Westminstrski nadškof o Elizabeti II.: Krščanska vera je bila skala in moč njenega življenja
Westminstrski nadškof o Elizabeti II.: Krščanska vera je bila skala in moč njenega življenja
Pri tem je spomnil na kraljičino izjavo, ko je nekoč dejala: »Kristusov nauk in moja lastna odgovornost pred Bogom zagotavljata okvir, v katerem poskušam živeti svoje življenje.« Ob tem je izpostavil njene lastnosti, kot so modrost, stabilnost, odprtost in neizmerna dostopnost, ki imajo po njegovih besedah vir in navdih v krščanski veri.
Kraljica vodila velike spremembe v odnosu do Katoliške cerkve
Kardinal Nichols je opozoril na številne spremembe, ki so se zgodile v več kot 70 letih vladanja kraljice Elizabete II., pri čemer je izpostavil zlasti izboljšanje ekumenskih odnosov in spreminjajoče se razmerje med civilnimi oblastmi in Katoliško cerkvijo.
»Morda je manj splošno znano, toda kardinal Basil Hume je bil prvi kardinal westminstrske škofije, ki mu je Buckinghamska palača priznala cerkveni naziv, s katerim je bil priznan za westminstrskega nadškofa,« je dejal kardinal Nichols.
Opozoril je tudi, da je civilno pravo katoliškim škofom priznalo vlogo pri upravljanju zadev njihovih škofij šele v zadnjih nekaj desetletjih. »V tem smislu je kraljica omogočila in vodila izjemne spremembe.«
Kristusov nauk in moja lastna odgovornost pred Bogom zagotavljata okvir, v katerem poskušam živeti svoje življenje. (kraljica Elizabeta II.)
Tudi Karel III. pričevalec krščanske vere
Ko ljudje začnejo globlje dojemati pomen stabilnosti in odprtosti, ki ju je poosebljala kraljica, je verjetno najpomembnejše, kako se odzovemo na tekoče spremembe, je v pogovoru za portal Vatican News povedal predsednik Katoliške škofovske konference Anglije in Walesa.
Ob tem je izrazil prepričanje, da si bo kralj Karel III. prizadeval »še naprej močno pričevati o pomenu krščanske vere«. Še posebej je poudaril, da je novi kralj »velik zagovornik medverskega dialoga in velik zagovornik preganjanih kristjanov na Bližnjem vzhodu«.
Mislim, da položaj Cerkve v državi ni oslabljen zaradi smrti njenega veličanstva kraljice Elizabete II. (kardinal Vincent Nichols, westminstrski nadškof)
Položaj Cerkve zaradi kraljičine smrti ni oslabljen
Kardinal Nichols meni, da bo kralj Karel III. na svoj način nadaljeval tradicijo svoje matere in zagovarjal trdna in jasna stališča krščanske vere. Glede položaja Katoliške cerkve v državi pa je dejal: »Mislim, da položaj Cerkve v državi ni oslabljen zaradi smrti njenega veličanstva kraljice Elizabete II.«
V iskanju skupnega pogleda pomena vere v Boga
Dodal je še, da so to trenutki, v katerih se bodo kristjani zbrali pri molitvi in »v katerih bodo tudi ljudje drugih ver našli skupen pogled z nami v tem priznavanju pomena vere v Boga, ki nam daje obzorje, temelje in vodilo, po katerem lahko živimo v spreminjajočih se časih«.