Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

Velike športne prireditve v luči zagotavljanja varnosti

Za vas piše:
Marko Mesojedec
Objava: 09. 11. 2021 / 12:15
Oznake: Slovenija
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 09.11.2021 / 12:55
Ustavi predvajanje Nalaganje
Velike športne prireditve v luči zagotavljanja varnosti
Na srečanju sodeluje več kot 30 strokovnjakov za nogometno varnost iz držav članic EU in schengenskega območja ter t. i. tretjih držav. FOTO: Spletna stran GPU

Velike športne prireditve v luči zagotavljanja varnosti

Naša prestolnica gosti dvodnevni vseevropski sestanek strokovnjakov za varnost na velikih športnih prireditvah, še posebej nogometnih tekmah.

Sestanek poteka v okviru slovenskega predsedstva Svetu EU, organizira pa ga Generalna policijska uprava, v okviru katere deluje tudi slovenska nogometna informacijska točka (National football information point – NFPI).

Športne prireditve so varnostni izziv

Pomočnik generalnega direktorja policije Jože Senica je na sestanku, ki poteka pod naslovom »Evropski Think tank«, med drugim dejal, da velike športne prireditve za vsako državo gostiteljico predstavljajo tudi velik varnostni izziv in dodal: »Zato se morajo priprave na vsak tak dogodek začeti že veliko pred njegovim začetkom. Pridobivanje kakovostnih in varnostno preverljivih podatkov je pri tem izjemnega pomena. Prepričan sem, da se bodo okrog tega dejstva ves čas vrtele tudi današnje strokovne razprave,« je v uvodu včerajšnjega sestanka dejal Senica.

Planica vsako leto privabi na tisoče domačih in tujih navijačev. Epidemija je obisk v zadnjih dveh letih sicer močno okrnila. FOTO: Gašper Plut/arhiv Družine

Slovenija ima izkušnje z varovanjem na večjih prireditvah

Kot pravi Senica, je slovenska policija pomen izmenjave informacij in mednarodnega policijskega sodelovanja na področju zagotavljanja varnosti na športnih prireditvah spoznala že med evropskim prvenstvom v košarki leta 2013, evropskim turnirjem v dvoranskem nogometu leta 2018, svetovnim pokalom v alpskem smučanju in smučarskih skokih ter ob drugih pomembnejših mednarodnih tekmovanjih, sporočajo z Generalne policijske uprave.

Na sestanku govorijo tudi o pripravah na prihajajoče svetovno nogometno prvenstvo v letu 2022 in evropsko nogometno prvenstvo v letu 2024. FOTO: Pixabay

Vzajemna podpora

Senica je izpostavil, da Slovenija ceni možnost izmenjave izkušenj, ki so jih imeli tuji kolegi pri varovanju in nadzoru večjih športnih dogodkov v svojih državah. »Gre za vzajemno sodelovanje, kajti tudi naša policija ob večjih športnih dogodkih nudi dragoceno podporo drugim državam, in sicer z izmenjavo informacij prek nacionalnih NFIP-ov (državnih informacijskih nogometnih točk), Interpola, Frontexa ter uradnikov za zvezo in opazovalcev, ne nazadnje pa tudi prek t. i. policistov spoterjev, ki imajo v zadnjih letih čedalje pomembnejšo vlogo, saj so vezni člen med policijo, navijaškimi skupinami, športnimi klubi in organizatorji.«

O izzivih pri varovanju

Udeleženci na delavnicah in v okviru posameznih delovnih skupin obravnavajo različne vsebine, ki so namenjene učinkovitejšemu zagotavljanju varnosti na velikih mednarodnih športnih prireditvah z visoko stopnjo tveganja. Med drugim razpravljajo o pravnih podlagah za svoje delo, delu z navijači, preprečevanju nasilja in novih oblikah neprimernega vedenja na tekmah, pomenu prepoznavanja potencialnih terorističnih groženj na športnih dogodkih, vplivu epidemije covida-19 na to področje dela in drugih temah, kot so priprave na prihajajoče svetovno nogometno prvenstvo v letu 2022 in evropsko nogometno prvenstvo v letu 2024.


Kupi v trgovini

Novo
Po habsburško
Pričevanja
24,90€
Nalaganje
Nazaj na vrh