Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

»Vsakdo, ki je kontaminiran, nosi del odgovornosti«

Za vas piše:
Ksenja Hočevar
Objava: 31. 07. 2013 / 15:55
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 6 minut
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:12
Ustavi predvajanje Nalaganje
»Vsakdo, ki je kontaminiran, nosi del odgovornosti«

»Vsakdo, ki je kontaminiran, nosi del odgovornosti«

Škofa Stresa in Turnška je v navzočnosti katoliških novinarjev spraševal tajnik SŠK Tadej Strehovec

Objavljamo del pogovora, ki ga je v protorih ljubljanske nadškofije po seji Škofovske konference s škofoma Stresom in Turnškom v navzočnosti katoliških medijev vodil tajnik SŠK Tadej Strehovec.

Tadej Strehovec: Da odstopata zaradi težkega ekonomskega stanja, v katerem se nahaja nadškofija Maribor, ter v upanju, da bo vajina odpoved prispevala k obnovitvi življenja v Cerkvi na Slovenskem, smo slišali na tiskovni konferenci. Ali lahko te besede natančneje pojasnita?

Anton Stres: Na to vprašanje bi odgovoril, kot sem že na tiskovni konferenci. Gotovo je, da težka kriza, ki je zadela Maribor, meče že kar dobri dve leti in pol senco na delovanje Cerkve v naši domovini. Vedno znova prihajajo očitki naprej, iščejo se krivci, razlogi, mnogi so bili zaradi tega razočarani in v takih okoliščinah je vsakdo, ki je kontaminiran – se pravi, da je bil v stiku s tem dogajanjem, in jaz sem to bil kot pomožni škof v Mariboru in pozneje kot škof koadjutor – nosi tudi del neke odgovornosti. Čeprav sem poudaril, da skupaj z nadškofom Turnškom ne moreva veljati za glavna krivca za to, kar se je zgodilo. To bi bilo krivično. Vendar pa tudi ne moreva reči, da nisva bila tam. Zato nama lahko vedno kdo očita, češ kaj bosta vidva govorila, pometita najprej pred svojim pragom in pridite nato pometat pred drugega. Mi danes živimo v takih okoliščinah v slovenski družbi, da Cerkev nujno potrebuje ljudi, ki jim na ta način ni mogoče odvzeti njihove verodostojnosti. Zato je Sveti sedež v pogovoru z nama, ki sva jih imela z njim, prišli do sklepa, da je za dobro Cerkve, za to, da bo lahko Cerkev bolj verodostojna, da bodo lahko duhovniki in škofje nastopali v javnosti brez strahu, da jim bo kdo oponesel mariborsko zgodbo, prav, da podava odstopni izjavi oziroma da prosiva svetega očeta, naj naju razreši te službe in to se je zgodilo.

Marjan Turnšek: Podčrtal bi vidik, ki se mi zdi izrednega pomena v situaciji, v kateri se Cerkvi na Slovenskem nahaja: nenehno se ji očita, češ da ima tudi sama umazane roke pri določenih zadevah, pa naj bodo to škandali na področju pedofilije ali kje drugje, v našem primeru na področju gospodarskega delovanja, da v tej situaciji naredimo nek korak, s katerim se lahko popolnoma prereže kontinuiteta z nosilci cerkvenih služb z dogajanjem v mariborski nadškofiji. Se mi zdi, da ni toliko pomembno iskanje oziroma določanje po milimetrih krivde, ampak je bolj pomembno to, da Cerkev oziroma nosilci cerkvenih služb lahko neobremenjeno oznanjajo evangelij. Ker zato Cerkev je. Tudi nadškof je za to. Nadškofa v Mariboru in v Ljubljani sta predvsem zato, da bi s pričevanjem življenja in s svojo besedo oznanila in pričevala za Kristusa in Kristusov evangelij. In če kdo hote ali nehote onemogoča to glavno nalogo in funkcijo nosilcev, v tem primeru naju dveh, se mi zdi, da je najbolj primerno, da se službi odpoveva in dava tako možnost in prostor tistemu, ki bo lahko brez kontaminiranosti, kot se je izrazil nadškof Stres, nadaljeval to službo v Cerkvi.

Tadej Strehovec: Sveti oče Frančišek je imenoval dva apostolska administratorja: v Ljubljani bo apostolski administrator novomeški škof Andrej Glavan, v Mariboru pa celjski škof Stanislav Lipovšek. Kaj pomeni apostolski administrator in v čem se ta loči od službe rednega škofa?

Marjan Turnšek: Apostolski administrator je tisti, ki ga sveti sedež določi, da prevzame v trenutku, ko je škofovski sedež izpraznjen, vlogo ordinarija na tem prostem sedežu. Ima popolno oblast škofa ordinarija, vendar pa v smislu izpraznjenega sedeža. Ni imenovan na ta sedež, ne postane škof ordinarij te škofije, zato tudi v tem času lahko opravlja le redne stvari, nič izrednega. Sicer pa ima vsa pooblastila rednega škofa ordinarija.

Anton Stres: Apostolski administrator je nekaj podobnega kot v civilnem življenju rečemo vršilec dolžnosti. Ali kot tehnična vlada, ko je v manjšini in nova vlada ni še postavljena. Tehnična vlada izpolnjuje redne posle, ki so nujno potrebni, ne more pa ukrepati, sprejemati dolgoročnih odločitev. Tako tudi apostolski upravitelj škofije ima redna pooblastila, na primer lahko posvečuje nove duhovnike, lahko imenuje župnijske upravitelje, redno poslovanje škofije teče naprej, ne more pa, na primer, odločiti, da ukine ali ustanovi eno župnijo, ali druge velike odločitve, ki so daljno ročne in zahtevajo popolna pooblastila. V tem času tudi nekatere nadškofijske službe ne obstajajo več.

Tadej Strehovec: Nadškof Stres, ob vajinem odstopu si mnogi postavljajo vprašanje, zakaj papež Frančišek že danes ni imenoval novih nadškofov v Ljubljani in Mariboru. Ali imata o tem kakšno informacijo? Kdaj lahko pričakujemo imenovanje vajinih naslednikov?

Anton Stres: O tem nimava nobenih informacij in jih verjetno nihče nima. Gre za to, da je iskanje novega krajevnega rednega škofa z vsemi pooblastili kar dolg postopek in ravno zato, ker ta postopek utegne trajati kar nekaj časa, je sveti sedež imenoval apostolska administratorja, ne pa običajnega škofijskega upravitelja, ki je lahko le za kratek čas. Tako da lahko že iz tega imenovanja apostolskih administratorjev sklepati, da bo verjetno postopek iskanja trajal kar nekaj mesecev in bomo lahko zelo veseli, če bomo imeli nadškofe za veliko noč.

Tadej Strehovec: V slovenskih medijih bo danes zvečer in v prihodnjih dneh veliko vprašanj, špekulacij in ugibanj o tem, zakaj se najbolj vidna predstavnika Cerkve umikata iz odgovornih mest. Mnogi bodo tudi ugibali, da naj bi bila naša slovenska Cerkev zaradi tega operativno ohromljena. Kaj pravita na takšna stališča?

Marjan Turnšek: Na to, da bi bila slovenska Cerkev zaradi tega ohromljena, lahko odgovorimo takoj: danes je že škofovska konferenca izvolila tudi novega predsednika in podpredsednika in razdelila tudi druge službe, ki sva jih dosedaj midva opravljala. Tako da Cerkev na Slovenskem zaradi tega gotovo ne bo ohromljena. Se mi zdi, da lahko pričakujemo, da bo normalno delovala. Res pa je, da bodo preostali škofje, če tako rečem, še bolj obremenjeni kot so bili dosedaj.

Anton Stres: Tudi sam ne pričakujem in se tudi ne bojim kakšne posebne ohromljenosti. Zdi se mi zelo pomembno, da proces pastoralnega načrtovanja, ki smo ga začeli in katerega smernice so določene v dokumentu Pridite in poglejte, to je proces, ki je stekel in je pomembno, da ga pastoralne službe in pastoralni sveti po škofijah nadaljujejo. Ni nobenega razloga, da ta proces ne bi tekel naprej. Gotovo pa je, da bo na nas vse vplivalo pričakovanje, kdaj bomo imeli novega škofa in bo to ustvarilo novo razpoloženje v Cerkvi, ampak kot pravim, ni razloga, da bi se bali mrtvila oziroma je to odvisno od nas, ne pa zaradi situacije.

Marjan Turnšek: Zakaj se najbolj vidna predstavnika umikava z odgovornih mest? Kot sva že povedala na tiskovni konferenci, gre za skupno odločitev s svetim sedežem in svetim očetom. Midva pa sva videla v tem smisel, če to lahko pripomore k lažjemu in boljšemu uresničevanju tega, kar smo zapisali v krovnem dokumentu načrtovanja Cerkve na Slovenskem Pridite in poglejte. Torej če to lahko pripomore k temu, da bo pričevanje teh živih občestev v Cerkvi bolj pristno, bolj pričevanjsko, zato ker na glavnih nosilcih cerkvenih služb ne bo madeža iz preteklosti, potem je to razlog, zakaj se to zdaj dogaja.

Kupi v trgovini

Beseda za na pot
Duhovnost
7,00€
Nalaganje
Nazaj na vrh