Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Zgodovinski pogled: Marijin mesec maj

Za vas piše:
Tereza Mohar
Objava: 04. 05. 2022 / 13:18
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 05.05.2022 / 13:15
Ustavi predvajanje Nalaganje
Zgodovinski pogled: Marijin mesec maj
Mesec maj je že tradicionalno posvečen Mariji, naši nebeški Materi. FOTO: Tatjana Splichal

Zgodovinski pogled: Marijin mesec maj

Mesec maj je mesec cvetenja in rož, v tem času pa so tudi pogostejša romanja v Marijina svetišča.

Papež Frančišek je 25. aprila 2020 poudaril pomen obračanja k Mariji v težkih časih. Vse verne je povabil, da »ponovno odkrijete lepoto molitve rožnega venca doma. To lahko storite skupaj kot družina ali kot posamezniki,« je dejal, »vendar pri tem ne izgubite izpred oči edine resnične nepogrešljive sestavine: preprostosti.« 

Na podlagi češčenja Marije se je izoblikovala tudi molitev rožnega venca, ki se je razširila ob koncu 16. stoletja. 

Špansko-nemški kralj Alfonz X. Kastiljski je o Mariji nekoč zapisal: »Vrtnica iz vrtnic, roža rož, ženska med ženskami, edina dama, luč svetnikov in nebes.« 

Svetniki so bili veliki ljubitelji Marije

Tudi med svetniki najdemo marsikaterega, ki se je v življenjskih preizkušnjah rad obračal na Marijo. Sv. Ignacij Lojolski se je rad obračal na našo nebeško Mater. Takole je molil: »Naj še tako ljubiš presveto Devico Marijo, ona te bo vedno ljubila bolj, kot jo ljubiš ti.« 

Velika ljubitelja Marije sta bila tudi na primer sv. Filip Neri in sv. Janez Bosko, ki je Mariji nekoč posvetil naslednjo molitev: »V stiskah, v boju in potrebah nas obvaruj pred sovražnikom in nas ob smrtni uri sprejmi v večno radost.«

Šmarnice so zelo priljubljena ljudska pobožnost. FOTO: Tatjana Splichal

Leta 1725 je jezuit Annibale Dionisi predlagal, da mesec maj postane mesec Marije, ki naj bo obdan z različnimi »cvetovi kreposti«

Pater Alfonso Muzzarelli, ugleden teolog, je posebej zaslovel z delom »Marijin mesec naj bo maj«, ki ga je izdal leta 1785 in je pomenil pravi razcvet majskih Marijinih pobožnosti ter tudi šmarničnih branj ne le v Italiji, ampak še v Avstriji in Nemčiji in tudi pri nas. 

Leta 1815 je papež Pij VII. pobožnost meseca maja potrdil in obdaril z odpustki.

Prvo izvirno slovensko berilo za Marijin mesec maj je napisal Janez Volčič leta 1855. Delu je dal naslov Šmarnice, po cvetlici, ki vzcveti v začetku maja, in pod tem imenom se je pri nas pobožnost hitro razširila med ljudmi vse do danes.

Marija in sveti papež Janez Pavel II. 

Velik ljubitelj Marije pa je bil za časa življenja tudi papež Janez Pavel II. Zanimivo je, da je bil razglašen za blaženega ravno 1. maja 2011. Papež Benedikt XVI. je v svoji homiliji tistega dne dejal: »Vsi smo veseli, da bo beatifikacija Janeza Pavla II. potekala na prvi dan marijanskega meseca pod materinskim pogledom nje, ki je s svojo vero vzdrževala vero apostolov in nenehno vzdržuje vero njihovih naslednikov, zlasti tistih, ki so poklicani na Petrov stol.«


Besedilo v članku je delno povzeto po italijanski spletni strani Avvenire.it. 


Kupi v trgovini

Novo
Skrita moč prijaznosti
Duhovna rast
29,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh