Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Žrtev zlorabe po srečanju s papežem: Govoril je s srcem in iskreno [VIDEO]

Janez Porenta
Za vas piše:
Janez Porenta
Objava: 28. 09. 2024 / 10:24
Oznake: Papež, Svet, Vatikan
Čas branja: 5 minut
Nazadnje Posodobljeno: 28.09.2024 / 12:59
Ustavi predvajanje Nalaganje
Žrtev zlorabe po srečanju s papežem: Govoril je s srcem in iskreno [VIDEO]
Papež Frančišek je prisluhnil žrtvam spolnih zlorab, ki so jih zagrešili duhovniki. FOTO: Vatican Media

Žrtev zlorabe po srečanju s papežem: Govoril je s srcem in iskreno [VIDEO]

Papež Frančišek se je v okviru svojega apostolskega obiska v Belgiji (pred tem je obiskal tudi Luksemburg) ob koncu petkovega dne srečal s skupino 17 preživelih žrtev spolnih zlorab, ki so jih zagrešili belgijski duhovniki.

Po poročanju Tiskovnega urada Svetega sedeža je do srečanja prišlo po njegovi vrnitvi na apostolsko nunciaturo v Bruslju, kjer biva. »Več kot dveurno srečanje je dalo žrtvam priložnost, da so s svetim očetom delile svoje osebne zgodbe in trpljenje ter izrazile upanje o nadaljnjih prizadevanjih Cerkve v boju proti zlorabam,« so zapisali.

Sram zaradi zlorab

In dodali, da je Frančišek pozorno prisluhnil njihovim izkušnjam in jim ponudil bližino v njihovi bolečini. »Izrazil je globoko hvaležnost za njihov pogum in izpostavil globok občutek sramu zaradi zlorab, ki so jih kot otroci pretrpeli od duhovnikov, ki naj bi jih ščitili,« so še zapisali v Tiskovnem uradu. Srečanje se je zaključilo malo pred 21. uro po lokalnem času.

Vsak je imel 3 minute

Neposredno po srečanju je ena od preživelih žrtev zlorab, Anne-Sophie Cardinal, za nizozemski časnik De Morgen potrdila, da je papež »govoril s srcem«, srečanje pa opisala kot »lepo izkušnjo«. Papež si je vzel dovolj časa, da je prisluhnil osebnim zgodbam, vsak je imel tri minute časa za pričevanje, sledila je razprava z vprašanji in odgovori.


Prošnja za odpuščanje

»Zame je bilo zelo intenzivno. Zelo sem zadovoljna, saj sem se mu lahko izpovedala. Pričevala sem in sveti oče je poslušal s sočutjem. Spregovoril je tudi iz srca,« je razkrila Cardinalova in pojasnila, da se Frančišek resda ni opravičil, je pa ob koncu pogovora spontano prosil za odpuščanje. »Dejal je, da so škofje enako krivi za zlorabe, če so zanje vedeli, pa niso ukrenili ničesar.«

Odgovornost cerkvene oblasti

S tem je po prepričanju udeležene žrtve spolnih zlorab papež opozoril na odgovornost cerkvene oblasti. »Resnično smo ganjeni nad njegovim pristopom in verjamemo v njegovo iskrenost. Vse moje življenje so uničili duhovniki, toda papež mi zdaj pomagati postaviti se spet na noge,« je v pogovoru za časnik De Morgen še povedala Anne-Sophie Cardinal.

Na katoliški univerzi v Leuvnu

Pred tem se je papež srečal s profesorji s prestižne katoliške univerze v Leuvnu, ki letos praznuje 600. obletnico, in pozval raziskovalce, naj neusmiljeno iščejo resnico in širijo meje znanja. Poudaril je, da morajo katoliške univerze ponujati celostno oblikovanje študentov, da bi se naučili razlagati sedanjost in načrtovati prihodnost.

Širitev meja znanja

»Lepo je gledati na univerze kot ustvarjalke kulture in idej, zlasti pa kot spodbujevalke strasti do iskanja resnice v službi človeškega napredka. Katoliške univerze morajo v svojem poslanstvu prinašanja evangelija v kulturo razširiti meje znanja in ustvariti kritičen prostor, ki hkrati razume in govori o življenju,« je pojasnil sveti oče.


Intelektualna utrujenost

Po njegovem sodobna družba ne hrepeni po resnici in je izgubila strast do iskanja, išče pa zgolj tolažbo, zaradi česar je vse enako in relativno, posledica takšnega pogleda pa je »intelektualna utrujenost«, ki nas zapira vase: »Obstaja tudi nevarnost, da nas pritegne enostavna, lahkotna in udobna 'vera', ki ničesar ne postavlja pod vprašaj.«

Brezdušni racionalizem

Dotaknil se je še »brezdušnega racionalizma«, ki vse zredči na materialno in vidno, s čimer izgubljamo čut za čudenje in sposobnost čudenja, ki nas spodbuja pogledati dlje, dvigniti oči proti nebu, da bi odkrili tisto skrito resnico, ki odgovarja na temeljna vprašanja, kakršni sta: zakaj sem živ? ali kaj je smisel mojega življenja?, je nadaljeval sveti oče.

Izogibanje povzdigovanju sebe nad druge

Profesorje je pozval, naj prosijo Boga za milost, da bi razširili naše meje, in podčrtal, da nas poznavanje naših omejitev žene naprej in vabi, da ostanemo odprto okno v današnji svet. Obenem je pohvalil katoliško univerzo v Leuvnu, ker sprejema begunce, ki iščejo boljši dom in resnico. »Potrebujemo kulturo, ki se izogiba sektaštvu ali povzdigovanju sebe nad druge,« je izpostavil.


Gradnja sočutne in vključujoče kulture

Po njegovem potrebujemo tudi kulturo, ki prispeva k skupnemu dobremu človeštva. Frančišek je ob sklepu profesorje še povabil, naj pomagajo graditi sočutno in vključujočo kulturo, ki skrbi za šibke: »Ohranite ta plamen pri življenju, razširite meje! Bodite nemirni iskalci resnice in ne dovolite, da vaše navdušenje zbledi in da se prepustite intelektualni letargiji.«

Nenapovedan obisk

Včeraj je sveti oče nenapovedano obiskal tudi Dom sv. Jožefa v okrožju Marolles, ki ga upravljajo Male sestre ubogih, ki sprejemajo starejše in resno bolne ljudi z omejenimi ekonomskimi možnostmi. Papež je pozdravil in blagoslovil vse navzoče (tudi 102-letno Zelle in Agato iz Barija), jim zagotovil molitve in jih prosil, naj tudi oni molijo zanj.

»Z veseljem«

Ljudje, ki so jih opozorile sirene in dolga vrsta črnih avtomobilov in minibusov, so šli na ulice pozdravit svetega očeta, ki je prosil, naj ustavijo beli fiat 500 L, da je pozdravil skupino otrok in klečečo žensko z rokami v obliki molitve. Vozilo je nato vstopilo na dvorišče karitativne ustanove, kjer sta Frančiška sprejeli in se mu za presenečenje zahvalili dve redovnici. »Z veseljem,« jima je odvrnil.

Nalaganje
Nazaj na vrh