Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Odprtje pohodniške Poti cistercijanov

Datum: 22. 09. 2023
Ura: 9.30
Trajanje: 22.9.2023 - 22.9.2023
Župnija: Stična
Objava: 22. 09. 2023
Ura: 9.30
Trajanje: 22.9.2023 - 22.9.2023
Lokacija: Stična
Ustavi predvajanje

Odprtje pohodniške Poti cistercijanov

Odprtje pohodniške Poti cistercijanov
V petek, 22. septembra, ob 9.30, vas Muzej krščanstva na Slovenskem in Občina Ivančna Gorica vljudno vabita na odprtje pohodniške Poti cistercijanov.

Vabljeni tudi na orgelski koncert organista Luka Posavca,ki bo v četrtek, 21. septembra, ob 19. uri v baziliki Žalostne Matere Božje v Stični.

Pot cistercijanov v Stični je del več kot 6300 kilometrov dolge mednarodne pohodniške poti, ki povezuje samostanske pokrajine šestih evropskih držav (Way of Cistercians https://cisterscapes.geoway.de/). Pot popelje pohodnike v neokrnjeno divjino, kulturno krajino in med kulturno dediščino. Sedemnajst partnerjev iz petih držav (Avstrije, Češke, Nemčije, Poljske, Slovenije) je v sklopu projekta Cisterscapes podrobno preučilo in raziskalo sledi, ki jih je skozi stoletja v kulturni krajini za seboj pustilo delovanje cistercijanov. Pot cistercijanov poteka v smeri proti Cîteauxu v Burgundiji, od koder izvira cistercijanski meniški red.

Samostan Stična, v delu katerega deluje javni zavod Muzej krščanstva na Slovenskem, je odlična izhodiščna točka za raziskovanje bogate zapuščine cistercijanov. Odkrivate jo lahko na dveh krožnih poteh (14 km in 24 km), ki sta označeni z rumenimi rozetami in informativnimi tablami. Izredno slikovita je tudi večdnevna pot, ki povezuje Stično in Kostanjevico na Krki, kjer je Galerija Božidarja Jakca prav tako partner v projektu Cisterscapes. (www.cisterscapes.eu/en/downloads-cistercian-way).

Z odptjem pohodniške Poti cistercijanov v bližnjo in daljno okolico stiškega samostana širimo interaktivno razstavo o kulturni krajini cistercijanov izven muzejskih prostorov. Na več lokacijah, ki se nahajajo na področju Občine Ivančna Gorica, boste spoznali, kako so stiški cistercijani skozi stoletja preoblikovali pokrajino (postavili mline, uredili ribnike, zasadili trto, postavili kapele in cerkve...).

Muzej krščanstva na Slovenskem je od leta 2019 partner v evropskem projektu Cisterscapes (Cistercian landscapes connecting Europe). V okviru projekta Cistercijanske pokrajine, ki povezujejo Evropo smo raziskovali kulturno krajino cistercijanov, prispevali vsebino v skupno bazo podatkov, postavili sodobno interaktivno razstavo o  kulturni krajini stiških cistercijanov in pripravili prvi del slovenske Poti cistercijanov, ki jo bomo slovesno odprli 22. septembra 2023.

Podprite Družino!

Članek, ki ga brez omejitev berete, za vas posebej ustvarja uredništvo spletnega medija Družina.

Medtem ko so članki tednika Družina, prilog in revij tudi v digitalni obliki dostopni samo naročnikom, želimo, da bi bile naše dnevne novice o družbi in Cerkvi še naprej brezplačne in prosto dostopne vsem na spletu.

Zato vas prosimo, da nas podprete z darom v sklad za razvoj.

Tako boste bistveno pripomogli, da se bo glas slovenskih katoličanov slišal tudi na spletu in preko družabnih omrežij.

Družina d.o.o., Krekov trg 1, 1000 Ljubljana
SI56 02014-0015204714, odprt pri NLB

Sklic: 00  76805



Hvala že v naprej za vaš prispevek!

Uredništvo spletnega medija Družina 

Novosti v knjigarni

Novosti v trgovini

Nazaj na vrh