Vsak dan preganjanih sto milijonov kristjanov
Vsak dan preganjanih sto milijonov kristjanov
Po svetu je vsak dan preganjanih in diskriminiranih sto milijonov kristjanov. Vsake tri minute najmanj en kristjan izgubi življenje zaradi vere – na leto to pomeni 170.000 ljudi, pojasnjuje glavni tajnik avstrijske podružnice mednarodne organizacije 'Christian Solidarity International' v pogovoru za avstrijske medije. Občutki Evropejcev glede nenehne ogroženosti so deljeni. Po eni strani je vera označena kot 'nekaj obrobnega', po drugi strani pa se je v zadnjih letih okrepilo pozitivno zavedanje pomena verske pripadnosti. »Število udeležencev tradicionalnega pohoda v tišini, ki ga na Dunaju vsako leto priredi avstrijska CSI, je letos naraslo na dva tisoč«, pojasnjujejo pri omenjeni organizaciji.
Na ravni politike je tajnik organizacije poudaril predvsem prizadevanja nemške vlade, ki politike s temo 'zatiranih držav' vedno zelo intenzivno nagovarja. V Avstriji pa narašča protest zmernih pripadnikov islama: »Muslimane smo povabili, naj se uprejo«, poudarja predstavnik CSI. Rezultat tega je, da se je večina sicer zoperstavila 'zaostrovalcem političnega položaja', vendar zaenkrat le z molkom. Do javne kritike je še 'dolga in strma pot, ki zahteva precej poguma'. Kako potrebno pa je sožitje med kristjani in muslimani, dokazujejo številne države – pri CSI jih navajajo petdeset -, v katerih kristjani vsak dan trpijo zaradi preganjanja.
V vsakdanjem življenju to pomeni nobenega izobraževanja, nobenega dela, zapostavljanje na sodiščih ali celo izključevanja iz družbenega življenja. Precej visoko na lestvici držav, v katerih so kristjani posebej ogroženi, je Severna Koreja. »Kdor ima tam v lasti Sveto pismo, velja za državnega sovražnika«, pojasnjujejo pri CSI. V zapor ali delovna taborišča severnokorejske oblasti pošljejo celotne družine. Do vsakodnevnega preganjanja kristjanov prihaja tudi v Savdski Arabiji, Nigeriji in an Maldivih.
Bojazen, da bi bila verska svoboda lahko omejena tudi na naših tleh, pri CSI jemljejo resno. »Diskriminacija seveda ne pomeni takoj preganjanja. Toda zgodovina nam je že pokazala, da je tisti, ki ga zapostavljajo, nekoč tudi preganjan.« Letalska družba British Airways je denimo svojim zaposlenim prepovedala nošenje križa, medtem ko je pripadnikom drugih veroizpovedi javno izkazovanje njihovih verskih simbolov dovoljeno.
Vir: Kathpress
Foto: arhiv Družine / T. S.