WHO: v prihodnjih dveh mesecih več kot pol Evrope okužene z omikronom?
WHO: v prihodnjih dveh mesecih več kot pol Evrope okužene z omikronom?
Omenjena različica postaja prevladujoča različica v zahodni Evropi, širi pa se tudi na Balkan, je po navedbah STA pojasnil direktor WHO za Evropo Hans Kluge. Evropa je trenutno v žarišču izbruha okužb z omikronom. Močno nalezljiva različica se je v minulih tednih z vrtoglavo hitrostjo razširila tudi v državah po Evropi, kar je vlade prisililo v uvedbo novih omejitvenih ukrepov in k pospešitvi prizadevanj za razdelitev poživitvenih odmerkov cepiva proti koronavirusni bolezni.
Pri WHO so danes opozorili, da bi se lahko glede na trenutno stopnjo okužb v Evropi in nekaterih državah srednje Azije v naslednjih dveh mesecih z omikronom okužila polovica ljudi. Evropsko območje WHO obsega 53 držav in ozemelj in vključuje Rusijo ter več srednjeazijskih držav, primere okužb z omikronom pa so zabeležili že v 50 državah.
Na evropskem območju WHO so v prvem tednu letošnjega leta zabeležili več kot sedem milijonov novih primerov okužbe z novim koronavirusom, kar predstavlja več kot podvojitev v dveh tednih.
Na evropskem območju WHO so v prvem tednu letošnjega leta zabeležili več kot sedem milijonov novih primerov okužbe z novim koronavirusom, kar predstavlja več kot podvojitev v dveh tednih, kljub temu pa stopnje umrljivosti ostajajo stabilne in so še naprej najvišje v državah z visoko pojavnostjo okužb v kombinaciji z manjšim deležem cepljenih, navaja WHO.
Kot je potrdil Hans Kluge, je omikron bolj prenosljiv kot prejšnje različice, pri WHO pa opažajo naraščanje hospitalizacij obolelih s koronavirusno boleznijo. Kluge je še poudaril, da »odobrena cepiva še naprej zagotavljajo dobro zaščito pred hudimi boleznimi in smrtjo, tudi pri okužbi z omikronom«.