Vlada: Napoved stavke je »neupravičena in nerazumljiva«
Vlada: Napoved stavke je »neupravičena in nerazumljiva«
Vlada v odgovoru izpostavlja, da so se plače v zadnjih letih v javnem sektorju, torej tudi v vzgoji in izobraževanju, povečale bolj kot v gospodarstvu. »Povprečne plače v javnem sektorju so se v obdobju 2019–2021 povečale za 14,8 %, medtem ko so v istem obdobju v zasebnem sektorju zrasle za 10,8 %.«
Stavka ne bo plačana iz javnih sredstev
Kot meni vlada, so si ves čas epidemije prizadevali, da bi pouk v kar največji meri potekal v šolskih prostorih, celo v zadnjem valu epidemije ob visokih tveganjih okužb. »Zato je stavka, ki jo napovedujete in zaradi katere se bodo šolska vrata brez razloga tokrat dejansko zaprla, neupravičena in nerazumljiva. Takšna stavka tudi ne more biti plačana iz javnih sredstev.«
Stavka bo razumljena kot del politične kampanje
Vlada sindikatu odgovarja, da v času, ko se razpisane volitve, ne bo sprejemala dodatnih finančnih obremenitev v breme naslednjega mandata. »Ker je Ustavno sodišče zadržalo celo začasno zakonsko podlago za urgentne začasne rešitve v s pandemijo najbolj obremenjenem delu javnega sektorja, so v tem času še toliko manj možne in upravičene trajne rešitve. Kakršnekoli stavke v javnem sektorju v tem predvolilnem času so zato neupravičene in bodo razumljene zgolj kot del politične kampanje v nasprotju z zakonom o volitvah.«
Kakršnekoli stavke v javnem sektorju v tem predvolilnem času so zato neupravičene in bodo razumljene zgolj kot del politične kampanje v nasprotju z zakonom o volitvah. (Vlada RS)
Za dodatke 149 milijonov evrov
Vlada priznava, da so bili tudi zaposleni v vzgojno-izobraževalnih zavodih med pandemijo močno obremenjeni. Ob tem pojasnjuje, da je bilo od začetka epidemije za ukrepe, povezane s covid-19, v vzgoji in izobraževanju namenjenih prek 70 milijonov evrov. »Poleg tega so vrtci, osnovne šole in glasbene šole v obdobju od oktobra 2020 do junija 2021 iz naslova izplačil dodatkov zaradi epidemije prejeli skupaj še nekaj več kot 149 milijonov.«
Po podatkih vlade bo v letu 2022 za naložbe v izobraževanju namenjenih 113 milijonov, v letu 2023 pa 115,2 milijona evrov.
Število zaposlenih narašča
Vlada sindikatom odgovarja, da se je število zaposlenih v izobraževanju v Sloveniji v zadnjih 20 letih, od leta 2000 do leta 2020, s 54.500 povečalo na 90.000. »Obenem se je število mladih do 24. leta starosti v tem istem obdobju žal zmanjšalo iz 610.000 na 515.000. Če je leta 2020 na enega zaposlenega v šolstvu odpadlo 11 otrok, se je ta številka leta 2020 spustila na manj kot 6.«
Vlada poziva k podpori zakona o dohodnini
Vlada je ob tem ponovno pozvala Sindikat vzgoje in izobraževanja in tudi vse ostale sindikate, da podprejo zakon o dohodnini, »s katerim se bodo v naslednjih letih postopno, a občutno povečale tudi vse neto plače zaposlenih v Sloveniji.«