot koncertni solist. Izpopolnjeval se je pri Bobu van Aspernu, Jeanu Ferrardu in Luigiju Ferdinandu Tagliaviniju.
Oba glasbenika, ki veliko nastopata kot solista in člana različnih ansamblov v Sloveniji in v tujini, pogosto nastopata skupaj. Za recital v Radovljici sta izbrala dela francoskih mojstrov 18. stoletja, med njimi je širšemu občinstvu najbolj znan François Couperin, ki je utemeljitelj novega sloga, nastalega kot združitev dveh glavnih mojstrov francoske in italijanske glasbe; Lullyja in Corellija. Couperin je to združitev opisal v eni svojih obsežnih programskih skladb kot zgodbo, v kateri naj bi se Lully in Correlli na pobudo boga Apolona srečala na mitskem prebivališču muz Parnasu in tako se je rodila popolna glasba, triumf Apolona, glasba Couperina in njegovih sodobnikov. Od tu tudi naslov koncerta Le Triomphe d'Apollon.
V ponedeljek bodo na koncertu zazvenela tudi dela Anna Danicana Philidorja, ki se je rodil v družino oboistov in skladateljev, bil član kraljeve glasbene kapele in komponiral instrumentalne skladbe, odrska dela in sakralno glasbo. Njegov bratranec Pierre Danican Philidor je prav tako doživel velike glasbene uspehe, med drugim je bil od leta 1716 dalje kot gambist zaposlen na francoskem dvoru. Koncert bosta zaključila Joseph-Nicolas-Pancrace Royer in Marin Marais. Slednji je zelo zgodaj zaslovel kot virtuoz na violi da gambi, pri devetnajstih je igral v pariški operi, pozneje pa zablestel kot komorni glasbenik na dvoru Ludvika XIV.
Na vsa prizorišča bo vozil brezplačni festivalski avtobus.
Vstopnice: 15, 12* evrov
Abonma (vseh 10 koncertov): 130, 100 evrov
* študenti, upokojenci in skupine
Prodajna mesta: TIC Radovljica, Blagajna Križanke (Ljubljana), Hiša vstopnic (Citypark Ljubljana)
Oglejte si posnetke:
http://www.youtube.com/watch?v=lPuAXgtWMNE&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=FLxbJPZ6j1s
Podprite Družino!
Članek, ki ga brez omejitev berete, za vas posebej ustvarja uredništvo spletnega medija Družina.
Medtem ko so članki tednika Družina, prilog in revij tudi v digitalni obliki dostopni samo naročnikom, želimo, da bi bile naše dnevne novice o družbi in Cerkvi še naprej brezplačne in prosto dostopne vsem na spletu.
Zato vas prosimo, da nas podprete z darom v sklad za razvoj.
Tako boste bistveno pripomogli, da se bo glas slovenskih katoličanov slišal tudi na spletu in preko družabnih omrežij.
Družina d.o.o., Krekov trg 1, 1000 Ljubljana
SI56 02014-0015204714, odprt pri NLB
Sklic: 00 76805
Hvala že v naprej za vaš prispevek!
Uredništvo spletnega medija Družina