Zakon o »škodljivih ukrepih oblasti« bo presojalo tudi Ustavno sodišče
Zakon o »škodljivih ukrepih oblasti« bo presojalo tudi Ustavno sodišče
V SDS in NSi ustavnemu sodišču predlagajo, naj zaradi nastanka težko popravljivih posledic takoj zadrži izvajanje Zakona za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike ter zagotavljanje spoštovanja pravne države.
Zakon posega v vsebino kar 11 zakonov
Pri tem so spomnili, da je bila pri ustvarjanju zakona uporabljena posebna tehnika noveliranja, t. i. omnibus pristop, s katerim so posegli v vsebino kar 11 zakonov, ki pa med seboj niso povezani, zato takšen pristop po mnenju podpisnikov ni utemeljen. Na to so v svojem mnenju pri sprejemanju zakona opozorili tudi v Zakonodajno-pravni službi DZ, kjer so poudarili, da je takšen zakonodajni pristop "dopusten zgolj izjemoma, v vsebinsko strogo omejenem obsegu in ob izkazanih utemeljenih razlogih," poudarjajo v SDS in NSi.
V večini primerov se zakonodajna rešitev spreminja tako, da se uveljavlja enaka ureditev, kot je veljala pred zadnjimi spremembami 11 predmetnih zakonov. To pa je sporno tudi zato, ker rešitve v nekaterih od zakonov še niso stopile v veljavo, zato po oceni obeh strank ni mogoče govoriti o škodljivih posledicah veljavnih zakonov.
Ob tem sodišču predlagajo, naj ob presoji zakona "ugotovi, da je Zakon za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posledic politike ter zagotavljanje spoštovanja pravne države v neskladju z 2., 14., 15., 44., 90. in 153. členom Ustave Republike Slovenije; razveljavi določbe Zakona za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posledic politike ter zagotavljanje spoštovanja pravne države; ter Vladi RS in Državnemu zboru naloži uskladitev z Ustavo Republike Slovenije v roku 3 mesecev.