Vseživljenjsko učenje je temelj za osebno rast in večjo zaposljivost
Vseživljenjsko učenje je temelj za osebno rast in večjo zaposljivost
Z vseslovensko medijsko kampanjo, spletno stranjo www.lahko.si in profili Lahko.si na družbenih omrežjih Facebook in Instagram bodo vse Slovence vabili, naj se pridružijo gibanju radovednih, jih ozaveščali o pomenu vseživljenjskega učenja ter jih spodbujali in motivirali z navdihujočimi zgodbami.
Projekt vodi Andragoški center Slovenije, sofinancirata ga Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada plus (ESS+).
Projekt Ozaveščanje za vseživljenjsko učenje (VŽU) je rezultat nadgradnje vseh dosedanjih prizadevanj, kot so Tedni vseživljenjskega učenja (TVU), Parada učenja, Dnevi svetovalnih središč in drugih iniciativ za boljšo ozaveščenost za VŽU. Prihodnjih pet let ga bo soustvarjalo tudi 12 regijskih koordinatorjev oz. lokalnih glasnikov gibanja vseživljenjskega učenja. V sklopu projekta je pretekli teden zaživela spletna stran Lahko.si (www.lahko.si), ki bo postala osrednja točka za vse, ki jih zanima navdihujoča vsebina s področja vseživljenjskega učenja. »V prihodnjih mesecih jo bomo nadgradili z dodatnimi funkcionalnostmi, kot je iskalnik, in bogatimi informacijami, ki bodo podprle vsebino, ki jo ustvarjamo na ACS z misijo opolnomočenja posameznikov skozi znanje in učenje,« poudarjajo na Andragoškem centru Slovenije.
Nadgrajevanje veščin je ključno
Vodja projekta Urška Bittner Pipan je ob začetku projekta in medijske kampanje Lahko.si poudarila: »Naš cilj je ustvariti gibanje radovednih in na inovativen način nagovoriti vse generacije. Z vsebino in dogodki bomo spodbujali radovednost in željo po učenju v vsakdanjem življenju. S sloganom Lahko.si, ki temelji na univerzalni resnici Dokler živiš, se učiš, želimo ozavestiti prisotnost, dostopnost in transformativno moč vseživljenjskega učenja. V hitro spreminjajoči se družbi so prilagajanje, kritično razmišljanje in nadgrajevanje veščin ključnega pomena za osebni in družbeni razvoj.«
Vseživljenjsko učenje gonilna sila za osebnostno rast in sožitje v skupnostih
Direktorica Andragoškega centra Slovenije dr. Nataša Potočnik je v svojem govoru dejala, da je projekt Ozaveščanje za VŽU logično nadaljevanje dolgoletnega prizadevanja za ozaveščanje in promocijo vseživljenjskega učenja (VŽU). »Z njim bomo širili zavest o potrebnosti učenja v vseh življenjskih obdobjih in njegovi prisotnosti v različnih življenjskih okoliščinah. Doseči želimo najširše razumevanje dejstva, da je vseživljenjsko nadgrajevanje znanja in spretnosti gonilna sila za zviševanje zaposljivosti, osebnostno rast in sožitje v skupnostih.«
Tudi najmodrejši um se mora še česa naučiti
»Če želimo kot posamezniki rasti in napredovati v naši razsodnosti in modrosti, učenje nikoli ni in naj ne bi bilo končano. Tudi najmodrejši um se vedno mora še česa naučiti,« je v svojem govoru podčrtala predsednica države Nataša Pirc Musar. »Pozivam vse k stalnemu prizadevanju, da živimo v svobodi in dostojanstvu, da lahko prosto uživamo svoje pravice, razvijamo svoje človeške potenciale in da smo pri tem tudi solidarni. Ena od poti k temu cilju je gotovo projekt vseživljenjskega učenja kot gibalo osebne in poklicne rasti posameznika in celotne družbe,« je zaključila predsednica države.
Nujnost današnjega časa
Minister za izobraževanje in vzgojo dr. Darjo Felda pa je izpostavil štiri razloge, zakaj je vseživljenjsko učenje pomembno. Dejal je, da nam pomaga pri prilagajanju na spremembe, omogoča osebnostno rast, saj spodbuja kritično mišljenje, ustvarjalnost in samozavest, omogoča socialno vključenost in izboljšuje zaposlitvene možnosti. Opozoril je na pomembno vlogo izobraževalcev odraslih in pomen podpornega okolja. »Na vseživljenjsko učenje moramo gledati kot na nujnost današnjega časa. Za učinkovito vseživljenjsko učenje je potrebno podporno okolje, ki olajša učenje v različnih kontekstih, vključno z delovnimi mesti in skupnostmi.«
»Časovna omejenost in šibka denarna podpora sta nas napeljali na to, da zasnujemo široko medijsko kampanjo, nadgradimo uspešne dejavnike Tednov vseživljenjskega učenja (TVU) in vpeljemo nove. Za to smo pridobili evropska sredstva in nastal je projekt Ozaveščanje za VŽU z gibanjem za vseživljenjsko učenje. Še vedno so ključni ljudje – skupaj s prepričanimi strokovnjaki in učečimi se zagovorniki VŽU želimo vključiti vse,« je poudarila mag. Zvonka Pangerc Pahernik, vodja Središča za obveščanje in ozaveščanje na Andragoškem centru Slovenije.
Evropska komisija pozdravlja začetek projekta
Vodja predstavništva Evropske komisije dr. Jerneja Jug Jerše je prav tako pozdravila začetek omenjenega projekta: »Želimo si, da bi ta projekt pripomogel k prizadevanju Slovenije, da bi dosegla enega ključnih ciljev Evropske unije do leta 2030, navedenih v Evropskem stebru socialnih pravic – da se zagotovi, da se bo do leta 2030 najmanj 60 odstotkov vseh odraslih letno udeležilo usposabljanja. Slovenija je trenutno na 26,3 odstotka, zato menimo, da je trenutek, v katerem se začenjata projekt in kampanja, izjemno pravočasen.«