Začetek poglobljenega dialoga med katoličani in judi?
Začetek poglobljenega dialoga med katoličani in judi?
Baruch Tenembaum, ki je bil v času papeževanja Pavla VI. pionir v medverskem dialogu in je osnoval Fundacijo Raoul Wallenberg, je za tiskovno agencijo Zenit povedal, da apostolski obisk Benedikta XVI. v Sveti deželi vidi kot zgodovinsko priložnost za začetek poglobljenega dialoga med katoličani in judi.
Ob priložnosti papeževega obiska je Fundacija Wallenberg začela svetovno kampanjo za zbiranje pričevanj katoličanov, ki so v času nacističnega preganjanja zaščitili Jude. Po besedah Tenembauma je bil odziv kampanje presenetljivo visok. Prejeli so številna pričevanja, ki jih preiskovalna skupina pregleduje in vrednoti. V Izraelu je mnogo še živečih žrtev holokavstva, ki so v času preganjanja ostali živi prav zahvaljujoč katoličanom. Zdaj je odlična priložnost, meni Tenembaum, da se papež osebno sreča z nekaterimi izmed njih.
Pri oblikovanju izraelske države je imel velik delež Angelo Roncalli, kasnejši Janez XXIII., ki je še pred Pijem XII. posredoval, da so bile odstranjene ovire za volitve v podporo Judovski državi. Poleg tega je Roncalli, ko je bil apostolski nuncij v Carigradu, rešil življenje več tisoč Judom. V preteklosti je bilo veliko krivic, pravi Tenembaum in doda, da je v teh vprašanjih potrebno iti globlje. Prav tako je po njegovem mnenju pomembno, da tisti, ki morajo prositi za odpuščanje, to storijo, ne glede na to, da žrtve niso več med nami. Po drugi strani pa, zaključuje Tenembaum, naj judovski narod pokaže svojo hvaležnost tistim katoličanom, ki so tvegali življenja in pred nacistično pošastjo zavarovali judovske brate.