Menu
Košarica
Zapri

Tvoja košarica je prazna.

Zapri
Iskanje

»Velike družine prinašajo upanje, ne revščine«

Za vas piše:
Mojca M. Štefanič
Objava: 22. 01. 2015 / 10:33
Oznake: Družba, Duhovnost
Čas branja: 2 minuti
Nazadnje Posodobljeno: 30.01.2018 / 17:22
Ustavi predvajanje Nalaganje
»Velike družine prinašajo upanje, ne revščine«

»Velike družine prinašajo upanje, ne revščine«

Frančišek je zavrnil »poenostavljeno« prepričanje, da so družine z več otroki med vzroki za revščino v svetu.

Papež Frančišek je zavrnil »poenostavljeno« prepričanje, da velike družine sodijo med vzroke za revščino v svetu , ob tem pa poudaril, da je za to potrebno kriviti gospodarske sisteme, ki ustvarjajo kulturo odmetavanja. »Družine se zavedajo, da so temeljnega pomena za življenje družbe«, je papež dejal med včerajšnjo splošno avdienco, prvo po vrnitvi z apostolskega potovanja v Šrilanko in na Filipine. Zbrane vernike je nagovoril v vatikanski dvorani Pavla VI. in pri tem obudil spomin na srečanje z družinami v Manili 16. januarja letos, kar je bil eden izmed osrednjih dogodkov med njegovim obiskom na Filipinih.



»V tolažbo in upanje mi je, ko vidim številne velike družine, ki otroke sprejemajo kot resnični Božji dar«, je dejal sveti oče. Potem ko je slišal komentarje, da naj bi bile velike družine med vzroki za revščino, je papež to prepričanje zavrnil kot »izredno poenostavljeno stališče«. »Rečem lahko, vsi lahko rečemo, da je osnovni vzrok za revščino gospodarski sistem, ki je človeško osebo izrinil iz središča, vanj pa postavil božanstvo denarja; gospodarski sistem, ki vedno izloča otroke, ostarele, nezaposlene, in ustvarja kulturo odmetavanja, v kateri živimo.«

Med neuradnimi pripombami je papež Frančišek dodal: »Vajeni smo videti zavrnjene ljudi. To je temeljni vzrok za revščino – ne pa velike družine.«



Z mislimi pri svetem Jožefu, čigar naloga je bila varovati Dete Jezusa, »Santo Nińo«, je papež izpostavil pomen zaščite družin pred »novo ideološko kolonizacijo, ki ogroža njeno istovetnost in poslanstvo«. »Zdravilo proti revščini je temeljni element našega življenja in krščanskega pričevanja: vsebuje zavračanje sleherne oblike korupcije, ki ropa uboge, medtem pa zahteva kulturo poštenja.«

Ves čas obiska na Filipinih je Frančišek opažal »globoko vero, pobožnost in navdušenje« med filipinskim narodom. Med včerajšnjo avdienco se je spomnil tudi srečanja z žrtvami tajfuna Haiyan, ki je otočje prizadel leta 2013, in nesrečne smrti prostovoljske Kristel med pripravami na slovesno bogoslužje v Taclobanu, pa tudi glavnih poudarkov obiska v Šrilanki, kjer je za svetnika razglasil indijskega misijonarja Jožefa Vaza.

Vir: CNA

Foto: news.va

Kupi v trgovini

Evangeliji
Sveto pismo
4,80€
Nalaganje
Nazaj na vrh