Maši ob 90. obletnici smrti triglavskega župnika Jakoba Aljaža
Maši ob 90. obletnici smrti triglavskega župnika Jakoba Aljaža
V letošnjem letu mineva 90 let, odkar je umrl Jakob Aljaž, triglavski župnik, skladatelj in glasbenik, planinec, graditelj planinskih postojank. V dovški fari bodo obletnico obeležili v nedeljo, 7. maja, pri mašah ob 8. in 10. uri na Dovjem in v Mojstrani.
Vabljeni!
Jakob Aljaž je bil poznan, priljubljen in spoštovan po vsej deželi in zunaj nje. Slovencem je dobro znano, kako pomembno vlogo je imel Jakob Aljaž kot planinec. Po njegovi zaslugi je Triglav, na katerem je kupil zemljišče ter postavil stolp, ves čas ostal v slovenskih rokah. Ko so na naših gorah odpirali nemške planinske koče, je Slovencem zgradil kočo in kapelico na Kredarici, v Vratih pa je vztrajno gradil, tretjič uspešno postavil Aljažev dom, kakršen stoji še danes. Uglasbil je pesem Oj, Triglav, moj dom, ki je postala himna slovenskih planincev. Njegove pesmarice so bile temeljno gradivo slovenskih pevskih zbore v prvi polovici prejšnjega stoletja.
Ob raziskovanju preteklosti ter kovanju načrtov za prihodnost domačini znova spoznavamo Aljaževo skoraj štiridesetletno delovanje v naši fari. Prežet z ustvarjalnostjo, pokončne drže je delal za napredek, izobraževanje in kulturo. Bil je neverjetna osebnost, delal je v skupno dobro in povezoval ljudi. Leta 1908 je peljal nad trideset domačinov v narodnih nošah na Dunaj, kjer so nastopili v sprevodu pred cesarjem kot ¨Kmečka ohcet pri Zlatorogu¨. Domačini so Jakoba Aljaža vsestransko podpirali, še posebno, ko je 1914. leta na Dovjem ustanovil Katoliško izobraževalno društvo, ki se danes imenuje KUD Jaka Rabič. Niti 1. svetovna vojna, ki je izbruhnila ob letu ustanovitve, ni društvu vzela zagona. Na Dovjem je v Aljaževem času igralska skupina uprizorila več iger na leto, nad dvajset pevcev je prepevalo v treh pevskih zborih. Govočev hlev so preuredili v gledališče, kjer je hvaležno občinstvo navdušeno spremljalo nastope. Aljaž se je zaradi pomanjkanja prostora za ¨skušne¨ in nastope zavzel za gradnjo kulturnega doma. Pri prosveti mu je bil od leta 1911 v močno oporo kaplan Franc Pečarič, ki je po Aljaževi smrti nadaljeval in uresničil Aljažev načrt za nov prosvetni dom. V enem letu je bil dom zgrajen, sedem let po Aljaževi smrti pa v njem ustanovljeno Aljaževo pevsko in dramatsko društvo, ki je delovalo do začetka druge svetovne vojne. Po vojni se je razmahnila dejavnost v KUD Jaka Rabič.
Domačini so Aljažu ob stoti obletnici njegovega prihoda na Dovje v zahvalo in spomin postavili spomenik. Na dovškem pokopališču pa na nagrobniku (Vurnik) beremo besede Silvina Sardenka:
Vsako jutro v zarji novi
naši zažare vrhovi –
čakajo – kdaj prideš spet –
ki si bil jim varuh svet:
naš triglavski kralj Matjaž
župnik z Dovjega – Aljaž.
V Slovenskem planinskem muzeju lahko obiskovalce na ogled zbirke popelje Požganc, Aljažev gospodarski pomočnik. Prvo majsko nedeljo se bomo po maši na Dovjem in v Mojstrani spomnili Aljaža skozi Požgančeve oči, kot ga bo predstavil Marsel Gomboc.
Metka Kern Trček
Podprite Družino!
Članek, ki ga brez omejitev berete, za vas posebej ustvarja uredništvo spletnega medija Družina.
Medtem ko so članki tednika Družina, prilog in revij tudi v digitalni obliki dostopni samo naročnikom, želimo, da bi bile naše dnevne novice o družbi in Cerkvi še naprej brezplačne in prosto dostopne vsem na spletu.
Zato vas prosimo, da nas podprete z darom v sklad za razvoj.
Tako boste bistveno pripomogli, da se bo glas slovenskih katoličanov slišal tudi na spletu in preko družabnih omrežij.
Družina d.o.o., Krekov trg 1, 1000 Ljubljana
SI56 02014-0015204714, odprt pri NLB
Sklic: 00 76805
Hvala že v naprej za vaš prispevek!
Uredništvo spletnega medija Družina