Zgodovinski pustni utrinki [FOTO]
Zgodovinski pustni utrinki [FOTO]
FOTO: Tatjana Splichal.
Epidemija koronavirusa nam je letos preprečila tradicionalna pustovanja v oblikah, kot smo jih bili vajeni pretekla leta. Mnoga pustovanja so se sicer preselila na splet, številnih posameznikov pa tudi epidemija ni zaustavila, da se ne bi vsaj za en dan v letu »prelevili« v nekoga drugega.
Morda pa je letošnji pust lahko priložnost, da pokukamo v zgodovino. Veste, kako so pust praznovali nekoč?
Prvo organizirano kurentovanje na Ptuju je potekalo pred šestdesetimi leti. Od takrat dalje se je tradicija nadaljevala v obliki mimohodov mask, povork v starem mestnem jedru, pustnih zabav in predstavitev tradicionalnih pustnih likov.
Zgodovinski arhiv Ptuj hrani bogato arhivsko fotografsko gradivo na temo kurentovanja in pustovanja skozi čas.
Tudi otroci in vzgojitelji iz Vrtca Ptuj že vrsto let prispevajo k ohranjanju bogate etnografske dediščine.
Vse do 1. marca 2021 si lahko v Slovenskem etnografskem muzeju v Ljubljani, kjer že tretje leto zapored v predstavljajo pustne like, ogledate veliko zanimivosti. Letos se bodo na priložnostni razstavi predstavili pustni orači Okič iz Haloz.
Pustna skupina oračev Okič je kot društvo začela delovati leta 1993. Največkrat jo sestavljajo naslednji liki: pokač, pobirač ali baba, en ali dva para konjičev ali kujekov, plužar, nekaj kurentov in muzikant. Na dvorišču pred hišo zaorjejo simbolično brazdo in za dobro letino posejejo seme, domačini pa jih v zahvalo pogostijo in obdarijo.
Avtorica razstave je mag. Adela Pukl, strokovna sodelavca pa mag. Anja Jerin in Benjamin Vidovič.
Preberite še:
- Okusni in enostavni recepti za krofe