Kardinal Franc Rode: Stati inu obstati
Kardinal Franc Rode: Stati inu obstati
O življenju in delu, preteklosti in prihodnosti ter veri in dvomu se bo s kardinalom Rodetom pogovarjala Manca G. Renko v sredo, 30. marca, ob 19. uri v skednju Škrabčeve domačije.
Vabljeni!
Vstop prost.
Kardinal Franc Rode, rojen leta 1934, po drugi svetovni vojni delil usodo ljudi, ki so se pred komunističnim nasiljem umaknili najprej na Koroško, nato v Argentino. Kot bogoslovec Misijonske družbe lazaristov se je vrnil v Evropo, najprej v Rim in nekaj kasneje v Pariz, kjer je leta 1963 doktoriral. Po profesuri na Teološki fakulteti v Ljubljani je leta 1981 poklican v Rim na Papeški svet za dialog z neverujočimi, kjer postane tesen sodelavec kardinala Pouparda. Leta 1997 ga papež Janez Pavel II. imenuje za ljubljanskega nadškofa metropolita, februarja 2004 pa ga pokliče na zahtevno mesto prefekta kongregacije za redovnike. Februarja 2006 papež Benedikt XVI. prefekta Rodeta imenuje za kardinala. Kot nadškof v Ljubljani je veliko pozornosti namenil urejanju odnosov med Cerkvijo in državo. V času njegovega škofovanja je bil decembra 2001 podpisan Sporazum med Republiko Slovenijo in Svetim sedežem. To obdobje sta zaznamovala tudi sklic in potek prve sinode Cerkve v Sloveniji (1997-2000). Kardinal Rode je avtor več znanstvenih razprav in esejev ter avtor številnih knjig. Zadnje izdano delo, Cerkev pred izzivom stoletij (2016), pronicljivo analizira soočanje z različnimi konflikti iz dvatisočletne cerkvene zgodovine.
Manca G. Renko je zgodovinarka (asistentka pri predmetih 19. in 20. stoletja na Oddelku za zgodovino UP FHŠ) in odgovorna urednica AirBeletrine. Včasih tudi piše in prevaja.
Podprite Družino!
Članek, ki ga brez omejitev berete, za vas posebej ustvarja uredništvo spletnega medija Družina.
Medtem ko so članki tednika Družina, prilog in revij tudi v digitalni obliki dostopni samo naročnikom, želimo, da bi bile naše dnevne novice o družbi in Cerkvi še naprej brezplačne in prosto dostopne vsem na spletu.
Zato vas prosimo, da nas podprete z darom v sklad za razvoj.
Tako boste bistveno pripomogli, da se bo glas slovenskih katoličanov slišal tudi na spletu in preko družabnih omrežij.
Družina d.o.o., Krekov trg 1, 1000 Ljubljana
SI56 02014-0015204714, odprt pri NLB
Sklic: 00 76805
Hvala že v naprej za vaš prispevek!
Uredništvo spletnega medija Družina