Družinina slikanica med prejemniki zlate hruške
Družinina slikanica med prejemniki zlate hruške
»Knjiga se mi zdi zelo potrebna, nujna. Dobro je, da malim otrokom, staršem, učiteljem in vzgojiteljem korektno pokaže, kako ravnati z negativnimi čustvi, ki nas pogosto prevzemajo. Koristno je, da se otroci tega naučijo čim prej,« je ob izrečeni čestitki založbi Družina dejala mag. Darja Lavrenčič Vrabec, ki že vrsto let v Mestni knjižnici Ljubljana opravlja delo vodje Pionirske – Kompetenčnega centra za mladinsko književnost in knjižničarstvo, ki vodi projekt Zlata hruška.
Slikanica Ko te jeza spremeni v volka je zgodba, ki se spoprijema z medvrstniškim nasiljem. Deklica Ema si želi imeti prijatelje, vendar se skupina sošolk, ki jih v svojem strahu doživlja kot »volkulje«, z njo noče igrati in jo vsak dan obklada z zmerljivkami. Navidezno jo sprejmejo šele takrat, ko se zbadanju pridruži tudi sama. Ema tako izkusi obe nehvaležni vlogi in poleg žalosti jo zdaj pestita še sram in krivda. Končno zbere pogum in se izpove svoji mami.
Vpliv na kakovost mladinske literature
Zlata hruška je znak kakovosti mladinskih knjig, ki ga uredniški odbor podeli tistim knjigam, ki po vsebini in izvedbi izstopajo. Priznanje podelijo v štirih kategorijah: za izvirno slovensko mladinsko leposlovno knjigo, za izvirno slovensko mladinsko poučno knjigo, za prevedeno mladinsko leposlovno knjigo ter za prevedeno mladinsko poučno knjigo.
Kaj knjigi prinese priznanje zlata hruška in ali je takoj uvrščena na seznam bralne značke, Darja Lavrenič Vrabec odgovarja: »To je priporočilo. Bralna značka močno črpa iz našega priporočilnega seznama, Priročnika za branje kakovostnih mladinskih knjig. Ta je uvrščen v učni načrt iz leta 2018. Knjige z našo oznako so prisotne po vsej Sloveniji, tako v splošnih in šolskih knjižnicah kot tudi knjigarnah. Otroci nas že poznajo. Izbrane knjige pa sežejo tudi v mednarodni prostor; sodelujemo tudi z Mednarodno zvezo za mladinsko književnost.«
Zlate hruške podeljujejo od leta 2010 dalje. Takrat je bilo približno 60 odstotkov mladinskih knjig nekakovostnih, se spominja sogovornica. »Danes jih je 60 odstotkov kvalitetnih. Torej je tudi naše vrednotenje počasi prispevalo k tej velikanski spremembi v slovenski založniški krajini.«
Ob tem dodaja še, da leta 2014 zlate hruške niso mogli podeliti prav nobeni izvirni slovenski mladinski poučni knjigi, zato so podali javni apel. »Letos jih k sreči imamo,« in so tako lahko podelili vse štiri kategorije priznanj.
Celoten pogovor z Darjo Lavrenčič Vrabec boste lahko prebrali v novi številki družinske priloge Naša družina (47/2022).