Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Ptuj

Objava: 05. 01. 2012
Ura: /
Trajanje: 5.1.2012
Oznake: Dogodek
Lokacija: /
Ustavi predvajanje

Ptuj

Zasebna glasbena šola v samostanu sv. Petra in Pavla na Ptuju organizira v sredo, 4. januarja, ob 19. uri v refektoriju 5. glasbeni večer z naslovom Noč in sanje.

Izvajalci so naslednji:
Aco Bišćević, tenor
Božena Angelova, violina
Mojca Menoni Sikur, violina
Mateja Ratajc, viola
Gregor Fele, violončelo
Martin Sikur, violončelo

PROGRAM:

Franz Schubert (1797-1828)

Samospevi
Seligkeit D433
Die Liebe hat gelogen D751
Rastlose Liebe D138
Der Schmetterling D633
Im Abendrot D799
Du bist di Ruh D776
An den Mond D259
Nacht und Träume D827

odmor

Godalni kvintet za 2 violini, violo in 2 violončela v C-duru D956
Allegro ma non troppo
Adagio
Scherzo. Presto
Allegretto

Ena glavnih značilnosti Schubertove ustvarjalnosti je njegova vsestranskost. Skladal je skoraj brez premora in ni glasbene zvrsti, v kateri se ne bi poskusil. V svoja dela je vnašal obilo ljudskih melodij in ritmov in jih umetniško predeloval v vseh glasbenih oblikah. Umetniški vrhunec je dosegel v več kot 600-ih samospevih. Slednjega so kot glasbeno obliko poznali že prej, vendar velja prav Franz Schubert za »očeta« te zvrsti, saj je dokončno uresničil obliko, uravnotežil njeno vsebino in tako samospev privedel do popolnosti. Godalni kvintet v C-duru je Schubert napisal leta1828, v zadnjem letu svojega življenja, ko ga je že močno načela bolezen. Nenavadno zasedbo – kvintet z dvema violončeloma, je Schubert povzel po Boccheriniju, saj so bili do tedaj v nemškem prostoru bolj običajni godalni kvinteti z dvema violama. To zadnje Schubertovo komorno delo predstavlja tudi njegov največji dosežek v komorni glasbi in hkrati eno izmed najlepših komornih skladb kdajkoli napisanih.

Sekstet nastopajočih sestavljajo glasbeniki, ki jim je skupna ljubezen do komorne igre - do medsebojnega dajanja in prejemanja. Komorno igro razumejo kot glasbeno sodelovanje enkratnih osebnosti, kjer ima vsak glasbenik enako odgovornost; on nosi in istočasno ga nosijo drugi.

Violinistka Božena Angelova je svojo glasbeno pot začela v rodnem Mariboru ter jo nadaljevala v Avstriji in Švici (H. Fister, I. Ozim, R. Schmidt, R. Goebel). Dodatno se je izpopolnjevala pri priznanih profesorjih (T. Brandis, M. Mintchev, T. Varga, S. Nissel, H. Kurosaki, A. Keller, B. Canino, V. Stanković, Emerson String Quartet). Je prvonagrajenka mnogih slovenskih in mednarodnih tekmovanj. Snemala je za RTV Slovenija ter za ORF v Avstriji. Kot solistka in komorna glasbenica je gostja številnih domačih in mednarodnih glasbenih festivalov. Njen repertoar sega od baroka do najsodobnejše glasbe. Redno sodeluje z orkestrom Camerata Salzburg, z ansamblom OENM (Österreichisches Ensemble für neue Musik) in z ansamblom za sodobno glasbo Ensemble Zahir iz Španije.

Aco Bišćević se je po končani maturi vpisal na Akademijo za glasbo v Ljubljani, kjer je študiral glasbeno pedagogiko. Pod mentorstvom prof. Pije Brodnik je na tekmovanju Temsig osvojil zlato plaketo (2008). Na Mozarteumu v Salzburgu študira petje pri prof. Horiani Branisteanu in čembalo pri prof. Wolfgangu Brunnerju. V Sloveniji vodi komorni zbor Aeternum s katerim je leta 2005 na državnem tekmovanju osvojil nagrado za najbolj perspektivnega slovenskega zborovodjo, leta 2008 pa Študentsko Prešernovo nagrado za izvedbo Bachovih kantat. Z zborom tudi snema za RTV Slovenija. Redno se udeležuje pevskih in zborovodskih seminarjev (B. Fink, B. Bonney, B. Zakotnik, J. Kaiser, R. Davies, T. Moser, A. Kirchschlager, P. Petibon; G. Ericsson, A. Eby, O. Rastblichler, R. Rasmussen). Je član Svetovnega mladinskega zbora, Bach zbora iz Salzburga in Arnold Schöenberg zbora iz Dunaja. Debitiral je z vlogo Triqueja v operi P. I. Čajkovskega Jevgenij Onjegin (produkcija Mozarteuma) in pel v Grazu na festivalu Styriarte vlogo Amoretta v operi Orfeo J. J. Fuxa pod vodstvom Jordija Savalla. Je naslovni organist cerkve sv. Andreja v Salzburgu.

Violončelist Gregor Fele je začel glasbeno izobraževanje na Glasbeni šoli Jesenice, nadaljeval pa na Srednji glasbeni in baletni šoli v Ljubljani v razredu prof. Matije Lorenza. Po maturi se je vpisal na Akademijo za glasbo. V razredu prof. Miloša Mlejnika je končal dodiplomski in podiplomski študij. Izpopolnjeval se je v Portogruaru pri prof. Enricu Bronziju. Junija letos je zaključil podiplomski študij na salzburškem Mozarteumu v razredu prof. Enrica Bronzija. Med šolanjem je znanje nadgrajeval pri uglednih glasbenikih (T. Kühne, R. Goebel). Kot solist ali komorni glasbenik nastopa doma in v tujini. Od leta 2006 igra v Simfoničnem orkestru RTV Slovenija.

Violistka Mateja Ratajc je na Glasbeni šoli Sevnica obiskovala sprva klavir pri prof. Betki Cimperšek in pozneje violino pri prof. Jadranki Štovičej. Šolanje je nadaljevala na Srednji glasbeni in baletni šoli v Ljubljani, violo pri prof. Jerneju Brencetu ter glasbeni stavek pri prof. Dušanu Bavdku in prof. Janezu Osredkarju. V tem času je prejela več nagrad in priznanj.
Študij viole je nadaljevala na Akademiji za glasbo v Ljubljani, najprej pri prof. Francu Avseneku, nato pri prof. Miletu Kosiju. V letu 2008 je sodelovala z godalnim sekstetom Camerata Slovenica na seriji koncertov po Evropi. Študij viole je zaključila z Bartokovim koncertom za violo in orkester z Orkestrom Slovenske opere. Dodatno se je izpopolnjevala pri profesorjih H. Fistru, J. Kussmaulu, A.Rossiju in drugih.

Violinistka Mojca Menoni Sikur je diplomirala na Akademiji za glasbo v Ljubljani v razredu prof. Dejana Bravničarja. Na isti akademiji je leta 2003 uspešno zaključila specialistični podiplomski študij. Svoje znanje je nadgrajevala pri prof. Pavlu Vernikovu na Fondazione Musicale Santa Cecilia v Portogruaru (Italija) in na številnih mednarodnih mojstrskih tečajih pri priznanih profesorjih (V. Snitil, C. Hutcap, I. Ozim, H. W. Meyer, D. Schwarzberg, L. Honda Rosenberg). Je prvonagrajenka Tekmovanja mladih glasbenikov Slovenije in dobitnica dveh študentskih Prešernovih nagrad. Kot solistka ali komorna glasbenica nastopa doma in v tujini. S pianistko Jernejo Grebenšek in violončelistom Martinom Sikurjem igra v klavirskem triu Ars Musica, s katerim so se izpopolnjevali pri pianistu Chia Chou-u iz Tria Parnassus na Univerzi za glasbo in upodabljajočo umetnost v Gradcu. Mojca Menoni Sikur je vodja drugih violin v Simfoničnem orkestru RTV Slovenija in ustanovna članica Komornega orkestra solistov Društva Slovenskih skladateljev.

Violončelist Martin Sikur je diplomiral na Akademiji za glasbo v Ljubljani v razredu prof. Cirila Škerjanca. Znanje je nadgrajeval pri prof. Enricu Bronziju na Fondazione Musicale Santa Cecilia v Portogruaru (Italija). Za svoje glasbeno delovanje je prejel več nagrad in priznanj. Izpopolnjeval se je na mojstrskih tečajih violončela in komorne igre pri priznanih profesorjih (H. E. Deckert, B. Gmelin, W.-S. Yang, M. Ostertag, E. Schoenfeld, T. Brandis, G. Gnocchi). Od leta 2001 do leta 2005 je bil član mladinskega orkestra Gustav Mahler. Kot solist ali komorni glasbenik nastopa doma in v tujini. S pianistko Jernejo Grebenšek in violinistko Mojco Menoni Sikur igra v klavirskem triu Ars Musica, s katerim so se izpopolnjevali pri pianistu Chia Chou-u iz Tria Parnassus na Univerzi za glasbo in upodabljajočo umetnost v Gradcu. Martin Sikur je član orkestra Slovenske filharmonije, deluje tudi kot pedagog na Konservatoriju za glasbo in balet v Ljubljani. Je član Ansambla Gaudeamus.

Podprite Družino!

Članek, ki ga brez omejitev berete, za vas posebej ustvarja uredništvo spletnega medija Družina.

Medtem ko so članki tednika Družina, prilog in revij tudi v digitalni obliki dostopni samo naročnikom, želimo, da bi bile naše dnevne novice o družbi in Cerkvi še naprej brezplačne in prosto dostopne vsem na spletu.

Zato vas prosimo, da nas podprete z darom v sklad za razvoj.

Tako boste bistveno pripomogli, da se bo glas slovenskih katoličanov slišal tudi na spletu in preko družabnih omrežij.

Družina d.o.o., Krekov trg 1, 1000 Ljubljana
SI56 02014-0015204714, odprt pri NLB

Sklic: 00  76805



Hvala že v naprej za vaš prispevek!

Uredništvo spletnega medija Družina 

Kupi v trgovini

Novo
Kje najti srečo?
Duhovna rast
24,90€

Imaš zanimiv dogodek?

Deli ga z nami.

Dodaj dogodek

Novosti v knjigarni

Novosti v trgovini

Nazaj na vrh