Znamenje življenja [FOTO]
Znamenje življenja [FOTO]
Leta 2008 so v Poljanah prenovili cesto, ki pelje skozi središče naselja proti pokopališču. Na občini so vedeli, da bodo ob tem naleteli na ostanke nekdanje baročne župnijske cerkve sv. Martina. To 44 metrov dolgo svetišče, ki so mu pozneje dozidali petdeset metrov visok zvonik, so zgradili v začetku 18. stoletja.
Med drugo svetovno vojno so partizani stavbo minirali, vendar so jo domačini popravili in uporabljali do leta 1954, ko jo je oblast porušila. Raziskave so pokazale, da so na tem kraju stale kar tri cerkve: najprej romanska, potem gotska in nazadnje baročna. Med arheološkimi izkopavanji so odkrili tudi množico stoletja starih grobov.
V petek, 19. maja, so v Poljanah pripravili pokop približno tristo človeških okostij, najdenih pri stari cerkvi. Pri poslovilni vežici je navzoče najprej nagovoril Milan Čadež, župan občine Gorenja vas – Poljane, ki je na kratko predstavil dejavnosti občine, povezane z izkopavanji ob nekdanji župnijski cerkvi. Njeni temelji so sedaj pokriti s streho, vendar je to le zaščita in ne končna rešitev, je pojasnil na koncu.
Slovesen pogreb je vodil ljubljanski nadškof Stanislav Zore, ki je zbranim vernikom povedal, da je nanje ponosen: »Ponovni pokop vaših prednikov, ki so jih skozi stoletja pokopavali okrog cerkva v Poljanah, je znamenje, da je v vas življenje. S tem pietetnim dejanjem ste poskrbeli, da vaši predniki ne bodo izločeni iz vašega občestva. Želim si, da bi se za ta dogodek razvedelo, da bi tudi naš narod prišel do spoznanja, da moramo sprejeti vse svoje pokojne in jim dati prostor v svoji sredi. Sicer ne bomo imeli življenja.«
Dolg sprevod z ministranti, pevci, nadškofom Zoretom, domačim župnikom Jožetom Plutom in množico vernikov je potem krenil na pokopališče, kjer so krste z okostji položili v blagoslovljeno zemljo. Po koncu obreda so se navzoči še dolgo v tišini in z velikim spoštovanjem poslavljali od davnih prednikov.
Še nekaj fotografij Andreja Praznika si lahko ogledate v spodnji fotogaleriji.