14. Poletni orgelski ciklus: Ante Knešaurek, Pavao Mašić, Simone Vebber, Tomaž Sevšek in Domen Marinčič
14. Poletni orgelski ciklus: Ante Knešaurek, Pavao Mašić, Simone Vebber, Tomaž Sevšek in Domen Marinčič
Koncert v organizaciji Slovenskega orgelskega društva bo v četrtek, 7. maja, ob 20. uri v cerkvi Marijinega oznanjenja v Velseovem.
Ante Knešaurek je študiral orgle na Akademiji za glasbo v Zagrebu, Visoki šoli za glasbo v Detmoldu in Umetniški univerzi v Gradcu. Med njegove profesorje štejejo M. Penzar, D. Roth, L. Lohman, A. Rosler, M. Gaillit, N. Duchtel in G. Rost. Študiral je tudi orgelsko improvizacijo in kompozicijo in je eden redkih hrvaških organistov, ki improvizacije redno uvršča na sporede solističnih koncertov na festivalih na Hrvaškem, v Nemčiji, Avstriji, Italiji, Franciji in Rusiji. Prejel je vrsto nagrad in priznanj, med drugim prestižno glasbeno nagrado Milka Trnina in Nagrado Mesta Zagreb v letu 2012 za izvedbo celotnega Bachovega orgelskega opusa s Pavaom Mašićem. Je docent na katedri za kompozicijo Glasbene akademije v Zagrebu.
Domen Marinčič je študiral violo da gamba pri Hartwigu Grothu v Nurnbergu in Philippu Pierlotu na Visoki šoli za glasbo Trossingen. Poleg tega je pri Carstnu Lohffu diplomiral iz čembala in končal podiplomski študij generalnega basa pri Albertu Rinaldiju. Leta 1997 in 2000 je dobil nagrade na tekmovanju Bach Abel v Kothnu. Več let je bil član belgijskega ansambla Ricercar Consort, zdaj pa veliko nastopa z ansamblom Ensemble Phoenix Munich in flavtistom Stefanom Temminghom. Sodeloval je pri snemanju več kakor dvajsetih zgoščenk za založbe, kot so Harmonia Mundi France, Oehms Classics, Aeolus, Mirare in Ricercar.
Pavao Mašić se je rodil v Šibeniku. Diplomiral je na Glasbeni akademiji v Zagrebu in končal podiplomska študija orgel pri Kei Koito v Lausannu in čembala pri Robertu Hillu na Visoki šoli za glasbo v Freiburgu. Dobil je nagrade, kot so Grand Prix de Lausanne, Andrea Antico da Montona, nagrada HGM Ivo Vuljević in nagrada na tekmovanju Concurso Internacional CAI
de Jovenes Interpretes de Organo. Leta 2010 je dobil kar tri nagrade na festivalu Varaždinske barokne večeri. Od leta 1999 je glavni organist cerkve sv. Marka v Zagrebu. Solistično nastopa s Hrvaškim baročnim ansamblom, Zagrebškimi solisti in Zagrebško filharmonijo. Kot docent za čembalo in generalni bas
poučuje na Glasbeni akademiji v Zagrebu.
Tomaž Sevšek je študiral orgle pri Zsigmondu Szathmaryju in čembalo pri Robertu Hillu na Visoki šoli za glasbo v Freiburgu. V okviru izmenjave se je eno leto izobraževal na Eastman School of Music v Rochestru (ZDA) pri Davidu Higgsu in Arthurju Haasu. Leta 2003 je v Freiburgu končal podiplomski študij orgel in diplomiral iz čembala. Kot koncertni solist in komorni glasbenik je koncertiral v večini evropskih držav in v ZDA. Poučuje orgle in čembalo in je aktiven organizator glasbenega življenja. V zadnjih letih se veliko ukvarja tudi s klavikordom in francoskim mojstrskim harmonijem (Harmonium d'Art).
Simone Vebber se je rodil v Trentu. Orgle je študiral pri Lorenzu Ghielmiju na Mednarodni glasbeni akademiji v Milanu in Jean- Paulu Imbertu na Scholi Cantorum v Parizu. Na Regionalnem konservatoriju v Saint-Maur pri Parizu je prejel tudi prvo nagrado za orgelsko improvizacijo v razredu Pierra Piencemailla. Prejel je prvo nagrado v Alessandriji (IT), prvo nagrado in nagrado občinstva na Bachovem orgelskem tekmovanju v francoskem mestu
Saint Pierre les Nemour, prvo nagrado mednarodnega orgelskega tekmovanja J. J. Fux v Gradcu nagrado J. S. Bacha na tekmovanju St. Albans. Snemal je za Suonare Records, Radio Vaticana, Diapason Edition, Mascioni, ORF in Discantica. Poučuje na Glasbeni šoli Oberengadin v St. Moritzu (CH) in je tutor Orgelske akademije v Smaranu (IT).
Podprite Družino!
Članek, ki ga brez omejitev berete, za vas posebej ustvarja uredništvo spletnega medija Družina.
Medtem ko so članki tednika Družina, prilog in revij tudi v digitalni obliki dostopni samo naročnikom, želimo, da bi bile naše dnevne novice o družbi in Cerkvi še naprej brezplačne in prosto dostopne vsem na spletu.
Zato vas prosimo, da nas podprete z darom v sklad za razvoj.
Tako boste bistveno pripomogli, da se bo glas slovenskih katoličanov slišal tudi na spletu in preko družabnih omrežij.
Družina d.o.o., Krekov trg 1, 1000 Ljubljana
SI56 02014-0015204714, odprt pri NLB
Sklic: 00 76805
Hvala že v naprej za vaš prispevek!
Uredništvo spletnega medija Družina