Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Zaščita mladoletnih: v Vatikanu prvič predstavili letno poročilo komisije

Mojca Masterl Štefanič
Za vas piše:
Mojca Masterl Štefanič
Objava: 30. 10. 2024 / 10:25
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 30.10.2024 / 11:41
Ustavi predvajanje Nalaganje
Zaščita mladoletnih: v Vatikanu prvič predstavili letno poročilo komisije
Papeška komisija za zaščito mladoletnih je predstavila 50-stranski dokument, ki poroča predvsem o zaščitnih ukrepih in postopkih v Katoliški cerkvi v številnih državah. FOTO: Vatican Media

Zaščita mladoletnih: v Vatikanu prvič predstavili letno poročilo komisije

V Vatikanu so prvič javno spregovorili o poročilu komisije za boj proti zlorabam: Papeška komisija za zaščito mladoletnih, ki ji predseduje bostonski kardinal Sean Patrick O'Malley, je včeraj predstavila 50-stranski dokument, ki poroča predvsem o zaščitnih ukrepih in postopkih v Katoliški cerkvi v številnih državah.

Papež Frančišek je takšno poročilo zahteval ob reorganizaciji omenjene komisije leta 2022, spominjajo pri avstrijskem Kathpressu.

Komisija po lastnih navedbah ni mogla podati celovitega pregleda števila primerov zlorab ali stanja cerkvenopravnih postopkov po vsem svetu, saj iz številnih držav še vedno ni mogoče pridobiti zanesljivih podatkov. Namesto tega poročilo vsebuje predloge za izboljšave v vatikanskih organih, ki obravnavajo primere zlorab, ter na posameznih območjih vesoljne Cerkve.

Leta 2014 ustanovljena komisija za zaščito mladoletnih naj bi papežu predlagala ukrepe za zaščito mladoletnih in ranljivih odraslih pred spolnim nasiljem in vsemi drugimi oblikami zlorabe.

Poročilo poziva k večji preglednosti pri zbiranju podatkov ter k uvedbi standardiziranih struktur za poročanje in podpornih storitev za žrtve. V besedilu je navedeno, da obstaja neravnovesje med sredstvi za zaščito otrok, posebej na območjih, kjer so sredstva omejena. Poudarja tudi pomen rimske kurije kot mreže za izmenjavo najboljših praks in pobud, kot je »Memorare«, ki so namenjene podpori zaščitnih ukrepov v cerkvah z manj sredstvi.

Leta 2014 ustanovljena komisija naj bi papežu predlagala ukrepe za zaščito mladoletnih in ranljivih odraslih pred spolnim nasiljem in vsemi drugimi oblikami zlorabe. Obenem naj bi pristojnim v krajevnih Cerkvah, verskih skupnostih in človekoljubnih organizacijah svetovala, kako bolje obravnavati primere zlorab in kako jih preprečevati.

Vaše trpljenje in vaše poškodbe so nam odprli oči, da nam kot Cerkvi ni uspelo poskrbeti za žrtve ...

Kardinal O'Malley: Cerkev je bila neuspešna

Predsednik Papeške komisije za zaščito otrok, kardinal Sean Patrick O'Malley, je priznal, da je Cerkev na področju zlorab preprosto odpovedala. Pred včerajšnjo predstavitvijo prvega poročila o boju proti zlorabam v Vatikanu je cerkveni dostojanstvenik prizadete nagovoril s čustvenimi besedami: »Vaše trpljenje in vaše poškodbe so nam odprli oči, da nam kot Cerkvi ni uspelo poskrbeti za žrtve, da vas nismo branili in vas nismo hoteli razumeti, ko ste nas najbolj potrebovali.«

Kardinal Sean Patrick O'Malley je predsednik Papeške komisije za zaščito mladoletnih. FOTO: Vatican Media

Kardinal je pohvalil »pogumna pričevanja« žrtev in preživelih o njihovem trpljenju. »Vemo, da ste že naveličani praznih besed,« je dejal dolgoletni bostonski nadškof: »Nič, kar bomo storili, ne bo dovolj, da bi v celoti ozdravili to, kar se je zgodilo.« Izrazil je upanje, da bo poročilo okrepilo zavezo, »da se takšni dogodki v Cerkvi ne bodo nikoli več ponovili«.

O'Malley je še dejal, da delo komisije »je in je vedno bilo namenjeno prepoznavanju in vključevanju žrtev in preživelih zlorab v življenje Cerkve«.

Nobena resna znanstvena raziskava ne obstaja, ki bi nakazovala, da sta celibat in spolno nasilje nad otroki kakor koli povezana.

»Ni povezave med celibatom in zlorabami otrok«

Kot je ob predstavitvi poročila pojasnil ameriški kardinal, pa ni nobene povezave med duhovniškim celibatom in zlorabami otrok. Nobena resna znanstvena raziskava ne obstaja, ki bi nakazovala, da sta celibat in spolno nasilje nad otroki kakor koli povezana, je O'Malley na včerajšnji predstavitvi poročila odgovoril na vprašanje enega od navzočih časnikarjev.

Predstavitev poročila v Vatikanu. FOTO: Vatican Media

Tovrstna razprava je v Nemčiji sicer sprožila val vprašanj, je dodal kardinal, v drugih državah pa je znano, da celibat ni vzrok za pedofilijo. To seveda ne spremeni dejstva, da so škandali glede spolnih zlorab resno prizadeli verodostojnost Cerkve in da se mora ta korenito preoblikovati, da bi lahko še naprej opravljala svoje poslanstvo. V osnovi gre za pravičnost in resnico, tako kardinal O'Malley.

»Pedofilija je duševna bolezen«

Tudi Maud de Boer-Buquicchio, dolgoletna poročevalka Združenih narodov o spolnem izkoriščanju otrok, je pojasnila, da med duhovniškim celibatom in pedofilijo ni nobene povezave. Spolno dejanje z otroki je kaznivo dejanje in vsak storilec, ki to počne, ima duševno bolezen, ki jo je treba zdraviti, je poudarila nizozemska odvetnica. Otroke je treba zaščititi, ne glede na to, ali so storilci poročeni ali ne.

80-letni kardinal Sean Patrick O'Malley ima večdesetletne izkušnje z reševanjem vprašanja zlorab.

80-letni kardinal Sean Patrick O'Malley ima večdesetletne izkušnje z reševanjem vprašanja zlorab. Leta 2003 je prevzel vodenje ranjene bostonske nadškofije in jo vodil 21 let: pred tem je bostonski kardinal Bernard Francis Law odstopil zaradi več desetletij trajajočega škandala zlorab v nadškofiji. O škandalu so takrat poročali številni mediji: dogajanje je prispevalo k razkritju svetovne krize zlorab v Katoliški cerkvi.

Nalaganje
Nazaj na vrh