Za ločitev družinske politike od socialnega varstva
Za ločitev družinske politike od socialnega varstva
Spremembe se dotikajo zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, zakona o urejanju trga dela, zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev in zakona o socialno varstvenih prejemkih.
Za uvedbo novih dohodninskih razredov
Na področju družin v Novi Sloveniji predlagajo uvedbo dveh novih dohodkovnih razredov pri državni štipendiji, zaradi česar bi približno 15.000 dijakov in študentov več prejelo državno štipendijo. »Poleg tega se pri dodeljevanju državne štipendije v dohodek družine ne bi več upoštevali otroški dodatki preostalih otrok. Prav tako se kadrovska štipendija in plačilo za študentsko delo v celoti ne bi več upoštevala kot dohodek družine pri priznanju pravic iz javnih sredstev.«
75 dni neprenosljivega dopusta za očeta ob rojstvu otroka?
Prav tako želijo doseči, da bi očetje ob rojstvu otroka dobili skupaj 75 dni neprenosljivega dopusta, od česar bi lahko 60 dni izkoristili do otrokovega osmega leta. »Usklajevanje družinskega in poklicnega življenja pa želimo izboljšati tudi tako, da bi lahko pravico do krajšega delovnega časa zaradi skrbi za dva ali več otrok do osmega leta starosti hkrati koristila oba starša do skupnega obsega 20 ur na teden.«
Preprečevanje dolgotrajne brezposelnosti
V NSi so prepričani, da je za hitrejše vključevanje brezposelnih na trg dela in zmanjševanje brezposelnosti ključno, da bi lahko zavod za zaposlovanje brezposelno osebo po šestih mesecih napotil tudi na delovno mesto, za katero se zahteva do dve stopnji nižja izobrazba. »S tem želimo v NSi preprečiti, da ljudje, ki so zdravi in sposobni za delo, postanejo dolgotrajno brezposelni, saj se potem mnogo težje ponovno zaposlijo. Poleg tega predlagamo, da se iskalca zaposlitve hitreje izpiše iz evidence brezposelnih oseb, če ta nesporno krši svoje obveznosti pri aktivnem iskanju zaposlitve. S tem za šest mesecev tudi izgubi pravico do denarne socialne pomoči.«
Podaljšanje obdobja za vključitev v javna dela
Za najbolj ranljive skupine brezposelnih oseb, kot so invalidi, Romi in osebe, starejše od 58 let, pa predlagajo, da se omogoči, »da bi se lahko v program javnih del pri istem izvajalcu namesto skupno dveh let vključili za štiri leta.« Kot poudarjajo, je vključitev v javna dela pogosto edina možnost za njihovo aktivacijo.