Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Za še več (državljansko) razgledanih ljudi

Bogomir Štefanič
Za vas piše:
Bogomir Štefanič
Objava: 25. 06. 2022 / 00:30
Oznake: Družba, Slovenija
Čas branja: 4 minute
Nazadnje Posodobljeno: 24.06.2022 / 13:10
Ustavi predvajanje Nalaganje
Za še več (državljansko) razgledanih ljudi
Matej Cepin. FOTO: Bogomir Štefanič

Za še več (državljansko) razgledanih ljudi

Z Matejem Cepinom se pogovarjamo o projektu, ki ga je prav na straneh Družine obljubil pred poldrugim letom – o portalu razgledan.si.

V pogovoru, ki smo ga objavili pred socialnim tednom 2020, je namreč Matej kot direktor Socialne akademije, krovne in povezovalne ustanove socialnega tedna, dejal: »Pa še to: za letošnji socialni teden obljubljamo, da bomo začeli s posebno spletno stranjo, ki bo poligon za učenje o domovini in državi. S kratkimi videi, zvočnimi zapisi, infografiko … bo razlagala osnovne pojme s tega področja. Poslanstvo tega portala bo prinašati domovinsko in državljansko izobraževanje na temelju človekovega dostojanstva in solidarnosti. Neke vrste spletna enciklopedija aktivnega državljanstva in domovinske vzgoje, ki bi presegla okvire ozkega nazorskega bodritvenega portala. To je ena od naših zavez letošnjega socialnega tedna

V javni prostor vstopa portal, ki ponuja »enostavne razlage družbe v nekaj minutah«.

Matej Cepin je mož beseda: septembra 2020 javno podana zaveza se zdaj uresničuje, saj s 25. junijem, dnevom državnosti, v javni prostor vstopa portal, ki ponuja »enostavne razlage družbe v nekaj minutah« in tako med drugim pomaga, ko se srečamo z vprašanji: Kako argumentirati svoj pogled na neko družbeno vprašanje? Kako voditi društvo? Kako nagovoriti ekipo za pomoč družini v stiski?

Razgledan človek razume, kako delujejo različne plasti in podsistemi družbe.

Portal »sliši na ime« razgledan.si. Kaj pravzaprav sporoča izbira tega imena? Naš sogovornik odgovarja: »Za uspešno delovanje v družbi ni dovolj le državljanska pismenost v ožjem pomenu besede – na primer vedeti, koliko poslancev ima državni zbor, koliko časa traja njihov mandat in kako pride do razpisa referenduma. Po drugi strani tudi ne zadošča domovinska vzgoja – na primer poznati pomen knežjega kamna, višino Triglava in natančno lokacijo GEOSS-a. Razgledanost je veliko širši pojem. Razgledan človek razume, kako delujejo različne plasti in podsistemi družbe. Spozna se na več različnih področij, npr. na medije, davčni sistem, ranljive skupine v njegovi okolici, pozna različne verske skupnosti, zgodovino, značilnosti posameznih krajev. Razume tudi mehke pojme, kot sta na primer solidarnost in medkulturni dialog. Želim si, da bi imela Slovenija še več razgledanih ljudi! Takšnih, ki bi bili na stvari sposobni pogledati z več vidikov, ki bi prevpraševali svoje predpostavke in razmišljali kritično.«

Pri mladih želimo predvsem podpreti procese državljanske vzgoje, ki se v tem času uvaja v srednješolske učne načrte.

Na koga pa v tej želji portal v največji meri »cilja«? Matej Cepin pojasnjuje, da sta cilji publiki dve: mladi in odrasli, in dodaja: »Zaenkrat še obe ciljni skupini obravnavamo enako, vendar bomo sčasoma, s pomočjo njihovih odzivov, začeli vsebine vedno bolj diferencirati. Pri mladih želimo predvsem podpreti procese državljanske vzgoje, ki se v tem času uvaja v srednješolske učne načrte. Upamo, da bo portal dober pripomoček pri tem. Pri vprašanju, kako nagovoriti odrasle, pa bomo morali najbrž biti bolj ustvarjalni. Ambicija s portalom je, da bi na njem temeljile delavnice, izobraževanja in ostali dogodki – tako preko spleta kot v živo. Pomislite npr. samo na prostovoljce Karitas. To so izredno marljivi družbeno angažirani ljudje, sicer z izrazito različnim predznanjem, toda: kakšne družbene spremembe bi se lahko po njih dogajale, če bi s pomočjo portala še bolj zaorali v razumevanje državljanske pismenosti!«

Marsikoga najbrž tudi zanima, kdo so »strici in tete« v ozadju novega portala, torej kdo so pisci posameznih gesel oziroma »lekcij«, kot jim pravijo na portali razgledan.si. Najprej: lekcij ne podpisujejo posamezni avtorji, ampak jih, koliko je le mogoče, razvija ali pa vsaj predebatira širši krog sodelavcev. Med temi pa je mnogo imen, ki jih dobro poznajo tudi bralci Družine in njenih prilog: Aleš Maver, Igor Bahovec, Andrej Fink, Peter Merše, Tadej Rifel, Urška Lampret, Eva Gajšek, Mario Plešej, Tomaž Urh, Blaž Podobnik …

Več o tem, po kakšnem ključu so izbrane prve teme, ki so predstavljene na portalu, o Cepinovem pogledu na manko domovinske in državljanske vzgoje v slovenskem šolstvu, o interaktivnosti portala in možnostih, kako ga lahko podprete, če vam je pri srcu stvar slovenske domovine in države, preberite v intervjuju, ki ga objavljamo v dvojni novomašni številki Družine.

Kupi v trgovini

Izpostavljeno
Akcija
Zmagoslavno leto
Monografije
39,90€ 19,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh