Drugi draveljski duhovni večer 2016/2017: Jože Plečnik
Drugi draveljski duhovni večer 2016/2017: Jože Plečnik
Slovenci smo lahko ponosni, da smo z Jožetom Plečnikom posegli v sam vrh moderne sakralne umetnosti. Plečnik je bil globoko veren ustvarjalec, ki je zaupal v svoje poslanstvo. Že kot mlad arhitekt je na Dunaju v krogu svojega mecena Johanna Evangelista Zacherla spoznal vodilne avstrijske katoliške razumnike. Vse življenje je eksperimentiral z različnimi tipi cerkva v prepričanju, da se mora Cerkev vrniti k svojim demokratičnim koreninam zgodnjekrščanskega časa in se otresti nepotrebnega balasta poznejših stoletij. Zavzeto se je ukvarjal z vprašanjem, kako versko skupnost tesneje povezati z duhovnikom, ki je posrednik med njo in Bogom. Modernih transparentnih cerkvenih konstrukcij z ekspresivno osvetlitvijo ni odobraval, saj je trdil, da človek rabi predvsem prostor za molitev, v katerem se bo počutil varnega in bo občutil bližino Boga. Zanj je bil zelo pomemben stik z naročniki, zlasti s slovenskimi frančiškani in z jezuiti, ki je botroval njegovim najbolj doživetim stvaritvam. Plečnikova genialnost se kaže tudi v uporabi čisto profanih gradiv, ki jim je znal vdihniti nesluteno svetost. Spomnimo se samo asfaltnega tlaka v šišenski cerkvi ali cevi mestne kanalizacije, s pomočjo katerih je zgrajena barjanska cerkev. V današnjem času, polnem dvomov in brezbrižnosti do verskih in narodnih korenin dobiva Plečnikova umetnost posebno veljavo, saj nam daje potrebno moralno oporo. Z leti Plečnikova arhitektura tudi v svetu pridobiva na pomenu. Kaže, kako je mogoče tudi na sodoben način obravnavati večne oblikovne teme, ne da bi zašli v njihovo posnemanje. Skratka, je večplasten zaklad estetskih, verskih in moralnih vrednot, na katerem bi morali graditi svojo identiteto.
O njem in njegovih delih bo spregovoril slovenski umetnostni zgodovinar dr. Damjan Prelovšek.
Dr. Damjan Prelovšek je umetnostno zgodovino in zgodovino študiral v Ljubljani. Leto dni se je nato izpopolnjeval na Dunaju. Vsa službena leta je preživel na Umetnostnozgodovinskem inštitutu Franceta Steleta ZRC SAZU, kjer se je ukvarjal z raziskovanjem slovenske arhitekture od 18. do 20. stoletja ter del Jožeta Plečnika. Tri semestre je poučeval avstrijsko umetnost na univerzi v Salzburgu. V letih 1998 do 2002 je bil veleposlanik v Pragi. Je član evropske akademije znanosti in umetnosti.
Na ta izjemno zanimiv večer ste lepo vabljeni!
Podprite Družino!
Članek, ki ga brez omejitev berete, za vas posebej ustvarja uredništvo spletnega medija Družina.
Medtem ko so članki tednika Družina, prilog in revij tudi v digitalni obliki dostopni samo naročnikom, želimo, da bi bile naše dnevne novice o družbi in Cerkvi še naprej brezplačne in prosto dostopne vsem na spletu.
Zato vas prosimo, da nas podprete z darom v sklad za razvoj.
Tako boste bistveno pripomogli, da se bo glas slovenskih katoličanov slišal tudi na spletu in preko družabnih omrežij.
Družina d.o.o., Krekov trg 1, 1000 Ljubljana
SI56 02014-0015204714, odprt pri NLB
Sklic: 00 76805
Hvala že v naprej za vaš prispevek!
Uredništvo spletnega medija Družina