Von der Leynova obiskala Taizé
Von der Leynova obiskala Taizé
Glede vojne v Ukrajini je nemška političarka dejala, da tako taizejska skupnost kot Evropska unija zagovarjata sporočilo »nikoli več« in spravo, poroča Kathpress. Sama sicer pozna Taizé, saj so to mesto v Burgundiji v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja obiskali tako njeni bratje kot bratranci: »Vrnili so se spremenjeni. To je name kot mlajšo sestrico naredilo velik vtis. Zdaj sem končno tukaj in vzdušje je fantastično.«
Vsaka generacija se mora truditi za mir
Mladim je položila na srce, da je odgovornost vsake generacije, da Evropo pomakne naprej in jo naredi boljšo. »Naša naloga je in mora biti ohranitev miru na naši celini. Zato smo vse od začetka ruske agresije na strani Ukrajine. Dragi prijatelji, če Rusija odloži orožje, v Ukrajini ne bo več vojne. Če pa se Ukrajina preneha bojevati, te države več ne bo.«
Skrb za naš skupen planet in solidarnost med generacijami
Druga stvar, na katero je opozorila mlade, je skrb za naš planet. »Povečati moramo energetsko učinkovitost, in sicer tako, da jo bomo proizvedli doma, obenem pa mora biti okolju prijazna. Danes je cena sončne in vetrne energije padla na raven, ki je nižja od uporabe fosilnih goriv.«
Mladi ste »motor solidarnosti«
V tretji točki je izpostavila, da mladi znajo videti stiske sočloveka. »Mladi ste motor solidarnosti v Evropi. Odgovornost moje generacije pa je, da je naša Unija pripravljena na naslednjo generacijo.«
Center v Taizéju, ki ga vodi Bratstvo, je simbol ekumenskega gibanja in je postal stičišče mladih z vsega sveta. Skupnost vključuje okoli 100 moških iz približno 30 držav, ki prihajajo iz protestantske in katoliške cerkve.
Obisk kot znamenje upanja
Prior taizéjske bratovščine, brat Alois, je že pred obisk von der Leynove v Taizéju izjavil: »Obisk Ursule von der Leyen je pomemben znak, da politični nosilci odločanja in institucije priznavajo in upoštevajo težnje in zavezanost mlajše generacije. Glede na resne krize sedanjega časa je ta obisk znamenje upanja.« Taizéjska skupnost želi dati mladim občutek, da jim bo zaupanje v Boga pomagalo »najti smisel svojega življenja in prevzeti odgovornost v vsakdanjem življenju«.