Koncert vokalne skupine ČarniCe
Koncert vokalne skupine ČarniCe
Vabljeni na 4. tradicionalni skupni koncert ženskega komornega zbora ČarniCe in Vokalne akademije Ljubljana pod vodstvom dirigenta Stojana Kureta s premierno izvedbo novitet skladatelja Ambroža Čopija za mešani zbor.
Koncert bo v četrtek, 29. novembra, ob 20. uri v Kazinski dvorani na Kongresnem trgu 1 v Ljubljana.
Vstop prost!
Vrhunski zborovski zasedbi tokrat obe vodi priznani slovenski dirigent Stojan Kuret, letošnji nagrajenec Prešernovega sklada. Koncert bo posvečen 20-letnici stvarjalnega sodelovanja in 10-letnici prvega slovenskega prejema velike nagrade Evrope (Grand Prix Europe), ki sta jo v italijanskem Arezzu leta 2002 prejela dirigent Stojan Kuret in APZ Tone Tomšič, iz katerega izhajajo ustanovitelji obeh zasedb, ČarniCe pa s tem koncertom vstopajo tudi v jubilejno, 10. leto svojega delovanja.
Program bo v celoti namenjen slovenskim skladateljem. Pevci Vokalne akademije Ljubljana bodo izvedli slovenske ljudske v priredbah Pavleta Merkuja, Lojzeta Lebiča, Walterja Lo Nigra in Ambroža Čopija, ČarniCe pa slovenske umetne skladateljev Frana Gerbiča, Antona Lajovica, Lucijana Marije Škerjanca ter Marijana Lipovška. Na klavirju jih bo spremljala pianistka Katarina Tominec.
Velik del koncerta bo pripadel skladbam za mešani zbor, slovenskim ljudskim v priredbah Ambroža Čopija. 20-letno ustvarjalno sodelovanje med skladateljem in dirigentom je porodilo številna, danes najpogosteje izvajana zborovska dela in tudi na tokratnem koncertu novitet ne bo manjkalo. Med njimi bomo lahko slišali priredbo, posvečeno prav obletnici njunega skupnega umetniškega snovanja.
Več o nastopajočih:
ČarniCe / www.carnice.si
so eden redkih zborovskih sestavov pri nas, ki deluje projektno z različnimi dirigenti. Njihovo že desetletno poustvarjanje zaznamujejo koncerti in snemanja. Kar štirje od njihovih projektov so zaokroženi z izdajo zgoščenke: Gregorijanski koral – umetniško vodstvo prof. Tone Potočnik, Neodkriti biseri od Kogoja do danes ter Ljudske pesmi slovenskih pokrajin – dirigent Stojan Kuret, Romantika in 20. stoletje – dirigent Sebastjan Vrhovnik. Prav tako so bili odmevni projekti, ki so jih s Čarnicami izvedle dirigentke: Črnska duhovna in gospel glasba – zborovodkinja Tanja Benedik, sakralna glasba skozi čas Z Bogom v harmoniji in disharmoniji – zborovodkinja Željka Ulčnik Remic, ter lanski stilno raznovrsten program z inštrumentalno spremljavo harfe, rogov in orgel – dirigentka Martina Batič. Sodelovale so tudi z dirigentom Markom Hribernikom ter ameriškim glasbenikom Chrisom Eckmanom. Pod vodstvom dirigenta Sebastjana Vrhovnika so se leta 2010 prvič udeležile državnega tekmovanja Naša pesem v Mariboru in dosegle absolutno prvo mesto, zlato plaketo ter številna posebna priznanja. Pomemben del njihovega delovanja predstavlja izvajanje novitet, večkratno sodelovanje s Slovenskim komornim zborom in Orkestrom Slovenske filharmonije ter snemanja za arhiv RTV Slovenija. V jubilejnem, 10. letu delovanja ČarniCe dirigentsko palico ponovno predajajo maestru Stojanu Kuretu.
Vokalna akademija Ljubljana (VAL) / www.valval.si
je bila ustanovljena septembra 2008. Že naslednje leto je na mednarodnem zborovskem tekmovanju v Arezzu prepričljivo zmagala v vseh štirih prijavljenih kategorijah ter osvojila veliko nagrado. Slednja jih je kot prvi moški zbor v zgodovini leta 2010 v Varni popeljala še do zmage na tekmovanju za veliko nagrado Evrope. Jeseni 2010 se je ansambel na povabilo organizatorja udeležil vrhunskega festivala vokalne glasbe Polyfollia v Franciji in izdal svojo prvo zgoščenko. VAL deluje tudi kot mešani zbor s solisti in instrumentalisti. Na baročnih instrumentih so večkrat izvedli baročno opero H. Purcella Dido in Enej, jo posneli za RTV Slovenija ter v lastni produkciji izdali na avdiozgoščenki. Izvajali so izbrane motete C. Monteverdija ter Mozartov Rekviem v priredbi Karla Czernyja. Leta 2011 je moški zbor nastopil z Markom in Bernardo Fink. Za izjemne dosežke in doprinos k razvoju zborovske glasbe v svetovnem merilu je zbor v Arezzu prejel prestižno nagrado Guidoneum award 2011. Zaradi potresa na Japonskem je bil ansambel lani primoran odpovedati gostovanje v Tokiu, letos pa je med petimi predstavniki celin zastopal Evropo na IFCM (International Federation for Choral Music) World choral summit 2012 v Pekingu. Umetniški vodja in dirigent Vokalne akademije Ljubljana je maestro Stojan Kuret.
Stojan Kuret
rojen v Trstu, je dirigiranje študiral v Ljubljani, v Trstu pa je zaključil študij klavirja. Na tržaškem glasbenem konservatoriju je danes zaposlen kot profesor, kot predavatelj pa sodeluje tudi na zborovskih seminarjih ter festivalih doma in v tujini in je reden član žirij na najpomembnejših mednarodnih tekmovanjih. Že med študijem je ustanovil Mladinski pevski zbor Glasbene matice Trst, nato vodil dekliški in mešani zbor ter ponovno ustanovil zbor Jacobus Gallus. Od sezone 1992/93 je bil deset let umetniški vodja in dirigent APZ Tone Tomšič Univerze v Ljubljani. Leta 2003 je vodil Slovenski projektni zbor, nekaj sezon je bil dirigent Komornega zbora RTV Slovenija, dve sezoni tudi dirigent italijanskega mladinskega zbora Coro Giovanile Italiano. Je soustanovitelj, umetniški vodja in dirigent Vokalne akademije Ljubljana. Kot gostujoči dirigent je uspešno sodeloval tudi z različnimi orkestri. Z APZ Tone Tomšič in z Vokalno akademijo Ljubljana je dosegel zavidljive mednarodne umetniške uspehe: pet velikih nagrad (Tours 1999, Varna 2001, Gorica 2001, Maribor 2002, Arezzo 2009), trikrat finale za veliko nagrado Evrope ter dve veliki nagradi Evrope – 2002 v Arezzu in 2010 v Varni. Že leta 1984 je za izjemne dosežke na zborovskem področju prejel Gallusovo plaketo, leta 2000 plaketo mesta Ljubljane in leta 2002 zlato priznanje JSKD za ustvarjalno vodenje APZ-ja. Za uspešno in ustvarjalno delo z Vokalno akademijo Ljubljana je v Arezzu prejel prestižno nagrado Guidoneum award 2011. Stojan Kuret je tudi letošnji prejemnik nagrade Prešernovega sklada.
Podprite Družino!
Članek, ki ga brez omejitev berete, za vas posebej ustvarja uredništvo spletnega medija Družina.
Medtem ko so članki tednika Družina, prilog in revij tudi v digitalni obliki dostopni samo naročnikom, želimo, da bi bile naše dnevne novice o družbi in Cerkvi še naprej brezplačne in prosto dostopne vsem na spletu.
Zato vas prosimo, da nas podprete z darom v sklad za razvoj.
Tako boste bistveno pripomogli, da se bo glas slovenskih katoličanov slišal tudi na spletu in preko družabnih omrežij.
Družina d.o.o., Krekov trg 1, 1000 Ljubljana
SI56 02014-0015204714, odprt pri NLB
Sklic: 00 76805
Hvala že v naprej za vaš prispevek!
Uredništvo spletnega medija Družina