Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Zveza seniorjev NSi: Odlog izvajanja Zakona o dolgotrajni je socialna klofuta za starejše

Za vas piše:
Marko Mesojedec
Objava: 29. 07. 2022 / 13:37
Oznake: Politika, Slovenija
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 29.07.2022 / 13:47
Ustavi predvajanje Nalaganje
Zveza seniorjev NSi: Odlog izvajanja Zakona o dolgotrajni je socialna klofuta za starejše
FOTO: Tatjana Splichal

Zveza seniorjev NSi: Odlog izvajanja Zakona o dolgotrajni je socialna klofuta za starejše

Potem ko je državni zbor prejšnji teden po nujnem postopku sprejel vladni predlog novele zakona o dolgotrajni oskrbi, po kateri je začetek izvajanja zakona s 1. januarja 2023 prestavljen za leto dni, v Zvezi seniorjev NSi poudarjajo, da je odlog izvajanja zakona, »ki ga je z novelo zakona predlagal minister Luka Mesec in levi vladni trojček ter sprejel parlament, socialna klofuta za najranljivejšo starejšo populacijo.«

V Zvezi seniorjev NSi ocenjujejo, da bo za zagotavljanje potrebne zdravstvene in negovalne oskrbe večina starejših tako še naprej materialno odvisna od svojih otrok ali svoje širše družine. »Seveda, če bodo le-ti zmožni finančnih doplačil za pomoč in domačo ali domsko oskrbo, saj ima mnogo upokojencev, kljub polnim delovnim letom, prenizke pokojnine, da bi si to lahko zagotavljali iz lastnih sredstev.«

Ogroženo črpanje evropskega denarja?

»Prav tako vlada in ministrstvo za delo pod vodstvom stranke Levica z odlogom izvajanja zakona ogrožata možnost črpanja dodatnih 60 milijonov evrov iz evropskih skladov, ki so vezani na izvajanje celovite reforme,« menijo v Zvezi seniorjev Nove Slovenije in dodajajo, da se naša država sooča s pomanjkanjem delovne sile, kar posledično ne zagotavlja ravnotežja socialnih sistemov, zlasti pokojninskega sistema. »Priseljevanje z integracijo je zgolj kratkoročna rešitev. Zaradi odločitve za otroka oz. otroke družina ne sme biti socialno ogrožena.«

Vlada in ministrstvo za delo z odlogom izvajanja zakona ogrožata možnost črpanja dodatnih 60 milijonov evrov iz evropskih skladov. (Zveza seniorjev NSi)

Nova vlada ne razume pomena medgeneracijske pravičnosti

Urad za demografijo je (bil) izvrstno orodje, ki horizontalno povezuje vse politike (družinsko, socialno, stanovanjsko, politiko trga dela) za pripravo medresorsko usklajenih celovitih in ciljanih rešitev za podporo mladim, ki se ekonomsko osamosvajajo od staršev, nadaljujejo v Zvezi seniorjev NSi: »Prenos proračunskih sredstev demografskega urada v integralni proračun in vertikalno podreditev urada ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pa kaže na nerazumevanje nove vlade pomena medgeneracijske pravičnosti, solidarnosti in sodelovanja.«

Obeta se referendum

Svoje nestrinjanje s sprejeto novelo zakona so včeraj v stranki SDS izrazili tako, da so v državni zbor vložili 4595 podpisov za začetek postopka zbiranja 40.000 podpisov za referendum o spremembah zakona o dolgotrajni oskrbi. Kot poudarja poslanec Zvone Černač se glede na videno bojijo, da zakona o dolgotrajni oskrbi sploh nikoli ne bo ter da konkretnih argumentov, ki bi govorili v prid zavrnitve novele, ne na odboru, ne v parlamentarni razpravi niso slišali.

Ministrstvo: »Z novelo zakona si dajemo čas«

Kot so v včerajšnjem odzivu na odločitev SDS za začetek postopkov za razpis referenduma zapisali na ministrstvu za delo, je stroka »večinoma enotna, da bi uveljavitev zakona, ki ga je sprejela prejšnja vlada, pomenila veliko škodo celotnemu sistemu socialnega varstva starejših.«

Državni sekretar Simon Maljevac je ob tem povedal: »Z novelo zakona si dajemo čas, da v zakonu uredimo financiranje, ki ga zdaj ni, da uredimo status izvajalcev, da uredimo tako vstopne točke kot način ocenjevanja potreb.«










Nalaganje
Nazaj na vrh