Zarodki, ki jih dobavljajo kurirji
Zarodki, ki jih dobavljajo kurirji
Z novimi tehnikami umetnega oplojevanja se je po svetu razširila cvetoča trgovina, v kateri je zarodek postal tržni proizvod. FOTO: splet
Z novimi tehnikami umetnega oplojevanja se je po svetu razširila cvetoča trgovina, v kateri je zarodek postal tržni proizvod. Kot je v posebni raziskavi ugotovila francoska časnikarka, za dobavo »izdelka« poskrbijo posebni »kurirji«. Pravna ureditev za nadomestno materinstvo, etično sporno prakso, ki jo Cerkev odločno zavrača, je po državah zelo različna, nekatere jo dopuščajo delno, za »nekomercialne namene«; drugje so predpisi povezani s tem, od koga izvira dedni material, ponekod ni zakonito in je sodelovanje pri njegovi izvedbi kaznivo. Med slednje sodi večina držav Evropske unije, tudi Slovenija. Nadomestno materinstvo je namreč v vseh svojih vidikih zelo problematično in nasprotuje temeljnim postavkam človekovega dostojanstva.
Spremembe zaradi škandalov
Do leta 2015 je veliko parov z zahodne poloble potovalo v azijske države, kjer so lahko dostopali do nadomestnega materinstva brez velikih težav in ceneje kot denimo v ZDA. Ko so tamkajšnje države zaradi nekaterih škandalov (primer žensk v Indiji, ki so jih imeli celotno nosečnost zaprte v sobi, ali tajske nadomestne matere, od katere avstralski par ni hotel vzeti enega od dvojčkov, ker je imel Downov sindrom) prepovedale nudenje te usluge tujim državljanom, se je pospešeno razvil trg nove storitve: transporta zamrznjenih zarodkov z enega na drugi konec sveta. Ta svetovni posel, ki se odvija na meji zakonitega – ali tudi zunaj nje –, je raziskala francoska novinarka Louise Audibert. Potem ko je naključno spoznala enega takšnih kurirjev, ki je razkril nekaj pretresljivih informacij, je izvedla več let trajajočo terensko raziskavo pod krinko.
»Najem maternice«
Zarodke, ki jih ustvarijo v laboratorijih azijskih držav, lahko kupijo pari, ki si želijo najeti maternico v drugi državi, ali pa jih vrnejo njihovim »lastnikom«. Na tej točki v proces vstopi kurir, ki zamrznjene človeške zarodke, stare od 0 do nekaj dni, dostavi do želene svetovne destinacije. Običajno je to v državah, ki dovoljujejo »najem maternice«, kot so Ukrajina, Rusija, Gruzija, in v državah podsaharske in Vzhodne Afrike (Kenija, Nigerija). Tam so vsajeni v telo drugih žensk, ki otroke donosijo in za to dobijo plačilo. Nazadnje je otrok izročen paru naročniku, ki plača za »celotno storitev«.
Nadomestno materinstvo je v vseh svojih vidikih zelo problematično in nasprotuje temeljnim postavkam človekovega dostojanstva. FOTO: Pixabay
Louise Audibert je stopila v stik z nekaj kurirji – vseh ni prav veliko, najbrž jih je mogoče prešteti na prste ene roke. Izvirajo pretežno iz angleško govorečih dežel, očitno pa se je posel začel razvijati tudi na Cipru in na Nizozemskem. Poskrbeti morajo, da pošiljka srečno pride skozi letališča, da ne gre skozi rentgenske preglede ali je kdo ne ukrade, kar se je tudi že zgodilo. Novinarka je pod krinko potencialne stranke preverila tudi stanje v nekaterih klinikah za plodnost v Indiji, Nepalu in Ukrajini.
Ker iz Indije in Nepala ni dovoljeno izvažati zamrznjenih zarodkov, nekatere klinike zakon preprosto zaobidejo. V neki ustanovi v Katmanduju so ji pojasnili, da tujci nimajo pravice do nadomestnega materinstva, vendar so ji takoj ponudili drugačno možnost: »Zarodke pošiljamo v druge države, kot so Gruzija, Češka, Ukrajina ali Rusija. Vrnite se konec meseca, ko se boste lahko pogovorili z osebo, ki se s tem ukvarja in je v stiku s kurirji, ki se v Indiji ustavijo, preden odpotujejo na Zahod.«
»Veliko sem prejokala«
O svoji izkušnji nadomestnega materinstva je novinarki povedala mlada ukrajinska ženska, ki se je v tretjem mesecu nadomestne nosečnosti preselila v Kairo k naročniškim staršem in se vrnila domov po porodu. »Bilo je zares hudo, veliko sem prejokala. Imela sem carski rez z epiduralno analgezijo. Malčico sem videla in slišala jokati ... Nisem je hotela prijeti v roke, ker sem vedela, da bi se nanjo navezala in je ne bi več hotela dati stran.« V Ukrajini je nudenje nadomestnega materinstva dovoljeno, z njim se lahko zasluži od 20.000 do 30.000 evrov.
Cena: 36.000 evrov
Louise Audibert je obiskala tudi kliniko v Kijevu, s katero je sodelovala njena sogovornica. Predstavila se je kot potencialna stranka za nadomestno materinstvo in takoj so ji pojasnili, da bo imela velike težave s tem, da bi tako rojen otrok sploh lahko dobil francosko državljanstvo. Ko je vprašala, ali zamrznjen zarodek za nadomestno materinstvo lahko dostavijo iz Indije, so jo napotili na britansko podjetje, s katerim so že sodelovali: »Za prevoz zarodkov morate govoriti z njimi, potem pa vas bomo povezali z nadomestno materjo. Vse skupaj bo stalo 36.000 evrov. Dobili boste zdravstveni karton ženske, ki bo nosila otroka, ona pa se bo morala držati strogih navodil. Ves čas trajanja nosečnosti, na primer, ne bo smela imeti spolnih odnosov.«
_ _ _
*Celoten prispevek je objavljen v tedniku Družina (5/2021).*
*Družina na facebooku TUKAJ.*
*Družina na twitterju TUKAJ.*