Zbornik Slovenska sprava
Zbornik Slovenska sprava
Slovenska akademija znanosti in umetnosti je izdala zbornik z naslovom Slovenska sprava in podnaslovom Zbornik s prispevki simpozija ob tridesetletnici spravne slovesnosti v Rogu in ob stoletnici rojstva nadškofa dr. Alojzija Šuštarja 24. junija 2020 na SAZU.
Prispevke so razdelili v štiri sklope.
Uvodne besede in prispevki k simpoziju
Slovenska sprava – Izjava Slovenske akademije znanosti in umetnosti o spravi ob tridesetletnici samostojne slovenske države
Borut Pahor, Izjava ob sprejemu predsednika SAZU akad. Petra Štiha in članov delovne skupine za pripravo Izjave o slovenski spravi
Peter Štih, Pozdravne besede
Tadej Bajd, Slovenska sprava in slovenski akademiki
Poziv državnemu zboru in vladi Republike Slovenije, Delo, 15. april 1995
Trije poudarki (gremija) pogovorov o prihodnosti Slovenije pri predsedniku Republike Slovenije dr. Janezu Drnovšku, Ljubljana, 29. december 2003
Izjava Slovenske akademije znanosti in umetnosti o kršitvah človekovih pravic v Sloveniji po drugi svetovni vojni, 2. junij 2009 (besedilo za interno razpravo na SAZU)
Za pravico do groba (pismo predsedstva SAZU predsedniku Vlade Republike Slovenije, Delo, 16. septembra 2014)
Milan Kučan, Nagovor trideset let po nastopu na pogrebni slovesnosti v Kočevskem rogu
Pričevanja
Janez Gril, Sprava – resnica in sočutje
Spomenka Hribar, Kultura (Nova revija) in spravna slovesnost v Rogu
Peter Kovačič Peršin, Pričevanje o spravi (o vlogi Komisije za reševanje vprašanj prikritih grobišč)
Pavel Jamnik, Kriminalistični projekt Sprava
Mitja Ferenc, Odkrivanje grobišč in pieteta
Osnove in meje (slovenske) sprave
Jože Krašovec, Svetopisemske osnove sprave
Mari Jože Osredkar, Sprejemanje drugačnosti je temelj sobivanja
Anton Stres, Slovenska sprava
Peter Vodopivec, O zavzemanju za zgodovinski spomin v Španiji in spravo v Sloveniji
Tine Hribar, Kaj je in kaj ni vsebina sprave
Do sprave in s spravo
Bojan Godeša, Izjava predsedstva o narodni in državljanski pomiritvi in Izjava Škofovske konference o narodni spravi – 30 let pozneje
Blaž Mesec, Kako do sprave?
Tomaž Erzar, Ranjeni in ranljivi narod – zgodbe, ki jih želimo povedati svojim otrokom
Aleš Gabrič, Raznolikost bogati poglede na preteklost
Lenart Škof, Sveta vez življenja in smrti: meditacija o spravi
Marko Ivan Rupnik, Vprašanje sprave
Dva pogleda, ki so ju zakoličili »zmagovalci in poraženci«
»Slovenci imamo o drugi svetovni vojni na slovenskih tleh in dogodkih neposredno po njej dva pogleda, ki so ju zakoličili zmagovalci in poraženci v odporu proti okupatorjem in bratomorni tragediji slovenskega naroda obenem,« so akademiki zapisali v izjavi Slovenske akademije znanosti in umetnosti o spravi ob tridesetletnici samostojne slovenske države.
»Zaradi dveh pogledov, v katerih ima vsaka stran svoje kraje spomina, imamo kot narod razklan zgodovinski spomin na eno ključnih obdobij slovenske preteklosti z vsemi negativnimi posledicami za sedanjost in prihodnost.«
Z demokratizacijo slovenske družbe je postala revizija enostranske pripovedi nujna
Spomnili so, da je več desetletij spomin na drugo svetovno vojno določala črno-bela pripoved o osvobodilnem boju na eni in izdajalcih na drugi strani, v kateri ni bilo prostora za zločine, povzročene v imenu osvobodilnega boja, niti za njegovo zlorabo s strani komunističnega vodstva za zagotovitev in nato utrditev lastne oblasti.
»Z demokratizacijo slovenske družbe je postala revizija takšne enostranske pripovedi, ki je bila utemeljena ideološko, in ne zgodovinopisno, nujna.
Z vso jasnostjo se je pokazalo, da je bila druga svetovna vojna v Sloveniji zelo kompleksno dogajanje, z značilnostmi, ki jih pri drugih narodih v takšni obliki ali vsaj v takšnem obsegu ni srečati.
V njej so se na naših tleh prepletali okupacija, osvobodilni boj, revolucija, protirevolucija, kolaboracija in državljanska vojna. Se pa ob tej zgodovinopisni reviziji soočamo s težnjami, da bi eno poenostavljeno pripoved zamenjali z drugo, diametralno nasprotno, zreducirano na revolucijo in odpor zoper njo, ki je ravno tako ideološka, le z drugačnim predznakom.«
Izjava Slovenske akademije znanosti in umetnosti o spravi ob tridesetletnici samostojne slovenske države in spremna beseda predsednika SAZU dr. Petra štiha sta dodani v priponki.