Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

»Velike reči mi je storil Mogočni«

Za vas piše:
M. Š.
Objava: 16. 12. 2016 / 08:20
Oznake: Cerkev, Družba
Čas branja: 3 minute
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:33
Ustavi predvajanje Nalaganje

»Velike reči mi je storil Mogočni«

V Vatikanu so objavili papeževo poslanico za svetovni dan bolnikov 2017.

V Vatikanu so včeraj objavili papeževo poslanico za 25. svetovni dan bolnikov, ki ga bomo obhajalo 11. februarja prihodnje leto. Tema praznika je tokrat Čudenje nad Božjimi deli: Velike reči mi je storil Mogočni. Svetovni dan bolnikov je leta 1992 ustanovil papež Janez Pavel II., prvič pa ga je Cerkev obhajala 11. februarja 1993 v Lurdu. Kot v poslanici piše papež Frančišek, je ta dan priložnost, da pozornost usmerimo na bolnike in trpeče na splošno. Obenem vabi vse, ki jim pomagajo, od svojcev, zdravstvenih delavcev in prostovoljcev, naj se zahvalijo za Gospodov klic k spremljanju teh bolnih bratov in sester.

Papež v poslanici izrazi svojo bližino vsem, ki živijo izkušnjo trpljenja, in njihovim družinam. Zahvali se tudi tistim, ki si v različnih vlogah in v zdravstvenih strukturah po vsem svetu prizadevajo s pristojnostjo, odgovornostjo in predanostjo lajšati trpljenje ter skrbeti za bolnike in za njihovo dobro počutje. Vse spodbuja, naj premišljujejo o Mariji, ki je Zdravje bolnikov, porokinja Božje nežnosti do vsakega človeka in zgled izročitve njegovi volji; prav tako naj v veri, ki se hrani z Besedo in zakramenti, vedno najdejo moč za ljubezen do Boga in bratov.

»Kakor sveta Bernardka smo pod Marijinim pogledom«, zapiše papež v poslanici. Ponižna deklica iz Lurda je Devico opisala »lepa Gospa«. Bernardka, revna, nepismena in bolna, je čutila, da jo Marija gleda kakor osebo, ji govori z velikim spoštovanjem, brez pomilovanja. To nas opominja, dodaja Frančišek, da vsak bolnik vedno ostaja človeško bitje in ga je kot takega tudi treba obravnavati: »Bolniki, tudi s težkimi prizadetostmi, imajo svoje neodtujljivo dostojanstvo in svoje življenjsko poslanstvo. Nikoli niso zgolj predmeti; in četudi se včasih zdijo zgolj pasivni, v resnici to niso nikoli.«

»Pogled Marije, tolažnice žalostnih, razsvetljuje obličje Cerkve v njenem vsakodnevnem prizadevanju za uboge in trpeče. Dragoceni sadovi te skrbi Cerkve za svet trpljenja in bolezni so razlogi za zahvalo Gospodu Jezusu, ki je postal solidaren z nami, v pokorščini Očetovi volji in vse do smrti na križu, da bi bilo človeštvo odrešeno«, piše papež Frančišek v poslanici. Solidarnost Kristusa, Božjega Sina, ki je bil rojen iz Marije, je izraz usmiljenja Božje vsemogočnosti, ki se razodeva v našem življenju – predvsem kadar je slabotno, ranjeno, ponižano, izključeno in trpeče – in vanj vnaša moč upanja, ki nas znova dviguje in nas podpira.

Sveti oče izpostavi, kako nam mora veliko bogastvo človečnosti in vere pomagati, da se soočimo s svojimi človeškimi slabostmi in obenem s sedanjimi izzivi na zdravstvenem in tehnološkem področju. »Ob svetovnem dnevu bolnikov lahko najdemo novi zagon za prispevanje k širjenju spoštljive kulture življenja, zdravja in okolja; obnovljeni zagon za boj za spoštovanje integritete in dostojanstva oseb, tudi preko pravilnega pristopanja k bioetičnim vprašanjem, zaščiti najšibkejših in skrbi za okolje.«

Vir: Radio Vatikan
Foto: arhiv Družine (T.S.)

Kupi v trgovini

Življenjske težave
Drugi priročniki
4,00€
Nalaganje
Nazaj na vrh