Koncert v Galeriji Božidarja Jakca
Koncert v Galeriji Božidarja Jakca
Vabljeni na koncert Jurke Zoroja (flavta) in Anje Gaberc (harfa), ki bo v soboto, 28. septembra, ob 19. uri v Galeriji Božidarja Jakca.
Flavtistka Jurka Zoroja je diplomirala na ljubljanski Akademiji za glasbo pri prof. Borisu Čampi. Že med študijem je prejela veliko uglednih glasbenih nagrad, med drugimi študentsko Prešernovo nagrado in prvo mesto na tekmovanju glasbenih Akademij Jugoslavije v Beogradu. Podiplomski študij je končala na visoki šoli za glasbo »Karla Maria von Weber« v Dresdenu v razredu prof. Arndta Schoneja. Od leta 1982 do 1992 je bila solo flavtistka Slovenskega narodnega gledališča Opere in baleta v Ljubljani, istočasno pa tudi izredna profesorica na ljubljanski Akademiji za glasbo. Sodelovala je z mnogimi slovenskimi umetniki na samostojnih koncertih, z organisti Hubertom Bergantom, Tonetom Potočnikom, Cecilijo Kobal, pianisti Primožem Lorenzom, Milivojem Šurbkom, Vlasto Doležal - Rus, harfistkama Rudo Kosi, Pavlo Uršič in s kitaristi Jerkom Novakom, Tomažem Rajteričem in Andrejem Grafenauerjem. Kot solistka je koncertirala na mnogih glasbenih festivalih doma in v tujini - Zagorje ob Savi, Blejski festival, Bovec, Metlika, Mariborski festival, Poletje v stari Ljubljani, Ljubljanski umetniki Ljubljani, Ljubljanski magistrat, v Cavtatu, Mlinih in Dubrovniku. Njena umetniška interpretacija obsega vsa stilna obdobja solistične in komorne igre za flavto. Za svoje igranje je tudi v strokovnih kritikah dobila odlične ocene. Odlikujeta jo izredno lep ton, logično fraziranje ter velik dinamičen razpon. Njeno bogato in dolgotrajno pedagoško delo se v zadnjih letih potrjuje z ustanovitvijo prve zasebne šole za kljunasto in prečno flavto v Sloveniji. Danes pa so v njej zastopani že vsi inštrumenti in solopetje. Letos šola praznuje dvajset letnico delovanja. Profesor Jurka Zoroja je izvrstna glasbenica in pedagoginja, ki pri svojem delu spremlja tudi dogajanje na mednarodni ravni, njeni učenci dosegajo pomembne rezultate na tekmovanjih, predvsem v tujini. Leta 2012 je bila pod njenim mentorstvom ustanovljena tudi Umetniška Akademija za glasbeno in likovni umetnost, ki združuje umetnike obeh zvrsti in uporablja svoje prostore v središču Ljubljane tudi za galerijsko dejavnost.
Anja Gaberc se je z glasbo srečala že v rani mladosti. Leta 2007 je z odliko diplomirala pri prof. Rudi Ravnik Kosi na ljubljanski Akademiji za glasbo. V minulih letih je svojo glasbeno izobrazbo dopolnjevala na številnih glasbenih tečajih in seminarjih pri prof. Rudi Kosi, Patriciji Tassini, Jani Bouskovi, Sirin Pancaroglu, Tomažu Lorenzu, Štefici Žužek in drugih. Na državnih tekmovanjih TEMSIG ter na mednarodnih tekmovanjih v tujini je prejela številne nagrade in priznanja. Leta 2005 je bila kot edina slovenska predstavnica izbrana za nastop na 9. svetovnem harfističnem kongresu v Dublinu (Focus on Youth). Slovenske barve je istega leta zastopala s samostojnim koncertom v slikovitem irskem Corku (Crawford Art Gallery), ki je bil leta 2005 izbran za evropsko prestolnico kulture. Kot solistka je nastopala z godalnim orkestrom Akademije za glasbo pod taktirko rednega profesorja Cirila Škerjanca (Ljubljana, Pulj), ter z godalnim orkestrom »Muzidore«. Solistično je nastopala tudi na Festivalu Ljubljana in Tartini festivalu v Piranu. Največ zadovoljstva ji predstavlja muziciranje v komornih skupinah ter igranje v orkestrih. Sodeluje z Orkestrom Slovenske filharmonije, SNG Ljubljana , Simfoniki RTV, orkestrom Festine, orkestrom Slovenske vojske... . Je prejemnica Prešernove nagrade Akademije za glasbo v Ljubljani. Po zaključenem študiju v Ljubljani jo je pot peljala v tujin , najprej v Prago nato pa v Bruselj, kjer je magistrirala pri svetovno znani harfistki Jani Bouskovi. Poleg koncertiranja je predana pedagoškemu delu z mladimi, saj je od leta 2008 poučuje na umetniški gimnaziji v Kopru, Konservatoriju za glasbo in balet v Ljubljani ter na glasbeni šoli Ljubljana Moste Polje.
Umetnici bosta izvajali dela Gabirela Faureja, Clauda Debussya, Gaetana Donizettija, Johanna Sebastiana Bacha, Hendrika Andriessna, Jacquesa Iberta, Celsa Machada, Ernesta Lucuona in Astorja Piazzole.
Vljudno vabljeni!
Vstopnina:
predprodaja 8,00 evrov
na dan koncerta 10,00 evrov
Blagajna Galerije Božidar Jakac v času odpiralnih ur in uro pred koncertom!
Podprite Družino!
Članek, ki ga brez omejitev berete, za vas posebej ustvarja uredništvo spletnega medija Družina.
Medtem ko so članki tednika Družina, prilog in revij tudi v digitalni obliki dostopni samo naročnikom, želimo, da bi bile naše dnevne novice o družbi in Cerkvi še naprej brezplačne in prosto dostopne vsem na spletu.
Zato vas prosimo, da nas podprete z darom v sklad za razvoj.
Tako boste bistveno pripomogli, da se bo glas slovenskih katoličanov slišal tudi na spletu in preko družabnih omrežij.
Družina d.o.o., Krekov trg 1, 1000 Ljubljana
SI56 02014-0015204714, odprt pri NLB
Sklic: 00 76805
Hvala že v naprej za vaš prispevek!
Uredništvo spletnega medija Družina