Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Zbor za republiko pisal Golobu glede spornega kanala C0

Janez Porenta
Za vas piše:
Janez Porenta
Objava: 29. 10. 2024 / 10:56
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 29.10.2024 / 11:05
Ustavi predvajanje Nalaganje
Zbor za republiko pisal Golobu glede spornega kanala C0
Škoda, ki bi nastala, če bi prišlo do uničenja pitne vode za Ljubljano, bi imela posledice za več generacij, opozarjajo v Zboru za republiko. FOTO: Siniša Kanižaj

Zbor za republiko pisal Golobu glede spornega kanala C0

Na akrobacije ljubljanskega župana Zorana Jankovića glede razvpitega kanala C0 so se odzvali tudi v civilnodružbeni organizaciji Zbor za republiko (ZZR) z javno pobudo premierju dr. Robertu Golobu (glede izvajanja vodne diplomacije v Sloveniji in zaščite pitne vode na območju ljubljanskega vodonosnika), ki jo je podpisal novi predsednik ZZR dr. Janez Remškar.

V Zboru za republiko so z zanimanjem spremljali nedavni nastop predsednika slovenske vlade na vrhu ZN, kjer je predstavil »koncept vodne diplomacije, ki povezuje različne oblike tehnologij, med drugim trikotnik umetne inteligence, napredne satelitske in digitalne tehnologije, da bi lahko z večjo natančnostjo spremljali in modulirali vodne vire in upravljali ekosisteme«. Zato so dr. Roberta Goloba pozvali, naj izjasni svoje mnenje glede izgradnje kanala C0 prek enega večjih vodonosnikov v državi.

Ni samoumevna dobrina

»Prepričani smo, da se zavzemate za ohranitev pitne vode – naravnega bogastva, ki ga imamo v Sloveniji zaenkrat dovolj. Kot ena redkih držav na svetu se lahko pohvalimo, da smo že leta 2016 vpisali pravico do pitne vode v ustavo. Ne gre za samoumevno dobrino, pač pa za naravno bogastvo, česar se v luči podnebnih razmer verjetno vsi zavedamo. Vodni viri predstavljajo javno dobro v upravljanju države in služijo prednostno in trajnostno oskrbi prebivalstva s pitno vodo in z vodo za oskrbo gospodinjstev in v tem delu niso tržno blago,« so zapisali v ZZR.

Ogrožena v ustavo pisana pravica

Opozorili so, da čista pitna voda, ki je na voljo Ljubljančanom, predstavlja v ustavo zapisano pravico, ki pa je z gradnjo kanalizacijskega kanala C0 ogrožena. Ogorčeni so zaradi nadaljevanja del njegove izgradnje kljub jasnim opozorilom stroke, saj da je nedopustno kanalizacijo umestiti na področje ljubljanske podtalnice ali na vodovarstveno območje. Vodonosnik namreč sodi pod kritično infrastrukturo, ki omogoča čisto pitno vodo 400.000 prebivalkam in prebivalcem.

Tvegana in za zdravje ogrožujoča gradnja

»Strokovnjaki gradbenih, okoljevarstvenih in zdravstvenih strok so si enotni, da sta gradnja in obratovanje kanala C0, ki poteka čez vodonosnik, zelo tvegana in ogrožujoča za javno zdravje. Če se bo gradnjo nadaljevalo do končnega cilja, obratovanja, bo to prej ali slej vodilo v katastrofo in izgubo pitne vode za Ljubljančane vseh generacij,« so nadaljevali podpisniki, ki ne nasprotujejo izgradnji kanalizacije, vendar pa ne sme potekati nad vodovarstvenim zajetjem Kleče.

Neprimerljivo manjša škoda

Po njihovem obstajajo alternativne rešitve izgradnje kanala na območjih z manj strogim vodovarstvenim režimom, s čimer se zagotovi ustrezna zaščita vodnih virov glavnega mesta. Zato so v ZZR prepričani, da sta Vlada in njen predsednik dolžna nemudoma ukrepati in takoj zaustaviti vsa nadaljnja dela na kanalizacijskem vodu. Zavedajo se sicer, da bo s tem nastala materialna škoda, a bi bila škoda, ki bi nastala, če bi prišlo do uničenja pitne vode za Ljubljano, še neprimerljivo večja in s posledicami za več generacij.

Previdnostno načelo

»Pozivamo vas, da zato skladno z načeli ZN in tudi EU upoštevate previdnostno načelo, ki pravi, da se načelo gradnje z nižjimi stroški ne sme uporabiti tam, kjer obstaja tveganje nepopravljive škode. Zato vas sprašujemo, kaj boste storili, da v okviru svojih pristojnosti v praksi zagotovite spoštovanje ustavne pravice do čiste pitne vode v Ljubljani danes in tudi v bodoče, za prihodnje rodove?« so javno pobudo dr. Robertu Golobu z vprašanjem zaokrožili v Zboru za republiko.

Nalaganje
Nazaj na vrh