Založba Družina vabi na dogodke na Slovenskem knjižnem sejmu
Založba Družina vabi na dogodke na Slovenskem knjižnem sejmu
Vsak dan ste vabljeni na našo stojnico, kjer se boste lahko podružili s sodelavci Družine, avtorji, ki so svoje delo zaupali naši založbi, in drugimi ljubitelji knjig, ter ugodno nakupili darila. Za vas pripravljamo tudi deset dogodkov:
Literarni natečaj Tvoj šepet
Sreda, 27. november, ob 13.00, glavni oder
Tvoj šepet je literarni natečaj za mlade od 13. do 19. leta, ki ga že pet let razpisuje revija Najst. Komisija je letos izbirala med nekaj več kot sto literarnimi prispevki. Z nagrajenci in komisijo se bo o literarnem brbotanju in pljuskanju pogovarjala Katarina Ropret, na dogodku pa bo izšla tudi knjižica nagrajenih besedil Tvoj šepet 2024.
Zgodovina državnega zbora
Sreda, 27. november, ob 14.00, glavni oder
Monografija Od deželnega do državnega zbora vsebuje prispevke 16 avtorjev in avtoric, pretežno zgodovinarjev, in ponuja celovit zgodovinski pregled razvoja parlamentarizma na Slovenskem. Avtorji na podlagi najnovejših strokovnih spoznanj osvetljujejo kompleksno razvojno pot parlamentarizma od konca srednjega veka do leta 1992, pri čemer izpostavljajo ključne politične, pravne in kulturne mejnike. Na dogodku sodelujejo dr. Tomaž Ivešić, dr. Vanja Kočevar, prof. ddr. Igor Grdina in dr. Renato Podbersič.
Knjiga vseh knjig v novem prevodu
Sreda, 27. november, ob 16.00, pogovorna postaja
Knjižna izdaja novega prevoda Svetega pisma (jeruzalemska izdaja) je krona zahtevnega večletnega projekta priprave novega komentiranega prevoda, ki ga je ob množici strokovnjakov vodil akad. prof. dr. Jože Krašovec. Tako lahko knjigo knjig beremo znova in znova, v vsej žlahtnosti slovenskega jezika, tudi v jeruzalemski izdaji. Z Davidom Ahačičem se bosta o novem prevodu pogovarjala akad. prof. dr. Jože Krašovec in dr. Irena Avsenik Nabergoj.
Otroško soočanje s smrtjo
Četrtek, 28. november, ob 12.00, oder mladih
Cvetka Bevc je za roman Očku ne bom več pisal pisem na Slovenskem knjižnem sejmu leta 2022 prejela nominacijo za literarno nagrado svetlobnica. V njem odpira trpko temo otroškega soočanja s smrtjo katerega od staršev, glavni junak pa se ob tem znajde še pred drugimi spremembami, ki jih nenadna očetova smrt sproži: selitev iz mesta, novo šolsko okolje, odmik od košarkarskih treningov, iskanje novih prijateljev ... Z avtorico Cvetko Bevc se bo pogovarjala Mateja Kvartič Dolinšek.
Kitice ob očetovi smrti
Četrtek, 28. november, ob 13.00, pogovorna postaja
Jorge Manrique (1440–1479) je verjetno najpomembnejši španski zgodnjerenesančni pesnik. Po izvirnosti in umetniški moči se dviguje nad ves njegov opus kot tudi nad sočasno špansko poezijo kratka pesnitev Kitice ob očetovi smrti, ki je kmalu zaslovela po Španiji in obveljala za klasično delo španske poezije. Na njeno brezčasno priljubljenost kaže tudi to, da živi v uglasbitvah znamenitih ustvarjalcev glasbenih zvrsti 20. stoletja (Paco Ibáñez). Dogodek sooblikujejo Aleš Berger, dr. Nace Fock in dr. Brane Senegačnik.
Milada Kalezić o duhovni avtobiografiji
Petek, 29. november, ob 13.00, pogovorna postaja
Gledališka in filmska igralka Milada Kalezić – v karieri je odigrala več kot 80 gledaliških vlog in leta 2011 prejela Borštnikov prstan – je bila pri 49 letih, ko ji je, kot sama pravi, v življenju grozil popoln propad, uslišana v svoji veliki prošnji in se je po izkušnji Boga dala krstiti v Pravoslavni Cerkvi. V pogovoru z Manico Ferenc bo pripovedovala o gledališču in o tem, ali v današnjem času še velja za obredni prostor, za »preddverje Cerkve«.
Duhovna avtobiografija Milade Kalezić: Vsa moja resnica je v Njem
Konec krščanske civilizacije
Petek, 29. november, ob 17.00, pisateljski oder
V Slovenijo prihaja dr. Chantal Delsol, filozofinja liberalno-konservativnih nazorov, kot se sama opiše. Chantal odpira vprašanje, s katerim se kristjani še nismo soočili, s temeljno preobrazbo, ki se odvija v našem času: s koncem tisoč šeststo let stare civilizacije. Kako gleda na krščansko kljubovanje njenemu koncu, bo odstirala skozi pogovor z dr. Tadejem Riflom.
Gledati s srcem
Sobota, 30. november, 17.00, pisateljski oder
Alessandro D'Avenia, srednješolski profesor in avtor več del, med drugim mednarodne uspešnice Bela kot mleko, rdeča kot kri, v zadnjem v slovenščino prevedenem romanu Klic znova črpa navdih iz svojega učiteljskega poslanstva. Zgodba govori o slepem učitelju, ki razredu problematičnih dijakov pokaže, kako pomembno je, da drug drugega zares »vidimo«. Z avtorjem se bo pogovarjala prevajalka Mateja Gomboc.
Po habsburško
Nedelja, 1. december, ob 12.00, pogovorna postaja
Edvard Habsburški, znan tudi kot nadvojvoda Edvard Avstrijski, je član starodavne vladarske družine, praprapravnuk slavnega cesarja Franca Jožefa. V knjigi Po habsburško: Sedem pravil za viharne čase nas popelje v družinsko zgodovino in duhovno dediščino, vrednote, ki jih opisuje, in način, kako jih uresničuje v življenju. Dogodek sooblikujejo Primož Premzl, ddr. Igor Grdina in dr. Tadej Jakopič.
Svetlobnica 2024
Nedelja, 1. december, ob 14.00, pisateljski oder
Svetlobnica je literarni natečaj založbe Družina, na katerega so se prijavili avtorji z izvirnimi, še neobjavljenimi knjižnimi deli v slovenskem jeziku. Žirija je izbirala med deli s področja romanopisja, poezije, dramatike ali literarne esejistike. Na dogodku z razglasitvijo zmagovalca sodelujejo člani komisije Manica Ferenc, Ignacija Fridl Jarc, Tone Rode, Brane Senegačnik in David Ahačič ter nominiranci. Prireditev bo s slovenskimi pesmimi popestril glasbenik Metod Banko.
Toplo vabljeni na dogodke in stojnico!