Žlahtni svet angelov Marte Jakopič Kunaver v novogoriški konkatedrali
Žlahtni svet angelov Marte Jakopič Kunaver v novogoriški konkatedrali
Prenovo župnijske dvorane in kletnih prostorov so v konkatedralni cerkvi v Novi Gorici zaključili že sredi februarja, prostore pa so blagoslovili v petek, 6. maja, ko so medse povabili goriškega nadškofa msgr. Carla R. M. Redaellija in koprskega škofa dr. Jurija Bizjaka (slednji se slavja zaradi okužbe s koronavirusom ni mogel udeležiti) ter druge goste iz cerkvenega, kulturnega in družbenega življenja obeh Goric. Da se je z novimi prostori odprlo še več možnosti za predavanja, razstave in razna srečanja, je povedal župnik Lojze Kržišnik: »Dvorana bo služila raznim predavanjem, duhovniškim konferencam, okroglim mizam in razstavam. To je sad odločitve obeh škofov, da se bomo kot kristjani med seboj povezovali in dali svoj delež pri Evropski prestolnici kulture 2025.
Doslej je bilo že več skupnih dogodkov, ki smo jih sooblikovali, drug drugega vabimo na razna srečanja...« Župnik je posebej poudaril, da ne gre le za blagoslov prostorov, »ampak vseh dejavnosti, ki se bodo v novih pastoralnih prostorih dogajale, vseh ljudi, ki bodo tudi v prihodnje zahajali vanje in oblikovali krščansko misel in kulturo.« Slavja sta se udeležila tudi Karlo Bolčina, škofov vikar za Slovence v goriški nadškofiji, in Bogdan Vidmar, vikar v župniji Nova Gorica in škofov vikar za Evropsko prestolnico kulture 2025, ki je goriškemu nadškofu, podžupanji in avtorici razstave za spomin podaril repliko »solkanske oljenke«, ki jo datirajo v čas med 4. in 6. stoletjem. »Ima krščanske simbole in je priča, da je bila luč krščanske vere na goriškem prisotna že v prvih st. krščanstva. Iz Solkanske prafare je izšla župnija v Gorici in mnoge druge župnije v okolici. Lahko rečemo, da je župnija Nova Gorica najmlajša hčerka Solkanske cerkve-matere,« je dejal Vidmar.
Prva razstava: slikarska dela Marte Jakopič Kunaver
Po blagoslovu prostorov so odprli razstavo sakralnih del Marte Jakopič Kunaver, naslovili so jo Umetnikova meditacija. »Usmeritev k ikonografskim tematikam, kakršne predstavlja slikarkin sakralni opus temeljni program nove novogoriške galerije,« je dejal umetnostni zgodovinar Andrej Doblehar, ki je predstavil slikarkino ustvarjanje treh desetletij. »Marta Jakopič Kunaver je vsestranska umetnica. Najbolj znana in cenjena je kot slikarska, je pa tudi arhitektka, solopevka – sopranistka ter literarna ustvarjalka.«
Z arhitekturne na slikarsko pot
Marta Jakopič Kunaver je zaključila študij na Fakulteti za arhitekturo, po diplomi je oblikovala notranje interierje. Znanje s področij arhitekture in oblikovanja pa je bilo v kasnejših letih temelj za oblikovanje slikarske kariere; specialko iz slikarstva je opravila na ljubljanski Likovni akademiji pri prof. Andreju Jemcu.
V intervjuju za monografijo, ki je pred desetimi leti izšla pri založbi Družina in je temeljno delo o njeni umetnosti, se umetnica takole spominja in povezuje področji arhitekture in slikarstva v njenem življenju: »Z arhitekture sem prinesla veliko: barvo, kompozicijo, perspektivo, … Vendar bi se, če bi še enkrat začela, odločila samo za slikarstvo. Manjka mi afinitete do tehnike in preveč imam spontane fantazije za arhitekta. Arhitektura je uspešnejša v teamu, jaz pa sem individualistka. Sovražila sem tehnično risanje: vse, karkoli sem mogla, sem narisala prostoročno.«
Podobe Kristusa in dekorativni svet angelov
Marta Jakopič Kunaver zase pravi, da je likovni samotar, čeprav se je redno udeleževala tudi likovnih kolonij, njena likovna dela pa so bila predstavljena na številnih samostojnih in skupinskih razstavah doma in na tujem ter krasijo kapele, cerkve in zasebne domove, poznamo jo tudi kot oblikovalko in ilustratorko knjižnih in glasbenih izdaj. »Umetnica slika v ciklih, v njenem likovnem opusu lahko zasledujemo širok motivni svet ter dvojnost slogovnega izraza – na eni strani so ekspresivne podobe križanega Kristusa in križevega pota, na drugi strani pa žlahtno dekorativni svet angelov, svetnikov, Matere Božje in simbolov evharistije ter pravljični svet vedut, krajin, tihožitij, ptic in ilustracije pesniških verzov. Zunanji svet v sebi podoživlja in nato interpretira v različnih likovnih motivih, tehnikah in slogovnih izrazih,« je povedal likovni kritik Doblehar in dodal, da so njene slike »kljub stalno ponavljajoči se ikonografiji, vedno žive in prepričljive, v njih pa lahko vidimo daljne odmeve ljudske, srednjeveške, orientalske umetnosti in likovnih del velikih evropskih modernistov.«
Razstava bo v novi galeriji pastoralno kulturnih prostorov v konkatedrali v Novi Gorici na ogled do konca maja. Več v novi tiskani številki Družine.