Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Vzhodna Ukrajina še vedno v krizi

Objava: 02. 06. 2015 / 12:13
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:24
Ustavi predvajanje Nalaganje

Vzhodna Ukrajina še vedno v krizi

Višji nadškof Ševčuk v pogovoru za Radio Vatikan o razmerah v domovini.

Višji nadškof Svjatoslav Ševčuk, vodja ukrajinske grško-katoliške Cerkve, se je v teh dneh v Rimu udeležil srečanja članov pripravljalne komisije za oktobrsko sinodo o družini. Za Radio Vatikan je spregovoril o razmerah na svojem območju, nadaljevanju spopadov, o begunski krizi in pomoči Cerkve.

Kot je po navedbah Radia Ognjišče povedal nadškof Ševčuk, se premirje v resnici ni nikoli uresničilo. Vsak dan prihajajo poročila o mrtvih, ne le vojakov, ampak tudi civilistov. Število ljudi, ki so prisiljeni zapustiti svoje domove, po nadškofovih besedah nenehno narašča. Doslej je moralo domove zapustiti že skoraj dva milijona ljudi. Z območja Donbasa, ki je pod okupacijo ruskih enot, vsak dan prihajajo poročila o pošiljkah težkega orožja. Višji nadškof je izjemno presenečen, da je v zadnjih nekaj mesecih na območje prišlo več kot sedemsto tankov. Sprašuje se, zakaj tako, kajti če je prišlo do dogovora o premirju in strinjanja za začetek političnega procesa, če se skupaj zavzemajo za ohranjanje človeških življenj na tem območju, zakaj bi nekdo vlagal v vojno?

Nadškof Ševčuk meni, da se srečujejo z najtežjo humanitarno katastrofo po 2. svetovni vojni v vzhodni Evropi. Na okupiranem ozemlju imajo dvanajst župnij. Bilo je obdobje, pripoveduje, ko so bili duhovniki prisiljeni zapustiti to območje. Sčasoma so prišli nazaj, čeprav so v nenehni nevarnosti za svoja življenja.

Višji nadškof je še povedal, da njegovi duhovniki na okupirana ozemlja prinašajo tudi hrano. Mnogi ljudje namreč ne umirajo zaradi krogel ali bomb, ampak zaradi pomanjkanja hrane. Prepričan je, da prisotnost duhovnikov na tem območju ljudem prinaša upanje. Poskušajo biti priče Jezusa Kristusa in biti s svojimi ljudmi.

Grškokatoliški duhovniki tam oskrbujejo tudi rimsko-katoliške vernike. Po besedah vodje ukrajinske grško-katoliške Cerkve celotna ukrajinska družba, vojaki in civilisti, doživljajo posttravmatski stres, in tudi pri premagovanju tega poskušajo pomagati njegovi duhovniki.

Vir: Radio Ognjišče / M.M.Š.
Foto: splet

Kupi v trgovini

Novo
Bil sem buli
Za mladino
24,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh