Začel veljati zakon o nujnih ukrepih v zdravstvu
Začel veljati zakon o nujnih ukrepih v zdravstvu
Sredstva za ukrepe iz zakona bo država zagotovila iz proračunske rezerve, finančnih načrtov ministrstev in rezervacij dopolnilnih zdravstvenih zavarovalnic, poroča STA. Zakon je DZ potrdil 7. julija s 47 glasovi za in 25 proti, z njim pa je opoziciji uspelo spremeniti način izvedbe razpisa za skrajševanje čakalnih dob, s čimer je omogočeno zapolnjevanje zmogljivost v javni mreži zdravstvenih izvajalcev. Med drugim zakon ministrstvu za zdravje omogoča namenjanje sredstev za štipendije na področju zdravstva. Novi ukrepi predvsem naslavljajo področje družinske medicine, za katero v zadnjih letih med specializanti upada zanimanje. Temu področju se po novem namenja finančna spodbuda v višini 20 odstotkov urne postavke osnovne plače specializanta družinske medicine, do tega pa so upravičeni zdravniki, ki so se na specializacijo prijavili v letih 2021 in 2022.
Vlada z odlokom podaljšala vstop v Slovenijo izjemama
Z dopolnitvami odloka se dve izjemi, tranzit in mednarodni transport, ki sicer veljata do vključno 14. julija 2021, uporabljata do vključno 15. avgusta 2021. Vstop v Slovenijo brez napotitve v karanteno na domu in brez pogoja PCT se do 15. avgusta 2021 dovoli dvema izjemama:
- osebi, ki je napotena na ali z opravljanja nalog v sektorju mednarodnega prevoza in to ob prehodu meje izkazuje s »Spričevalom za delavce v sektorju mednarodnega prevoza« iz Priloge 3 Sporočila Komisije o izvajanju zelenih voznih pasov iz Smernic glede ukrepov za upravljanje meja za zaščito zdravja in zagotovitev razpoložljivosti blaga in bistvenih storitev (UL C št. 96 z dne 24. 3. 2020, str. 1) ali z drugo ustrezno listino, iz katere je mogoče razbrati, da jo je napotil delodajalec;
- osebi, ki potuje v tranzitu čez Slovenijo in jo zapusti v najkrajšem času oziroma najpozneje v 12 urah po vstopu.
Novi interventni zakon v veljavi, v petek tudi novi boni
Danes je stopil v veljavo tudi interventni zakon, s katerim bo na voljo 243,5 milijona evrov pomoči, tokrat predvsem za turizem in z njim povezanimi panogami. Tem panogam bo država pomagala s sofinanciranjem letošnjega regresa, med ukrepi pa so še podaljšanje subvencioniranja skrajšanega delovnega časa za celotno gospodarstvo, kot tudi pomoč industriji srečanj in dogodkov, žičničarjem ter filmski in avdiovizualni industriji. Kmalu pa bodo prebivalci Slovenije dobili nove bone, ki jih bodo lahko koristili za storitve na področju gostinstva, turizma, športa in kulture.