Sklep Grozdetovega leta na Zaplazu [FOTO]
Sklep Grozdetovega leta na Zaplazu [FOTO]
Škof Andrej Saje je Grozdetovo leto razglasil 1. januarja, ko je bil na Mirni tradicionalni shod v spomin na obletnico mučeniške smrti blaženega. Osrednje praznovanje v Grozdetovem letu je bilo na Zaplazu 27. maja. Na predvečer godu Grozdeta pa so z Mirne na Zaplaz poromali mladi iz vse Slovenije pod geslom Ti poznaš srce mlado. V nedeljo, 28. maja, je bil še tradicionalni pohod od Tržišča do Studenca. Sicer so se vsako prvo nedeljo v mesecu na Zaplazu vrstili tradicionalni Grozdetovi molitveni shodi.
Vzor mladim
Lojze Grozde nas nagovarja iz prelomnega časa, iz časa, ki ni tako drugačen od našega. Ni tako daleč od težav današnje slovenske mladine. Vrstnikom je bil in je še vedno zgled vzornega krščanskega življenja in ljubezni do domovine. Da bi mladega mučenca bolje spoznali in ga približali mladim, je Dragica Šteh spisala v jubilejnem letu šmarnično branje z naslovom Več kot spletni prijatelj – Blaženi Alojzij Grozde – vzornik za naš čas. Že leta 2019 pa je na pobudo novomeške škofije nastal v produkciji Studia Siposh dokumentarni film Srce se ne boji.
Na pot brezmadežnosti
»In katera oseba sveti bolj kot Marija in ob njej svetniki in blaženi? Kdo je lahko za nas bolj zvezda upanja, kot je ona, jutranja zarja, ki je napovedala dan odrešenja? Za lučjo, ki je šel za njo, za Jezusom in Marijo je hitel tudi bl. Alojzij Grozde. Ko obhajamo praznik Brezmadežne, sklepamo tudi Grozdetovo jubilejno leto. Naj nas Marija Brezmadežna in ob njej blaženi mučenec Alojzij vodita na pot brezmadežnosti, k tisti Luči, ki je Kristus sam!« je uvedel slovesno mašo v petek, 8. decembra, na Zaplazu, v osrednjem romarskem svetišču novomeške škofije, v njem pa je stranski oltar zadnje počivališče blaženega mučenca, postulator Igor Luzar, ob somaševanju še generalnega vikarja Petra Kokotca in več drugih duhovnikov pa vodil upokojeni škof Andrej Glavan.
Za nov boljši red
Praznik Brezmadežne je bil nekoč glavni praznik članov Marijine kongregacije ali Marijinih družb. Včasih so množično zbirale mlade in stare ob Mariji, da bi krepili Marijine kreposti, zlasti pa poživljali svojo vero. Kot je dejal škof Glavan v pridigi, »v času njegove mučeniške smrti je Grozde vodil takšno kongregacijo. Prav 8. decembra 1942 je imel v Marijanišču čudovit, zadnji nagovor. Znano je, da je takole govoril: 'Bratje kongreganisti! Mi, ki predstavljamo prihodnost Cerkve in naroda, se moramo svoje naloge že zdaj zavedati in moramo že zdaj v mladosti po navodilih sv. Cerkve delati za to, da pride na svet nov, boljši red. Nov boljši red pa zahteva najprej novega, boljšega človeka. In tega novega človeka moramo ustvariti predvsem mi… Z Marijino pomočjo hočemo najprej posvetiti sami sebe. Današnji svet za svojo rešitev ne potrebuje veliko politikov, znanstvenikov in umetnikov, ampak potrebuje predvsem delavnih svetnikov… Ali bomo odrekli svojo pripravljenost, bratje? Ali se bomo ustrašili teh velikih nalog? Slabi smo, a mogočno Mater imamo. Zato hočemo. Hočemo iz sebe izklesati svete katoličane, nepopustljive v načelih in delavne! ...«
Najprej s poboljšanjem sebe
»Kako se ujemajo te besede z besedami svetega papeža Janeza Pavla II., ki jih je izrekel v Mariboru, ko je razglasil škofa Slomška za blaženega: 'Svetost je edina sila, ki spreminja svet',« je nadaljeval škof. »Hkrati pa so te misli tako daleč od mladih komunistov, tedanjih idejnih nasprotnikov, ki so se že uveljavljali in prizadevali za graditev boljšega sveta, pravičnejši svet na drugačen način, in sicer s krvavo revolucijo. Grozdetovo načelo pa je bilo: 'Z Marijino pomočjo hočemo najprej spremeniti, poboljšati sami sebe'.« S pomočjo skupnosti, z Božjo pomočjo, postati dober, pravičen, pošten in delaven.
Potreben čudež
Škof Glavan je nadalje izpostavil, da se pri Mariji na Zaplazu, kjer Grozdetove relikvije čakajo vstajenja, mnogi častilci ustavljajo v njegovi kapeli in se mu priporočajo. Zlasti za zdravje, vero in dobre odnose. Za relikvije blaženega Grozdeta pa je prišlo vsaj 50 prošenj iz različnih delov sveta in 100 iz naših župnij. »Kot je dejal sam Grozde: 'Mogočno Mater imamo v nebesih,' mi pa lahko rečemo od leta 2010 naprej: Mogočnega vzornika, priprošnjika imamo v nebesih.« Za razglasitev za svetega pa je potreben vsaj en preiskan in dokazan čudež. Na ta način bomo dokazali njegovo svetost pred vesoljno Cerkvijo, kar tudi kanonizacija pomeni.
Po izpovedi vere so duhovniki obnovili posvetitev Mariji Brezmadežni. Ob koncu maše so bile pete Marijine litanije, v Grozdetovi kapeli pa molitev za njegovo kanonizacijo in blagoslov z njegovimi relikvijami.
Več fotografij Jožeta Potrpina si oglejte v spodnji fotogaleriji (klik na prvo fotografijo za povečavo in nato drsenje s puščico v levo ali desno).