»Vztrajajte na poti sprave!«
»Vztrajajte na poti sprave!«
Morda se bralci Družine še spomnijo, kako smo naslovili prispevek, v katerem smo se v začetku letošnjega julija dotaknili komaj verjetne zgodbe o »spornem« poimenovanju kamniške knjižnice po pesniku Francetu Balantiču. »Strašna provincialnost« so bile besede najboljšega poznavalca Balantičevega opusa, literarnega raziskovalca Franceta Pibernika, s katerimi je zadel v jedro problema, ki ta čas dobiva nadaljevanje. Čeprav sta občinska sveta v Kamniku in Komendi aprila odločila, naj nekdanja Matična knjižnica Kamnik nosi ime po kamniškem pesniškem rojaku, se je to vprašanje po zaslugi lokalne starorežimske gorečnosti, vznikle iz ideološke zamejenosti, za katero smo menili, da jo je slovenska demokracija vendarle prerasla, znova znašlo na dnevnem redu obeh občinskih svetov: v prvi obravnavi 25. novembra kamniškega, sredi decembra pa še komendskega.
Kako se bodo svetniki odzvali na predlagane spremembe in dopolnitve Odloka o ustanovitvi javnega zavoda Knjižnica Franceta Balantiča Kamnik, s katerimi se v razpravo/odločanje ponuja poimenovanje Mestna knjižnica Kamnik-Komenda? Odgovor bi bil jasen, če bi krajevna politika prisluhnila več civilnodružbenim pozivom, predvsem peticiji z naslovom Vztrajajte na poti sprave!, ki jo je podpisalo na desetine vidnih državljank in državljanov in je odprta za nove podpisnike.
Peticija občinske svetnike spodbuja, naj spravo udejanjijo tudi v praksi, in sicer z zavrnitvijo spremembe imena. Podpisniki upajo in si želijo, da bi svetniki vztrajali pri soglasni odločitvi, ki so jo sprejeli spomladi, ko so »celotni slovenski družbi sporočili, da je čas za narodno spravo, za normalizacijo naše družbe«. S to odločitvijo so potrdili ne le svojo »evropskost in svetovljanstvo«, temveč sta tako Kamnik in Komenda postala »velik vzor celotni slovenski družbi na poti k spoštovanju vseh tistih rojakinj in rojakov, ki so se izjemno izkazali s svojo ustvarjalnostjo«. Od tod prošnja, naslovljena na svetnike: »Naj se vaša občinska sveta ne vpišeta v zgodovino kot tista, ki sta zakrivila vnovični izgon imena velikega besednega umetnika iz javnega prostora. Vztrajajte na poti v prihodnost in na poti sprave in ne dovolite, da bi vas kar koli prisililo h koraku nazaj, v brezno preteklosti.«
Foto: arhiv Družine