Vozniki, ste že zamenjali pnevmatike? [FOTO]
Vozniki, ste že zamenjali pnevmatike? [FOTO]
Priprava na zimo pa ne pomeni le menjave pnevmatik, na vožnjo v zimskih razmerah se morajo pripraviti tudi vozniki. »Jesensko-zimski čas v promet prinaša več tveganj, ki se jim vozniki lahko izognejo z ustrezno pripravo vozila. Na vozišču so večje količine odpadlega listja, pogost je dež, vidljivost zmanjšuje megla, nižje temperature pa prinašajo poledico. Dan bo do 23. decembra vse krajši, zato je vidljivost še slabša,« opozarjajo v Javni agenciji RS za varnost prometa.
Profil zimskih pnevmatik najmanj tri milimetre
Veliko vlogo pri varni vožnji v zimskem obdobju imata globina profila, ki mora biti globok najmanj tri mm, in tlak v pnevmatikah, ki ga je treba preverjati vsaj enkrat mesečno. »Globino lahko preverimo z ustreznim merilnikom oz. kovancem za en evro (njegov zlati rob je namreč širok 3 mm) ali s pomočjo oznak, ki so na pnevmatiki. Globino je smiselno preverjati bolj pogosto, še posebej, če je zima blaga, saj je pri višjih temperaturah tudi obraba pnevmatike večja.«
S snežnimi verigami največ do 50 kilometrov na uro
Najboljši oprijem za skrajne zimske razmere, denimo v času močnega sneženja, so snežne verige. Kot opozarjajo v agenciji za varnost prometa, »bodite pozorni na cestne odseke, označene s prometnim znakom »Uporaba snežnih verig«, kjer morate obvezno uporabiti snežne verige. Z nameščenimi verigami vozite največ 50 km/h.«
Previdno zaviranje
V zimskem času je priporočljivo povečati varnostno razdaljo. Pomembno je tudi, da poskrbite za zadostno bočno razdaljo ob morebitnem prehitevanju pešca ali kolesarja. Paziti je treba tudi, da ga ne poškropite s snežno brozgo ali vodo, ki zastaja na vozišču.
Na mokrem, zasneženem ali poledenelem cestišču se spremeni tudi tehnika zaviranja. »Nenadno zaviranje in zavijanje povzroči, da lahko pnevmatike izgubijo že tako slab oprijem na cesti, s tem pa lahko vozilo zdrsi. Na zasneženem in poledenelem vozišču se je težje ustaviti v sili, prav tako se lahko pot ustavljanja podaljša.«
Očistite avto pred začetkom vožnje
V agenciji za varnost prometa svetujejo še, da je treba pred začetkom vožnje z vozila očistiti sneg in led. »Pozimi se vidljivost zaradi sneženja in rosenja zelo poslabša. Očiščena stekla omogočajo primerno vidljivost, zato je treba preveriti izrabljenost metlic brisalcev vetrobranskega stekla in jih po potrebi zamenjati.« Prav tako je treba preveriti, ali je v rezervoarju za vodo zimsko čistilo za steklo, ki preprečuje zmrzovanje stekla ob njegovi uporabi.