Odkritje spominske plošče doktorju Jožetu Toporišiču
Odkritje spominske plošče doktorju Jožetu Toporišiču
Vabljeni na odkritje spominske plošče slovenskemu jezikoslovcu akademiku profesorju doktorju Jožetu Toporišiču, ki bo v soboto, 19. marca, ob 10. uri pri Toporišičevih na Mostecu 15 pri Dobovi.
AKADEMIK PROF. DR. JOŽE TOPORIŠIČ – vodilni slovenski jezikoslovec druge polovice 20. stoletja, ki je na novo postavil temelje slovenske slovnice, je bil rojen 11. oktobra 1926 na Mostecu pri Dobovi. Med drugo svetovno vojno je bil skupaj z družino prisilno izgnan v Nemčijo. Po vrnitvi je končal gimnazijo in študij slavistike ter leta 1963 doktoriral na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Med službovanjem v Zagrebu je kot štipendist Humboldtove ustanove raziskoval fonetiko v Hamburgu.
Na Filozofski fakulteti v Ljubljani je od leta 1970 redno predaval ter bil tudi predstojnik katedre za slovenski knjižni jezik in stilistiko. Bil je gostujoči profesor na najmanj osemnajstih tujih univerzah v Evropi in Ameriki, med temi tudi na Yalu, v Helsinkih, Moskvi, Chicagu, Celovcu in drugje.
Njegova bibliografija obsega 20 samostojnih knjižnih del ter več kot 1200 znanstvenih in strokovnih prispevkov. Nove temelje slovenističnega raziskovanja jezika je postavil s Slovensko slovnico (1976), ki je do leta 2000 doživela še tri izdaje. Akademik Jože Toporišič je tudi soavtor Slovarja slovenskega knjižnega jezika (1991) in Slovenskega pravopisa (2001) ter avtor Enciklopedije slovenskega jezika (1992). Pisal je še šolske učbenike, poskrbel za izdaje del starejših slovenskih jezikoslovcev in urednikoval najvidnejšim strokovnim revijam. Bil je med pobudniki Jezikovnega razsodišča, ki je opozarjalo na jezikovno kulturo slovenščine v javni rabi.
Leta 1997 je postal redni član Slovenske akademije znanosti in umetnosti, čeprav bi si zaradi svojih prizadevanj za slovenski jezik zaslužil to čast že veliko prej. Za nekatere je bila težko sprejemljiva njegova pogosto osupljiva neposrednost, s katero se je upiral kompromisom in nepristnim odnosom tako pri delu kot v jezikovnem svetu. Bil je oster kritik strokovne povprečnosti in nedejavnosti ter načelni branilec narodne in jezikovne samostojnosti. Kljub njegovemu občudovanja vrednemu in izjemno obsežnemu delu je ostal do svoje smrti, 9. decembra 2014, preprost in človeško topel.
Helena Dobrovoljc in Vera Smole
Podprite Družino!
Članek, ki ga brez omejitev berete, za vas posebej ustvarja uredništvo spletnega medija Družina.
Medtem ko so članki tednika Družina, prilog in revij tudi v digitalni obliki dostopni samo naročnikom, želimo, da bi bile naše dnevne novice o družbi in Cerkvi še naprej brezplačne in prosto dostopne vsem na spletu.
Zato vas prosimo, da nas podprete z darom v sklad za razvoj.
Tako boste bistveno pripomogli, da se bo glas slovenskih katoličanov slišal tudi na spletu in preko družabnih omrežij.
Družina d.o.o., Krekov trg 1, 1000 Ljubljana
SI56 02014-0015204714, odprt pri NLB
Sklic: 00 76805
Hvala že v naprej za vaš prispevek!
Uredništvo spletnega medija Družina