Za več luči in upanja
Za več luči in upanja
Nadškofijska karitas Maribor (NŠKM) je v letu 2017 pomagala 2.191 otrokom. Pomoč se nanaša na plačilo šolske prehrane, šole v naravi, letovanj, šolskih potrebščin in delovnih zvezkov ter učbenikov, pomoč otrokom preko programa botrstvo, materinskega doma, ambulante in ljudske kuhinje. V mreži Župnijskih karitas naše nadškofije pa po lanskih podatkih letno pomagamo kar 6.030 otrokom.
Letos je v program Botrstva Nadškofijske karitas Maribor vključenih kar 65 otrok.
Več luči – več upanja
Lani so z akcijo Več luči – več upanja zbrali 3.926,00 evrov. Zdaj redno mesečno pomagajo 21 otrokom s plačilom šolske prehrane, vključili so tudi 25 otrok v pomoč s plačilom šole v naravi oz. preostalih šolskih ter obšolskih dejavnosti.
Še vedno pa ne morejo pomagati vsem, saj so potrebe prevelike. Upajo, da bodo z akcijo Več luči – več upanja lahko zagotovili topel obrok vsaj 60 otrokom in prav takšnemu številu otrok pomoč pri plačilu šole v naravi oz druge šolske ter obšolske dejavnosti.
K solidarnosti vabijo podjetja, da del sredstev za poslovna darila namenijo za otroke in dobre ljudi, da pomislijo ob letošnjih praznikih tudi na otroke, ki večkrat zaspijo v pomanjkanju in velikem strahu.
Akcija traja do 2. februarja 2018.
Mladi za otroke in družine v stiski
V torek, 12. decembra, so mladi iz novoustanovljene Univerzitetne župnije Maribor, dijaki iz dijaškega doma A.M. Slomška ter študentke iz Študentskega doma sv. Elizabete pripravili delavnico izdelovanja božičnih in novoletnih okraskov, voščilnic in daril.
Kar 22 otrok in njihovih staršev se je odzvalo prvemu vabilu NŠKM in ustvarjalo z mladimi prostovoljci in njihovimi mentorji ter sodelavci mariborske Karitas. Študentke iz Študentskega doma sv. Elizabete pa so zaigrale kratko igro z naslovom Sirotišnica na koncu ulice.
NŠKM želi v prihodnjem letu sodelovanje z mladimi še okrepiti.
Pomoč Nadškofijske karitas Maribor socialno najbolj ogroženim
NŠKM ugotavlja, da so največje stiske, ko družine in posamezniki ne morejo poravnavati osnovnih položnic za nujne življenjske potrebščine (najemnina, elektrika, voda, ogrevanje, …) in drugih sprotnih obveznosti. Veliko je brezposelnih brez nadomestila, ki prejemajo samo denarno socialno pomoč in otroške dodatke. Težave imajo tudi zaposleni z nizkimi prihodki in upokojenci. Številni iskalci pomoči imajo tudi težave s telesnim in duševnim zdravjem. Na NŠKM opažajo tudi povečano povpraševanje po oblačilih in drugih rabljenih artiklih (posteljnina, posoda, igrače).
V letu 2017 je Nadškofijska karitas Maribor pomagala 11.148 ljudem v hudi socialni stiski. Dnevno potrka na vrata Nadškofijske karitas tudi do 250 ljudi.
Polno so zasedene kapacitete v socialnih programih NŠKM: v zavetišču Karitas dnevno nudijo prenočišče do 24 ljudem, v sprejemališču Karitas prejme dnevno oskrbo in strokovno pomoč do 40 ljudi, Ljudska kuhinja Betlehem razdeli toplo kosilo dnevno do 65 ljudem, vsak dan po projektu Donirana hrana pomagajo 18 družinam oz. posameznikom.
Delo Nadškofijske karitas Maribor v naslednjem obdobju
Skrb za redno delovanje humanitarnih in socialnih programov NŠKM:
Voščilo in zahvala
NŠKM se zahvaljuje za podporo in solidarnost mnogih skritih dobrih ljudi, ki darujejo po svojih močeh, in sofinancerjev (MOM – Mestna občina Maribor, MDDSZ – Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, MZ – Ministrstvo za zdravje, FIHO – Fundacija za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij, ZRSZ – Zavod Republike Slovenije za zaposlovanje, EU – Evropska unija – operativni program za materialno pomoč najbolj ogroženim (EU-hrana) …) ter donatorjev.
Vsem tudi NŠKM želi doživet adventni čas in blagoslovljen božič ter vse dobro v prihajajočem letu.
Podrobno poročilo ter načrt o humanitarni in socialno varstveni dejavnosti NŠKM bo pripravljeno v Plenumski knjigi in predstavljeno na plenumskem srečanju sodelavcev ter prostovoljcev Karitas mariborske nadškofije 10. marca 2018.